۱۸۷۹،نعمت زاده:ایران و آلمان درحال برداشتن موانع همکاری‌ها هستند

نعمت زاده:ایران و آلمان درحال برداشتن موانع همکاری‌ها هستند وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران گفت: ایران آلمان در حال برطرف کردن موانع همکاری‌های دو طرف هستند. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، محمدرضا نعمت‌زاده که در مرکز ‌اقتصادی ایران و اروپا […]

نعمت زاده:ایران و آلمان درحال برداشتن موانع همکاری‌ها هستند

وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران گفت: ایران آلمان در حال برطرف کردن موانع همکاری‌های دو طرف هستند.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، محمدرضا نعمت‌زاده که در مرکز ‌اقتصادی ایران و اروپا سخن می‌گفت، ‌با اشاره به در دیدار خود با زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد و معاون صدراعظم آلمان افزود: توسعه روابط، تسهیل امور، فعال کردن نظام بانکی کشور از جمله موضوعاتی مطرح شده با مقام بلند پایه آلمانی بود که طرفین خواستار برطرف شدن برداشتن موانع سر راه همکاری‌ها شدند.

 محمدرضا نعمت‌زاده گفت: برخی موانع بسیار پیش پا افتاده‌ای سر راه همکاری‌ها وجود دارند که حاصل چند سال توقف روابط است ‏و اکنون باید این مشکلات، گام‌به‌گام حل شوند.‏

وی در ادامه گفت: برخی از شرکت‌های خصوصی‌سازی شده (ایرانی) به بانک‌های آلمانی بدهکار هستند که آن‌ها باید هرچه سریع‌تر بدهی‌های ‏خود را پرداخت کنند این در حالی است که دولت ایران کل تعهداتش را انجام داده و توافقات انجام شده‌اند. ‏

نعمت‌زاده اضافه کرد: پس از ملاقات با یکی از بانک‌های آلمان این موضوع مطرح شد که بانک‌های آلمانی آمادگی اعطای وام به شرکت‌های ایرانی را دارند. وی در عین حال اظهار امیدواری کرد که با تلاش ‏طرفین، مسأله بیمه‌های صادراتی هم حل شود. در این باره قرار شد که در روزهای آینده وزیر اقتصاد آلمان ضمن سفر ‏به تهران، مسائل باقی‌مانده را با مقامات بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و دارایی برطرف کند. ‏

نعمت‌زاده در رابطه با قطعی‌شدن حضور خودروسازان آلمانی در ایران گفت: در خودروهای سنگین، اتوبوس و کامیون ما همکاری ‏درازمدت داشتیم و این همکاری‌ها دوباره ازسر گرفته شده‌اند. در حال حاضر ما درحال تعمیق همکاری‌هایمان به‌صورت سرمایه‌گذاری ‏مشترک هستیم. مذاکرات به‌خوبی پیش می‌روند و ما انشاا… در یکی دو ماه آینده در این زمینه شاهد انعقاد قراردادهای سرمایه‌گذاری ‏مشترک خواهیم بود.‏

 اهمیت کم نظیر ایران برای کشورهای اروپایی

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ایران در منطقه‌ای واقع شده که بازار مصرفی۴۰۰ میلیون نفری را در بر می‌گیرد و به همین دلیل برای کشورهای اروپایی از اهمیت کم نظیری برخوردار است.

محمدرضا نعمت‌زاده با اشاره به ظرفیت‌های بی‌بدیل اقتصادی و تجاری ایران در منطقه از جمله موقعیت کم نظیر جغرافیای اقتصادی ایران (دومین دارنده منابع گاز و چهارمین کشور دارنده منابع نفت جهان)، نیروی انسانی تحصیل کرده، صنایع پتروشیمی، صنایع معدنی و زیرساخت‌های اقتصادی قوی و فضای سیاسی مثبت ایجاد شده بعد از توافقنامه ژنو به آلمانی‌ها توصیه کرد از این فرصت استفاده کنند.

وی افزود: بعد از توافقنامه هسته‌ای ژنو شرکت‌های اروپایی از جمله فرانسوی، ایتالیایی، اتریشی و آلمانی رقابت سختی را برای ورود مجدد به بازار ایران آغاز کرده‌اند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در ادامه سخنان خود آلمان را به عنوان کشوری که بیش‌ترین میزان همکاری را در شرایط سخت تحریم با جمهوری اسلامی ایران داشته معرفی کرد به‌طوری که سقف مبادلات تجاری دو کشور در سخت‌‌ترین شرایط و تحریم‌های اقتصادی غرب علیه ایران به کم‌تر از ۳ میلیارد دلار در سال نرسیده است.

نعمت‌زاده برگزاری این گونه گردهمایی‌ها را موجب آشنایی بیش از پیش شرکت‌های تجاری و تولیدی دو کشور و افزایش سطح مبادلات تجاری تا سقف حدود ۸ میلیارد یورو در سال‌های آینده توصیف کرد.

کرباسیان: دفاتر شرکت‌های بزرگ ایران در آلمان افتتاح می‌شود

همچنین در ادامه رییس هیأت عامل ایمیدرو گفت: آماده راه‌اندازی دفاتر شرکت‌های بزرگ ایران در مرکز همکاری‌های اقتصادی ایران و اروپا در آلمان هستیم.

مهدی کرباسیان که در مراسم افتتاح مرکز اقتصادی ایران و اروپا در برلین (آلمان) سخن می‌گفت، تصریح کرد: با توجه به امکانات این مرکز و ضرورت افزایش همکاری‌های ایران و اروپا، دفاتر شرکت‌های بزرگ ایرانی در این محل گشایش می‌یابد.

 وی با اشاره به فرصت‌های همکاری دو کشور به ویژه بخش معدن و صنایع معدنی ادامه داد: ایران و آلمان از گذشته تاکنون همکاری نزدیکی با یکدیگر داشته‌اند که امیدواریم در شرایط جدید، روابط دو طرف بیش از پیش توسعه یابد.

کرباسیان پیش‌بینی کرد در ۳ یا ۴ سال آینده، آلمان دوباره شریک اول یا دوم ایران در حوزه اقتصادی شود.

رییس هیأت عامل ایمیدرو گفت: فرصت‌هایی که در بخش‌های فولاد، سنگ آهن، زغال‌سنگ، مس، آلومینیم، عناصر نادر خاکی و همچنین اکتشاف و امور زیرساخت در ایران وجود دارد زمینه مساعدی را برای توسعه روابط دو طرف ایجاد کرده است.

 

 کرباسیان افزود: با توجه به حضور شرکت‌هایی از حوزه‌های بانکی، بیمه‌ای، سرمایه‌گذاری، امور مشاروه‌ای و حقوقی ایران در همایش اقتصادی با آلمان، فرصت مناسبی برای مذاکرات دو جانبه فراهم آمده تا موانع توسعه همکاری‌ها برطرف شود.