ایران – فرانسه؛ نبردی برای طلسم‌شکنی

ایران – فرانسه؛ نبردی برای طلسم‌شکنی تیم ملی والیبال ایران در سومین روز رقابت‌های انتخابی المپیک به مصاف فرانسه، قهرمان لیگ جهانی می‌رود. تیم کشورمان تاکنون برابر این تیم قدرتمند بردی کسب نکرده و به‌دنبال شکست طلسم خروس‌‌‌ها است. به گزارش مهر، سومین روز رقابت‌های انتخابی المپیک ۲۰۱۶ ریو روز سه‌شنبه(امروز) با ۴ دیدار پیگیری […]

ایران – فرانسه؛ نبردی برای طلسم‌شکنی

تیم ملی والیبال ایران در سومین روز رقابت‌های انتخابی المپیک به مصاف فرانسه، قهرمان لیگ جهانی می‌رود. تیم کشورمان تاکنون برابر این تیم قدرتمند بردی کسب نکرده و به‌دنبال شکست طلسم خروس‌‌‌ها است.

به گزارش مهر، سومین روز رقابت‌های انتخابی المپیک ۲۰۱۶ ریو روز سه‌شنبه(امروز) با ۴ دیدار پیگیری خواهد شد. تیم ملی والیبال ایران در حالی به مصاف فرانسه می‌رود که این تیم به عنوان یکی از هماهنگ‌‌‌ترین تیم‌های جهان در این رشته ورزشی شناخته می‌شود.

فرانسه همراه با کانادا در جای دهم رده‌بندی جهانی والیبال قرار دارد و در رقابت‌های انتخابی المپیک قاره اروپا با یک غافلگیری بزرگ دیدار فینال را به روسیه باتجربه واگذار کرد تا بخت صعود مستقیم به ریو را از دست داده و به توکیو بیاید تا بلکه از این طریق شانس المپیکی شدن خود را بیازماید.

والیبال فرانسه تاکنون ۳ بار در سال‌های ۱۹۸۸، ۱۹۹۲ و ۲۰۰۴ در المپیک حضور داشته که به ترتیب رتبه‌های رده هشتم، یازدهم و نهم المپیک را به خود اختصاص داده است. با این حال، ۷ مدال اروپایی و ۳ مدال جهانی تیم ملی والیبال فرانسه را به ویژه در این دو سال اخیر به مثابه یکی از قدرت‌های برتر دنیا مطرح کرده است.

فرانسه بازیکنان ۶دانگی دارد. بنجامین تونیوتی، پاسور این تیم که بهترین پاسور لیگ جهانی ۲۰۱۵ شد و امسال هم ارزشمند‌‌ترین بازیکنان لیگ لهستان نام گرفت، یکی از خوش‌فکر‌‌ترین پاسورهای جهان است.

اروین انگاپت هم اسپکری با دست به توپ فوق‌العاده که هنرمندانه و تماشاگرپسند بازی می‌کند و یکی از بهترین‌های لیگ ایتالیاست. آنتونی روژیه، کوین لرو، نیکولاس لی‌گاف، کوین تیلی و گربنیکوف هم دیگر بازیکنان مطرح فرانسه هستند. ملی پوشان فرانسه علاوه بر لیگ کشورشان در ترکیه، لهستان، ایتالیا و آلمان توپ می‌زنند و به توکیو آمده‌اند تا با بلیت ریودوژانیرو به پاریس برگردند.

ایران و فرانسه تاکنون ۴ بار به صورت رسمی مقابل یکدیگر صف‌آرایی کرده‌اند که پیروز هر ۴ مصاف فرانسوی‌‌ها بوده‌اند. تیم ملی والیبال ایران قبل از اعزام به توکیو نیز دو دیدار دوستانه برابر فرانسه در خاک این کشور برگزار کرد که در دو مسابقه مغلوب این تیم شد.

تیم ملی والیبال ایران در حال حاضر با دو برد و ۵ امتیاز صدرنشین جدول این رقابت‌هاست و فرانسه با یک برد و ۴ امتیاز در جایگاه سوم قرار دارد. رویارویی این دو تیم یکی از حساس‌‌‌ترین دیدارهای روز سه‌شنبه خواهد بود. فرانسه بعد از باخت غیرمنتظره به لهستان به‌دنبال جبران آن شکست است و تیم ایران قصد دارد نخستین برد خود را برابر این تیم کسب کند و درصدر جدول باقی بماند.

امیر غفور بازی با فرانسه را از دست داد

ملی‌پوش والیبال ایران بازی برابر فرانسه را از دست داد.

امیر غفور قطر پاسور تیم ملی ایران که در دو بازی اول تیم برابر استرالیا و کانادا عملکرد قابل قبولی داشت و نقش مهمی در کسب دو پیروزی تیم ملی ایفا کرد، به دلیل مصدومیت بازی برابر فرانسه را از دست داد.

 غفور در بازی نخست برابر استرالیا با ۱۹ امتیاز، امتیازآور‌‌ترین بازیکن شد و تأثیر زیادی در برد روز نخست تیم داشت. او در بازی برابر استرالیا به اندازه کل تیم حریف دفاع کرد. او ۴ بار بازیکنان استرالیا را دفاع کرد.

 در بازی برابر کانادا هم او دومین بازیکن برتر ایران بود و ۱۸ امتیاز را از ۳۶ اسپک خود به دست آورد.

 با مصدومیت غفور، شهرام محمودی قطر پاسور اول تیم ملی می‌شود و در صورت صلاحدید قائمی و میرزاجانپور نیز در ترکیب به میدان می‌روند.

