۱۸۷۹،زنگنه خبر داد:سرمایه‌گذاری ۸۰۰ میلیون دلاری دولت در منطقه کردنشین

زنگنه خبر داد:سرمایه‌گذاری ۸۰۰ میلیون دلاری دولت در منطقه کردنشین وزیر نفت سرمایه‌گذاری حدود ٨٠٠ میلیون دلاری در پتروشیمی سنندج و مهاباد را بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری تاریخی دولت برای توسعه صنعتی یک منطقه کردنشین عنوان کرد و گفت: «توسعه مناطق کردنشین غرب کشور»، پیام سفر رییس‌جمهوری به مهاباد است. به گزارش شانا، بیژن زنگنه درباره افتتاح […]

زنگنه خبر داد:سرمایه‌گذاری ۸۰۰ میلیون دلاری دولت در منطقه کردنشین

وزیر نفت سرمایه‌گذاری حدود ٨٠٠ میلیون دلاری در پتروشیمی سنندج و مهاباد را بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری تاریخی دولت برای توسعه صنعتی یک منطقه کردنشین عنوان کرد و گفت: «توسعه مناطق کردنشین غرب کشور»، پیام سفر رییس‌جمهوری به مهاباد است.

به گزارش شانا، بیژن زنگنه درباره افتتاح رسمی پتروشیمی مهاباد از سوی حسن روحانی، رییس‌جمهوری با اشاره به این که پتروشیمی مهاباد یکی از اهداف اصلی وزارت نفت در زمان طراحی خط لوله اتیلن غرب بوده است، یادآور شد: ایده و طرح ساخت خط لوله اتیلن غرب از سوی وزارت نفت در سال ٨١ مطرح و به تصویب دولت اصلاحات رسید.

وی با بیان این که یکی از اهداف احداث خط لوله اتیلن غرب توسعه مناطقی بود که احتمال احداث پتروشیمی در آن وجود نداشت، تصریح کرد: احداث پتروشیمی در مهاباد و سنندج به منظور توسعه مناطق کردنشین از همان ابتدا در این طرح گنجانده شد.

زنگنه با اشاره به این که خوشبختانه احداث هر دو پتروشیمی مهاباد و سنندج به پایان رسیده و پس از افتتاح پتروشیمی مهاباد ظرف چند ماه آینده پتروشیمی سنندج نیز به بهره‌برداری می‌رسد، افزود: هر کدام از این دو پتروشیمی به‌صورت جداگانه ٣٣٠ هزار تن پلی‌اتیلن و بوتن تولید می‌کند.

وی پیام سفرحسن روحانی، رییس‌جمهوری به مهاباد را توسعه مناطق کردنشین غرب کشور عنوان کرد و گفت: سرمایه‌گذاری حدود ٨٠٠ میلیون دلاری در پتروشیمی سنندج و مهاباد بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری تاریخی است که دولت برای توسعه صنعتی در یک منطقه کردنشین انجام داده است.

به گفته وزیرنفت، قرار است برای توسعه بخش پایین دستی، در هر دو پتروشیمی مهاباد و سنندج شهرک صنعتی بزرگی برای صنایع پایین دستی احداث شود.

همچنین حسن روحانی رییس‌جمهوری، در آیین افتتاح مجتمع پتروشیمی مهاباد، برقراری ارتباط با همسایگان منطقه‌ای ترکیه، عراق و آذربایجان غربی، تبدیل مواد خام به محصول نهایی برای صادرات و مصرف داخل و ایجاد تعادل منطقه‌ای را از جمله موارد مهم برای موفقیت این پروژه دانست.

 

رییس‌جمهوری اظهار کرد: قدم بعدی دولت پس از بهره‌برداری از خط اتیلن‌غرب، حمایت همه جانبه از صنایع پایین دستی پتروشیمی که امروز در منطقه باختر و مهاباد فعال شده و به تولید نهایی ٣٣٠ هزار تن در سال می‌رسد است. این رقم بزرگی در جهت توسعه صنعتی کشور و منطقه که به توهم‌‌ها و حرفهای بی‌اساس پایان داده و این امر را به اثبات می‌رساند که همه جای ایران برای ما عزیز است و در جهت رشد تمام مناطق تلاش می‌کنیم.