۱۸۸۰،رستمی، چهارمین وزنه‌بردار ایران در بین رکوردداران جهان

رستمی، چهارمین وزنه‌بردار ایران در بین رکوردداران جهان با رکوردشکنی کیانوش رستمی تعداد وزنه‌برداران ایرانی حاضر در فهرست رکوردداران جهان به عدد ۴ رسید و اکنون ۸ رکورد یک ضرب، دوضرب و مجموع در اختیار نمایندگان ایران است. به گزارش ایسنا، وزنه‌برداران ایرانی از سال‌های دور به دنبال رکوردشکنی در جهان بوده‌اند که تعدادی از […]

رستمی، چهارمین وزنه‌بردار ایران در بین رکوردداران جهان

با رکوردشکنی کیانوش رستمی تعداد وزنه‌برداران ایرانی حاضر در فهرست رکوردداران جهان به عدد ۴ رسید و اکنون ۸ رکورد یک ضرب، دوضرب و مجموع در اختیار نمایندگان ایران است.

به گزارش ایسنا، وزنه‌برداران ایرانی از سال‌های دور به دنبال رکوردشکنی در جهان بوده‌اند که تعدادی از آن‌ها توانسته‌اند این کار بزرگ را انجام دهند. محمودنامجو، محمدنصیری و پرویزجلایر جزو اولین وزنه‌برداران ایرانی هستند که رکورد شکنی داشته‌اند که البته بعد‌ها رکورد آن‌ها توسط وزنه‌برداران خارجی شکسته شد.. پس از آن، وزنه‌برداران فوق سنگین قدم در راه رکورد شکنی گذاشتند و حسین‌رضازاده، سعید علی‌‌حسینی و بهدادسلیمی توانستند به رکوردداران جهان اضافه شوند که هم اکنون نیز رکورددار هستند. اکنون نیز کیانوش‌رستمی قدم در این راه گذاشته است.

رستمی در مسابقات وزنه‌برداری جام فجر کار ازرشمندی را انجام داد و موفق شد دو رکورد دوضرب و مجموع جهان را جابه‌جا کند. او از مدت‌ها قبل در اندیشه انجام این کار بود که بالاخره در فاصله زمانی ۶۶ روز مانده به المپیک این کار را عملی کرد و این اقدام خط و نشان جدی برای آرتیم اوکولف و آپتی آیوکادوف روس و تیان تائو چینی بود.

رستمی با انجام این دو رکوردشکنی چهارمین وزنه‌برداری است که نامش اکنون در فهرست رکوردداران جهان قرار می‌گیرد.

وزنه‌برداران ایرانی که اکنون رکورددار جهان هستند:

حسین رضازاده

او در المپیک سیدنی با رکورد ۴۷۴ کیلوگرم رکورد مجموع جهان را به نام خود ثبت کرد.

در المپیک آتن با مهار وزنه ۲۶۳ کیلوگرم رکورددار دوضرب جهان شد.

رضازاده در مسابقات قهرمانی آسیا ۲۰۰۳ رکورد ۲۱۳ کیلوگرم را در یک ضرب ثبت کرد.

 (در مسابقات جهانی ۲۰۱۵ آمریکا، الکسی لوچف وزن‌بردار روس موفق به شکستن رکورد دوضرب و مجموع رضازاده شد اما با مثبت شدن تست دوپینگش دوباره رکورد‌ها به نام رضازاده ثبت خواهد شد.)

سعیدعلی‌حسینی

او در سال ۲۰۰۸ و در جریان مسابقات قهرمانی جوانان آسیا توانست رکوردهای ۲۰۶ کیلوگرم یک ضرب، ۲۴۵ کیلوگرم دوضرب و مجموع ۴۵۱ کیلوگرم را به ثبت برساند. از سال ۲۰۰۸ تاکنون هیچ وزنه‌برداری موفق به شکستن رکوردهای او نشده است.

کیانوش رستمی

او سومین وزنه‌بردار ایرانی است که در دسته فوق سنگین رکورد جهان را شکسته است. سلیمی در مسابقات جهانی ۲۰۱۱ پاریس و در حرکت یک ضرب وزنه ۲۱۴ کیلوگرم را بالای سر برد. او یک کیلوگرم رکورد رضازاده را شکست و نامش را فهرست رکوردداران ثبت کرد.

کیانوش‌رستمی

وزنه‌بردار دسته ۸۵ کیلوگرم ایران در مسابقات جام فجر که گزینشی المپیک محسوب می‌شد، توانست رکوردشکنی داشته باشد.

رستمی با مهار وزنه ۲۲۰ کیلوگرم، ۲ کیلوگرم رکورد دوضرب جهان را جابه‌جا کرد.

در مجموع دو حرکت نیز با رکورد ۲۹۵ کیلوگرم توانست یک کیلوگرم رکورد شکنی داشته باشد.