در آخرین تمرین والیبالیست‌‌ها پیش از بازی با فرانسه چه گذشت؟

تیم ملی والیبال ایران یک روز قبل از دیدار با فرانسه یک دوره تمرین کامل بدنسازی و کار با توپ را انجام داد و امیر غفور غایب بزرگ این برنامه بود.

مسابقات انتخابی المپیک ۲۰۱۶ در شهر توکیو در حال برگزاری است. ملی‌پوشان ایران در دور اول این بازی‌‌ها دو پیروزی خوب مقابل استرالیا و کانادا به دست آوردند. طبق برنامه این رقابت‌‌ها دیروز تعطیل بود تا تیم‌‌ها برای مرور برنامه‌های تاکتیکی و تمرینی خود برنامه داشته باشند.

بر همین اساس تیم ملی والیبال ایران از ساعت ۱۲ ظهر با حضور در محل سالن متروپلیتن به انجام حرکات کششی و کار بدنسازی با وزنه مشغول شد. والیبالیست‌‌ها بعد از یک ساعت دست و پنجه نرم کردن با وزنه‌ها به‌کار با توپ پرداختند.

بعد از تمرین‌های معمول دریافت سرویس، لوزانو از ملی‌پوشان خواست تا در دو گروه به بازی مقابل یکدیگر بپردازند.

در حالی که مردان والیبال ایران با انگیزه کار می‌کردند، امیر غفور غایب بزرگ تیم ملی در تمرین امروز بود. غفور که در دو بازی نخست تیم ملی نقش مؤثری در موفقیت تیم ملی ایفا کرده بود، از ناحیه زانو احساس ناراحتی کرد به همین دلیل صبح دیروز در هتل ماند تا زیر نظر سیامک افروزی پزشک تیم به درمان بپردازد.

در غیاب او لوزانو برنامه ویژه‌ای برای شهرام محمودی داشت. محمودی که چند روز قبل از آغاز مسابقات از کمند مصدومیت ر‌‌ها شده بود، در بازی برابر استرالیا و کانادا کم‌تر به میدان رفت تا از نظر بدنی به اوج آمادگی برسد. او در تمرین دیروز فراتر از انتظار ظاهر شد و باردیگر توانایی‌هایش را به مربیان ثابت کرد.

هماهنگی پاسور‌‌ها با بازیکنان سرعتی و تشکیل دفاع دو نفره در کناره‌های آنتن هم از محورهای تمرین امروز در قالب بازی تیمی بود.

فرهاد قائمی مثل همیشه یکی از شاداب‌‌‌ترین و با انگیزه‌‌‌ترین بازیکنان ایران بود که در جریان تمرینات شوخی می‌کرد و فضای تمرین را تلطیف می‌کرد.

لوزانو در تمام فاکتور‌‌ها جزییات را به بازیکنان گوشزد می‌کرد. عادل غلامی هم با وجود اسپاسم عضلانی محدود عملکرد قابل قبولی داشت.

بردن فرانسه می‌تواند المپیکی شدن ما را تضمین کند

ملی‌پوش پیشین تیم ملی والیبال گفت: برد برابر فرانسه می‌تواند سهمیه المپیک ما را قطعی کند اما با شکست برابر این تیم هم چیزی به پایان نمی‌رسد.

محمد محمدکاظم درباره پیروزی تیم ملی والیبال ایران برابر کانادا اظهار کرد: این بازی یکی از حساس‌‌‌ترین بازی‌های ایران در این رقابت‌‌‌ها بود چرا که قبل از بازی برابر فرانسه برگزار شد و ما به این برد نیاز داشتیم. در دو گیم ابتدایی از این تیم عقب افتادیم اما تدبیر کادر فنی برای کسب برد نتیجه داد و توانستیم با یک بازی خوب کانادا را شکست بدهیم. عبادی‌پور برعکس بازی گذشته که نتوانست خیلی به تیم کمک کند در برابر کانادا بسیار خوب کار کرد و توانست در کسب برد تأثیرگذار باشد.

محمدکاظم درباره عملکرد لوزانو در دیدار برابر کانادا گفت: او یکی از بهترین مربیان دنیاست و می‌داند شرایط را چگونه مدیریت کند. در دیدار برابر کانادا او شگردهای خوب مربی‌گری را به‌کار گرفت. در خواست‌های ویدیو چک، تعویض‌‌‌ها و وقت استراحت‌‌‌ها را در زمان مناسب ارایه داد. از تمامی بازیکنان به خوبی بازی گرفت تا بتواند به برد برسد. به نظرم لوزانو در کسب برد برابر کانادا کمک زیادی انجام داد و تأثیر خیلی زیادی داشت.

ملی‌پوش پیشین تیم ملی والیبال درباره بازی برابر فرانسه گفت: اگر این بازی را ببازیم اتفاق خاصی نمی‌افتد ولی اگر پیروز شویم من می‌توانم بگویم تا حدود زیادی می‌توانیم جواز حضور در المپیک را قطعی کنیم چرا که اکثر تیم‌‌‌ها برابر این تیم شکست می‌خورند و با پیروزی برابر فرانسه ما جای دو شکست را داریم. باید بدون استرس برابر این تیم کار کنیم چرا که با باخت برابر فرانسه اتفاق بد و غیرقابل جبرانی نمی‌افتد.

نتایج دیدارهای رسمی ایران با فرانسه از آغاز تاکنون به قرار زیر است:

۱۹۷۰ (قهرمانی جهان): ایران صفر – فرانسه ۳

۲۰۰۴ (انتخابی المپیک): ایران صفر – فرانسه ۳

۲۰۱۴ (قهرمانی جهان): ایران یک – فرانسه ۳

 

۲۰۱۴ (قهرمانی جهان): ایران ۲ – فرانسه ۳