۱۸۷۸،مشاور مالیاتی اصناف و بازار:بعید است طرح جامع مالیاتی محقق شود

مشاور مالیاتی اصناف و بازار بعید است طرح جامع مالیاتی محقق شود مشاور مالیاتی اصناف و بازار با بیان این‌که مؤدی مقصر اجرای شیوه علی‌الرأس است، گفت: بعید می‌دانم طرح جامع مالیاتی امسال محقق شود. به گزارش فارس، محمدرضا جعفریان در مورد این‌که گفته می‌شود ممیزان مالیاتی همچنان براساس ظواهر کسب و کار و مغازه […]

مشاور مالیاتی اصناف و بازار

بعید است طرح جامع مالیاتی محقق شود

مشاور مالیاتی اصناف و بازار با بیان این‌که مؤدی مقصر اجرای شیوه علی‌الرأس است، گفت: بعید می‌دانم طرح جامع مالیاتی امسال محقق شود.

به گزارش فارس، محمدرضا جعفریان در مورد این‌که گفته می‌شود ممیزان مالیاتی همچنان براساس ظواهر کسب و کار و مغازه صاحبان مشاغل مالیات در نظر می‌گیرند، اظهار داشت: یکی از معیارهای تعیین مالیات، اسناد و مدارک است. مودی موظف است اطلاعات و مدارک لازم برای مالیات را به سازمان ارایه کند اما چون مؤدی پاسخ نمی‌دهد، ممیز براساس شواهد و قرائن مثل مکان، ظاهر مغازه و تعداد کارگران و دیگر موارد مالیات علی‌الرأس تعیین خواهد کرد.

مشاور مالیاتی اصناف با تأکید بر این‌که مالیات علی‌الراس بد‌ترین نوع مالیات‌ستانی است، تصریح کرد: متأسفانه ممیزان نیز سلیقه‌های شخصی را به شواهد و قرائن اضافه کرده و با توجه به رکود بازار و از طرفی عدم رعایت ماده ۲۳۷ قانون تشخیص مالیات را چند برابر اعلام می‌کنند، به همین علت صدای مؤدیان بلند می‌شود.

این فعال بخش خصوصی با بیان این‌که مؤدی موظف است اسناد خرید و فروش و درآمد را به سازمان ارایه کند تا ممیز مالیاتی از شیوه علی‌الرأس استفاده نکند، بیان داشت: مؤدی مقصر است که مدارک ارایه نمی‌کند.

وی در خصوص این‌که باید طبق قانون اخذ مالیات در طرح جامع مالیاتی براساس پایگاه اطلاعات و داده‌ها باشد که نیازی به شیوه علی‌الرأس نباشد، گفت: متأسفانه سازمان مالیاتی سال‌هاست طرح جامع مالیاتی را مطرح می‌کند و فکر می‌کنم امسال نیز محقق نخواهد شد.

جعفریان با بیان این‌که وزیر اقتصاد وعده داده که بهمن ماه طرح جامع مالیاتی تکمیل می‌شود، عنوان کرد: امیدواریم که شاهد اجرای کامل طرح باشیم و از این موضوع استقبال می‌کنیم، اما ۸ سال است هزینه‌های مختلفی برای آن می‌شود، اما به نتیجه نرسیده است.

مشاور مالیاتی اصناف و بازار با اشاره به این‌که مواد مربوط به اخذ مالیات علی‌الرأس در اصلاحیه قانون حذف شده است، تأکید کرد: باید سازمان مالیات براساس اسناد و مدارک متقن مالیات اخذ کند و مؤدی نیز همکاری داشته باشد. مسؤولان باید جواب دهند که چه زمانی قانون اجرایی می‌شود.

به گفته وی، بالغ بر ۵۰ درصد از صاحبان شاغل اکنون به شیوه علی‌الرأس مالیات می‌دهند که به علت عدم ارایه اطلاعات مؤدی و نبود اطلاعات کافی در سازمان ممیز مالیاتی علی‌الرأس می‌کند.

 

وی تأکید کرد: براساس تجربه‌ای که دارم بعید است، امسال نیز طرح جامع مالیاتی تکمیل و محقق شود.