۱۸۷۹،وزیر نیرو:دریاچه ارومیه احیا می‌شود

وزیر نیرو:دریاچه ارومیه احیا می‌شود وزیر نیرو گفت: دریاچه ارومیه در حال حرکت به سمت احیای کامل است. به گزارش ایسنا، حمید چیت‌چیان، در مراسم کلنگ‌زنی مدول دوم تصفیه‌خانه فاضلاب تبریز، این طرح را مصداق آیه شریفه «تعاونوا علی‌البر و التقوی» دانست و عنوان کرد: بهره‌برداری از این طرح، نوید بخش اخبار خوب در حوزه […]

وزیر نیرو:دریاچه ارومیه احیا می‌شود

وزیر نیرو گفت: دریاچه ارومیه در حال حرکت به سمت احیای کامل است.

به گزارش ایسنا، حمید چیت‌چیان، در مراسم کلنگ‌زنی مدول دوم تصفیه‌خانه فاضلاب تبریز، این طرح را مصداق آیه شریفه «تعاونوا علی‌البر و التقوی» دانست و عنوان کرد: بهره‌برداری از این طرح، نوید بخش اخبار خوب در حوزه آبی است.

وی با اشاره به برخی از فعالیت‌های مهم انجام شده با محوریت احیای دریاچه ارومیه، تصریح کرد: در سال‌های نه چندان دور، وضعیت دریاچه ارومیه حالت بحرانی و نگران‌کننده‌ای داشت، ولی امروز با افتخار می‌گوییم که به سمت احیای کامل در حال حرکت است.

چیت‌چیان با بیان این‌که مسأله فاضلاب با بحث بهداشت مردم ارتباط کامل و مستقیمی دارد، عنوان کرد: عدم تصفیه اصولی و استاندارد فاضلاب، باعث بروز مشکلات بسیار زیادی در حوزه زیست‌محیطی و تهدید بهداشت و سلامت مردم خواهد شد.

وی با تبیین مسایلی پیرامون محدودیت منابع دولتی گفت: به دلیل نبود اعتبارات و منابع مادی لازم در وزارت نیرو، فعالیت‌های بسیار خوبی از محل منابع ستاد احیا و با همکاری آن‌‌ها انجام شده است.

وزیر نیرو از انتقال آب این تصفیه‌خانه به دریاچه ارومیه پس از ایجاد خطوط انتقال مورد نیاز توسط ستاد احیای دریاچه ارومیه خبر داد و اظهار کرد: در سال ٩٤ نسبت به سال ٩٣ بیش از ۳ برابر، شبکه فاضلاب اجرا شده است.

به گفته چیت‌چیان، با بهره‌برداری از مدول دوم تصفیه‌خانه فاضلاب تبریز بیش از ٦٠ درصد این کلان‌شهر تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار می‌گیرد.

وی اظهار کرد: تا زمانی که دریاچه نیاز داشته باشد، نباید پساب تصفیه شده در شبکه فاضلاب تبریز، مصرف دیگری داشته باشد و با جمع‌آوری پساب‌‌ها شاهد انتقال ١٥٠ میلیون متر مکعب آب به دریاچه ارومیه خواهیم بود.

 

وی اظهار کرد: مدول دوم تصفیه‌خانه فاضلاب تبریز با داشتن بالا‌ترین استانداردهای لازم در ۳ سال آینده مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.