۱۸۷۸،رونمایی از تلفن‌های ثابت جدید،اپراتور فیبرنوری ایران سرشماره گرفت

رونمایی از تلفن‌های ثابت جدید اپراتور فیبرنوری ایران سرشماره گرفت چهارمین اپراتور ایران نیز مانند شرکت‌های دارنده پروانه ایجاد و بهره‌برداری از شبکه ارتباطات ثابت، به سرشماره‌ای جهت ارایه سرویس‌هایش دست یافت. به گزارش تسنیم، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات بعد از اعطای پروانه‌های ایجاد و بهره‌برداری از شبکه ارتباطات ثابت (FCP)، سرشماره جدیدی نیز برای […]

رونمایی از تلفن‌های ثابت جدید

اپراتور فیبرنوری ایران سرشماره گرفت

چهارمین اپراتور ایران نیز مانند شرکت‌های دارنده پروانه ایجاد و بهره‌برداری از شبکه ارتباطات ثابت، به سرشماره‌ای جهت ارایه سرویس‌هایش دست یافت.

به گزارش تسنیم، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات بعد از اعطای پروانه‌های ایجاد و بهره‌برداری از شبکه ارتباطات ثابت (FCP)، سرشماره جدیدی نیز برای ارایه خدمات تلفنی به شرکت‌های دارنده این پروانه تخصیص داد.

چارچوب پروانه‌های مذکور «ایجاد و بهره‌برداری از شبکه ارتباطات ثابت» است تا شرکت‌های دارای این لایسنس در آینده نزدیک بتوانند شبکه مستقل خود را در رقابت با مخابرات ایران ایجاد کنند و مورد بهره‌برداری قرار دهند.

رسالت این پروانه‌ها ایجاب می‌کرد تا سرشماره‌‌ای برای ارایه خدمات تلفنی آن‌ها تعریف شود؛ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در راستای این ضرورت سرشماره جدید ۰۹۴ را به تلفن ثابت و سیار دارندگان این پروانه تخصیص داد.

البته لازم به ذکر است در یکی از بندهای اصول پروانه‌ اپراتورهای ارتباطات ثابت امکان ارایه خدمات تلفن ثابت هم دیده شده که با تصمیم کمیسیون مذکور، FCP‌ها می‌توانند روی‌ ۰۹۴ و بر بستر IP تلفن واگذار کنند.

علاوه بر پروانه‌های ارایه شده با عناوین PSTN و FCP باید در نظر داشت پروانه دیگری در حوزه ارتباطات فیبرنوری به شرکت خدمات ارتباطی و الکترونیکی ایرانیان‌نت (چهارمین اپراتور ملی) اعطا شده که هدف از آن ایجاد و گسترش شبکه دسترسی فیبرنوری در سطح کشور و ارایه خدمات ارزش افزوده است.

ایرانیان‌نت با بهره‌گیری از این شبکه پهن باند قادر است انواع سرویس‌های متنوع و بروز ارتباطی را با سرعت حداقل ۲۰ مگابیت بر ثانیه در اختیار مشترکان قرار دهد.

همانطور که در بخشی از مجوز فعالیت این کنسرسیوم قید شده است، علاوه بر توسعه شبکه فیبرنوری منطبق بر برنامه زمان‌بندی مشخص امکان ارایه سرویس را خواهد داشت.

بنابراین ایرانیان‌نت هم مانند دارندگان پروانه‌های FCP و مخابرات نیازمند سرشماره‌ای جهت ارایه خدمات است که ظاهرا پیرو تصمیم‌گیری‌های پیشین کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات پیرامون تخصیص سرشماره به FCPها، همان سرشماره ۰۹۴ به اپراتور فیبرنوری هم تخصیص یافته است.

 

این کنسرسیوم با اخذ پروانه از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، ایجاد شبکه ملی دسترسی فیبرنوری در ایران را از آبان ماه سال ۱۳۹۱ آغاز کرده است.