۱۸۷۹،دستاورد محقق ایرانی در حذف فلزات سنگین خاک

دستاورد محقق ایرانی در حذف فلزات سنگین خاک محقق دانشگاه فردوسی مشهد در یک پژوهش آزمایشگاهی، نانو جاذبی را مورد آزمایش قرارداد که قادر است فلزات سنگین را از محیط خاک جذب کند. به گزارش ایرنا پایگاه اطلاع‌رسانی ستاد ویژه توسعه فن‌آوری نانو ریاست جمهوری، این پژوهش را ثمانه آریابد، محقق دانشگاه فردوسی مشهد با […]

دستاورد محقق ایرانی در حذف فلزات سنگین خاک

محقق دانشگاه فردوسی مشهد در یک پژوهش آزمایشگاهی، نانو جاذبی را مورد آزمایش قرارداد که قادر است فلزات سنگین را از محیط خاک جذب کند.

به گزارش ایرنا پایگاه اطلاع‌رسانی ستاد ویژه توسعه فن‌آوری نانو ریاست جمهوری، این پژوهش را ثمانه آریابد، محقق دانشگاه فردوسی مشهد با همکاری بخش خصوصی انجام داده است.

این پژوهش پایان نامه دوره دکتری «آریابد» است که به تأیید داوران ستاد ویژه‌ توسعه‌‌ فن‌آوری نانو ریاست جمهوری رسیده است.

محقق دانشگاه فردوسی مشهد در توضیح پژوهش خود از چاه‌های جذبی به ‌عنوان یکی از روش‌های دفع فاضلاب‌های صنعتی یاد کرد و گفت: از آن‌جایی ‌که نانو ذرات دی‌‌اکسیدتیتانیوم از نظر زیست‌محیطی بی‌خطر هستند، استفاده از آن‌ها به‌ منظور جذب فلزات سنگین مناسب است.

وی افزود: به دلیل این‌که جذب فلزات سنگین تحت تأثیر عواملی نظیر وضعیت شوری و میزان مواد آلی است، از این رو در این طرح، به بررسی امکان استفاده از نانو ذرات دی‌‌اکسیدتیتانیوم به‌ عنوان جاذب فلزات سنگین و تأثیر پارامترهای وضعیت شوری و میزان مواد آلی در کارایی این نانو ذرات پرداخته شده است.

به گفته این محقق، استفاده از نانو ذرات دی‌‌اکسیدتیتانیوم در راستای مدیریت فاضلاب‌های صنعتی و جذب و حذف فلزات سنگین موجب می‌شود، این فرایند با کارایی بیش‌تر و زمان کم‌تری صورت بگیرد. همچنین به دلیل قدرت جذب بالاتر این نانو ذرات نسبت به فرایندهای مشابه، هزینه‌ انجام عملیات آلودگی‌زدایی نیز کاهش خواهد یافت.

وی تصریح کرد: نانوذرات به دلیل دارا بودن نسبت سطح به حجم بالا، از سطح فعال به‌ مراتب بیش‌تری نسبت به ذرات در مقیاس میکرو و بالاتر برخوردار است. بدین ‌جهت نواحی جذب این نانو ذرات بسیار زیاد است و می‌تواند فلزات سنگین را با کارایی بسیار بالاتری جذب کند.

 

آریابد افزود: یکی از مشکلات اساسی محیط ‌زیست، افزایش تدریجی غلظت فلزات سنگین در خاک به دلیل عدم تجزیه‌ آن‌ها توسط میکروارگانیسم‌ها است. فلزات سنگین از راه‌های مختلفی وارد زنجیره‌ غذایی انسان و حیوان می‌شوند. فاضلاب‌ها، مواد دفعی حاصل از فعالیت کارخانه‌ها، زباله‌ها و گردوغبار راه‌های معمول ورود فلزات سنگین به زنجیره‌ غذایی است. این فلزات آثار خطرناکی را بر انسان و محیط‌ زیست می‌گذارد، به ‌نحوی ‌که حذف آن‌ها از خاک بسیار مورد توجه قرار گرفته است.