اختلال خواب، پیامد کار با تلفن همراه در تاریکی

  پژوهش محققان علوم مغز و اعصاب دانشکده پزشکی راتگرز نیوجرسی نشان می‌دهد که تأثیرات منفی نور آبی گوشی‌های تلفن همراه در تاریکی چند برابر می‌شود. به گزارش ایسنا، اصفهان استفاده نوجوانان از پیامک می‌تواند منبعی برای حمایت عاطفی آن‌ها و گاهی نیز در انجام پروژه‌های دانش‌آموزی یاری‌رسان باشد، اما نتایج این پژوهش نشان می‌دهد […]

 

پژوهش محققان علوم مغز و اعصاب دانشکده پزشکی راتگرز نیوجرسی نشان می‌دهد که تأثیرات منفی نور آبی گوشی‌های تلفن همراه در تاریکی چند برابر می‌شود.

به گزارش ایسنا، اصفهان استفاده نوجوانان از پیامک می‌تواند منبعی برای حمایت عاطفی آن‌ها و گاهی نیز در انجام پروژه‌های دانش‌آموزی یاری‌رسان باشد، اما نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که نورهای ناشی از پیامک زدن توسط گوشی یا کاربرد هر وسیله الکترونیکی مشابه بر کیفیت خواب نوجوانان تأثیر گذاشته و کیفیت عملکرد آموزشی آنان را کاهش می‌دهد.

طی این پژوهش عملکرد یک هزار و ۵۰۰ دانش‌آموز را به منظور بررسی رابطه بین نمرات، جنسیت و همچنین مدت استفاده افراد از ابزارهای پیام‌رسان پیش و پس از خاموشی نورهای مربوطه در شب هنگام بررسی کردند.

یافته‌ها نشان می‌داد دانش‌آموزانی که دستگاه‌های خود را با خاموش شدن چراغ خاموش می‌کردند و یا برای کم‌تر از ۳۰ دقیقه پس از خاموشی به پیام دادن خود ادامه می‌دادند، نمرات به مراتب بهتری در مقایسه با دانش‌آموزانی که بیش از ۳۰ دقیقه در تاریکی از این دستگاه‌ها استفاده می‌کردند، به دست آوردند.

علاوه بر این دختران بیش‌تر از پسران از وسایل پیامک‌رسان استفاده می‌کردند و تجربه خواب‌آلودگی روزانه بیش‌تری دارند اما عملکرد آموزشی بهتری در مقابله با پسران از خود نشان دادند که این امر را می‌توان به پیامک زدن بیش‌تر دختران پیش از رفتن به رختخواب نسبت داد.

طول موج کوتاه نور آبی می‌تواند ترشح ملاتونین را به تأخیر بیندازد و پیرو آن فرایند خواب را سخت‌تر کند. این حالت زمانی که افراد به گوشی‌های هوشمند و تبلت‌های خود در تاریکی نگاه می‌کنند، اتفاق می‌افتد.

 

حرکات صحیح چشم در خواب موسوم به REM مهم‌ترین زمانی است که طی آن یادگیری و فرایندهای حافظه‌ای مربوطه اتفاق می‌افتد. زمانی که خواب به تأخیر می‌افتد، زمان اختصاص یافته به REM کاهش یافته و به همین ترتیب یادگیری نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد.