۱۸۸۰،سخنگوی دستگاه قضا خبر داد:پولشویی در برخی از پرونده‌های اقتصادی تهران

سخنگوی دستگاه قضا خبر داد پولشویی در برخی از پرونده‌های اقتصادی تهران سخنگوی دستگاه قضا خبر داد که عده‌ای از افراد مرتبط با یک سفارتخانه در برگزار پارتی‌هایی در تهران و دیگر استان‌ها نقش داشته‌اند. به گزارش مهر، حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای در حاشیه دیدار استانی رییس قوه قضاییه در نشست خبری با اشاره به اهداف این […]

سخنگوی دستگاه قضا خبر داد

پولشویی در برخی از پرونده‌های اقتصادی تهران

سخنگوی دستگاه قضا خبر داد که عده‌ای از افراد مرتبط با یک سفارتخانه در برگزار پارتی‌هایی در تهران و دیگر استان‌ها نقش داشته‌اند.

به گزارش مهر، حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای در حاشیه دیدار استانی رییس قوه قضاییه در نشست خبری با اشاره به اهداف این سفر گفت: مسؤولان ستادی و همه فکر می‌کنند تهران از همه شهر‌ها برخودارتر است، اما طبق گزارش معاونت راهبردی و بنا به گفته‌های استاندار در برخی از موارد استان تهران از همه محروم‌تر است.

سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به این‌که معاونت راهبردی گزارش جامع از اجزای دستگاه تهیه کرده‌اند، گفت: ۳۰ تیم در قالب تیم‌های ۳ نفره به مدت دو ماه تمام نهادهای قضایی استان را رصد کرده‌اند و در ۵۰۰ صفحه این تیم ۳ نفره گزارشی تهیه و ارسال کردند.

سخنگوی دستگاه قضا در خصوص حکم صادره شلاق برای عده‌ای جوانان برای شرکت در پارتی شبانه، گفت: عنوانی که تحت پارتی از آن یاد می‌شود و عمدتاً هم جوانان و نوجوانان در آن شرکت می‌کنند، قرائن و شواهدی هست که از هدایت این مجامع از جای دیگری خبر می‌دهند که نهادهای انتظامی این مسأله را بررسی می‌کنند.

وی افزود: برخی از جرایم باید مستقیماً به دادگاه برود و قانون این مسأله را ذکر کرده است. برخی از جرایم منافی عفت به دادگاه می‌رود. اگر حکم، صادر و به دادگاه رفته است و الزامی نیست که حتماً یک پرونده پروسه طولانی را طی کند.

اژه‌ای تصریح کرد: حکم صادره مرتبط با آیین دادرسی کیفری بوده است و اگر کسی اعتراض دارد بگویید به چه چیز آن معترض است.

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سؤال مهر مبنی بر میزان و چگونگی وضعیت زمینخواری در استان تهران، گفت: مسأله زمینخواری در تهران در دو سال اخیر با هماهنگی سایر نهاد‌ها رصد شده است. برخی از این زمینخواری‌ها در حریم رودخانه‌ها صورت گرفته است اما به‌طور کلی میزان تصرفاتی که در داخل حریم تهران بوده است در دو سال اخیر کاهش داشته است.

اژه‌ای در پاسخ به سؤال دیگر مهر مبنی بر جزییات ۱۰ پرونده مفتوح اقتصادی تهران گفت: این پرونده‌ها پرونده‌های سنگینی است به طور مثال تنها در پرونده رستمی صفا میزان مبلغ بدهی پرونده به ۷ هزار میلیارد تومان رسیده است که دادستانی وارد شده است. بخشی از این میزان در اختیار بانک‌ها قرار گرفته است.

وی با اشاره به این‌که در برخی از این پرونده‌ها پولشویی صورت گرفته است، گفت: تسهیلاتی از بانک‌ها گرفته شده است که با ضابطه در اختیار افراد قرار گرفته شده بود.

وی به یکی دیگر از این پرونده‌های مفتوح اشاره و تصریح کرد: از لحاظ پیچیدگی و مبلغ در پرونده نفتی که دادستان تهران هم به آن اشاره کرده بودند مبلغ بالایی در این پرونده مطرح است به‌طوری که از بانک‌ها سوئیفت آورده بودند اما در نهایت دیدیم که واقعی نبوده است.

وی افزود: وقتی پولشویی صورت گرفته است و متهم همراهی نکند پرونده پیچیدگی‌هایی خواهد داشت.

اژه‌ای در رابطه با یکی دیگر از این پرونده‌ها گفت: ادامه پرونده فساد ۳ هزار میلیاردی هنوز مطرح است و بحث اجرای برخی از احکام این پرونده مانده است.

سخنگوی دستگاه قضا به پرونده بیمه توسعه به عنوان یکی دیگر از پرونده‌های مفتوح اقتصادی اشاره و تصریح کرد: در این پرونده مبلغ بدهی بسیار بالاست و کار زیادی می‌برد که این‌ها هم در حال رسیدگی است.

دستگاه قضا در پاسخ به سؤالی مبنی بر چگونگی هدایت برگزاری برخی از پارتی‌های شبانه گفت: برخی شواهد، حاکی از این است که افرادی که در برگزاری پارتی‌ها دست داشتند در تهران و برخی استان‌های دیگر از جمله مازندران و خراسان و… یکی بوده‌اند. به عنوان مثال بعضی از افراد با افرادی که از سفارتخانه‌ای آمده بودند صحبت کرده و آن‌ها را نشان می‌گرفتند و قرار و مدار را تحت پارتی می‌گذاشتند.

وی افزود: یکی از افرادی که در پارتی سعادت‌آباد تهران بوده در پارتی مشهد و مازندران هم بوده و این نشان می‌دهد کسی آن‌ها را هدایت می‌کرده اما افراد مدعو از قشر مشخصی نبوده‌اند و شواهد حاکی از این است. مسایل خلاف قانون از جمله مشروبات در این‌ها استفاده می‌شده که خلاف شرع و قانون است.

آخرین وضعیت پرونده رسیدگی به پرونده مالباختگان ثامن‌الحجج

محسنی‌اژه‌ای درخصوص آخرین وضعیت پرونده رسیدگی به پرونده مالباختگان ثامن‌الحجج گفت: بیش‌ترین توجه دستگاه قضا این است که مردم به حقوقشان برسند برای دستگاه قضایی راحت‌‌ترین کار زندانی کردن فرد است. با این کار چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا این به ضرر یا نفع مردم است؟

وی افزود: در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی با حضور بانک مرکزی، وزارت اطلاعات و قوا تدبیر در اقداماتی است که مردم کم‌تر متضرر شوند.

اژه‌ای افزود: در اینجا مسؤولان تعاونی اعتبار بر اساس گفته وزارت اطلاعات به هیچ وجه در رابطه با میزان سود و اموال و تعداد شعبات تا مدت‌های طولانی همکاری نمی‌کردند. مدیر این تعاونی هم گفته بود که دو میلیون و ۴۰۰ سپرده‌گذار و ۵۰۰ شعبه در کشور داشته است و احساس می‌شد اگر سپرده‌گذار آن اضافه شود مشکلات جدی‌تر می‌شود.

وی تصریح کرد: بیش از یک میلیون نفر از سپرده‌گذاران آن تعیین تکلیف شده‌اند.

هزار میلیارد از منابع بانک پرداخته شده است اما کسانی که تا سپرده ۳۵ میلیونی دارند پرداخت می‌شود.

پرونده ریخته گران به دادگاه نرفته است

 

محسنی‌اژه‌ای در رابطه با آخرین وضعیت پرونده ریخته‌گران گفت: بیش از دو سال تحقیقات در این پرونده ادامه داشته اما طبق قانون جدید چنان‌چه کسی بیش از دو سال پرونده‌‌اش طول بکشد و تحقیقات ادامه پیدا کند قرار بازداشت موقت باید به قرار مناسب تبدیل شود که در پرونده مالی احتساب می‌شود. پرونده ریخته‌گران یک بازداشت وارد و بقیه با قرار آزاد شده‌اند، کیفرخواست صادر نشده و هنوز پرونده به دادگاه نرفته است.