۱۸۸۰،اعلام محدودیت‌های جدید برای صدور کارت بازرگانی

اعلام محدودیت‌های جدید برای صدور کارت بازرگانی طبق اعلام رییس سازمان توسعه تجارت، شرایط صدور کارت بازرگانی تغییر کرده و محدودیت‌هایی برای صدور و استفاده از کارت بازرگانی در نظر گرفته شده است که به گفته یکی از اعضای هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، شرایط جدید برای صدور کارت بازرگانی می‌تواند تا حدودی از مشکلاتی […]

اعلام محدودیت‌های جدید برای صدور کارت بازرگانی

طبق اعلام رییس سازمان توسعه تجارت، شرایط صدور کارت بازرگانی تغییر کرده و محدودیت‌هایی برای صدور و استفاده از کارت بازرگانی در نظر گرفته شده است که به گفته یکی از اعضای هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، شرایط جدید برای صدور کارت بازرگانی می‌تواند تا حدودی از مشکلاتی قبلی از جمله واگذاری به غیرو بدهی‌های مالیاتی جلوگیری کند.

به گزارش ایسنا، براساس تصمیم‌گیری جدید، وقتی کارت بازرگانی صادر می‌شود تا زمانی که دریافت‌کننده کارت یا کسی که برای تجارت کارت بازرگانی دریافت کرده است، اطلاعات اهلیت آن در گمرکات و سایر دستگاه‌های اجرای تأیید نهایی نشده باشد، تا سقف مشخصی می‌تواند تجارت کند.

این اهلیت قرار است از سوی یک کمیته ۳ جانبه متشکل از اتاق بازرگانی، سازمان توسعه تجارت و گمرک تشخیص داده شود.

طبق آن‌چه افخمی‌راد اعلام کرده، این محدودیت گذاشته شده تا شخصی که کارت بازرگانی دریافت می‌کند برای مدت زمان مشخصی اهلیتش در زمینه رعایت قوانین و مقرارت به اثبات برسد، همچون صدور گواهینامه راهنمایی و رانندگی که فرد دارنده گواهینامه در تردد در مناطق مختلف، محدودیت دارد.

درباره محدودیت‌های ایجاد شده در زمینه صدور کارت بازرگانی، حمیدرضا صالحی به خبرنگار ایسنا گفت: نظرات متفاوتی در خصوص کارت بازرگانی وجود دارد و در این زمینه عده‌ای موافق و مخالف هستند. برخی معتقدند بر اساس اقتصاد آزاد و محدودیت‌هایی که در گمرک تعریف می‌شود دیگر نیازی به‌کارت بازرگانی نیست، مانند کشور‌هایی که از روش‌های کنترلی گمرک به جای کارت بازرگانی استفاده می‌کنند.

وی عنوان کرد: محدودیت‌هایی که از طرف سازمان توسعه تجارت اعلام شده به این دلیل است که کنترل‌های بیش‌تری برای کارت بازرگانی ایجاد کند تا از مشکلات گذشته از جمله واگذاری به غیر و بدهی‌های مالیاتی تا حدودی جلوگیری شود، چرا که به هر حال مجموع شرایط کارت بازرگانی نشان‌دهنده وجود مشکلاتی بود که باید نسبت به آن‌‌ها بازنگری صورت می‌گرفت.

 

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: این ضرورت وجود دارد که در قوانین صادرات، واردات و مسایل اساسی مربوط به تجارت تجدید نظر شود. در حال حاضر این امکان وجود ندارد که یکباره کارت بازرگانی حذف شود اما با شیبی ملایم و در مراحل مختلف باید با لحاظ کردن مسؤولیت‌ها و تعرفه‌ها در گمرک که در تمام دنیا هم رعایت می‌شود، به سمت حذف کارت بازرگانی حرکت کنیم.