۱۸۸۰،کشف بزرگ‌ترین اسفنج جهان

کشف بزرگ‌ترین اسفنج جهان گروهی از محققان موفق به کشف بزرگ‌ترین اسفنج جهان در اعماق دریا‌ها در نزدیکی جزایر شمال غرب هاوایی شدند. به گزارش ایسنا، این اسفنج به قدری بزرگ است که می‌تواند یک اتاق در خانه را پر کند. اسفنج‌ها، موجوداتی بی‌مهره هستند که در دریا زندگی می‌کنند. تا قرن گذشته بعضی از […]

کشف بزرگ‌ترین اسفنج جهان

گروهی از محققان موفق به کشف بزرگ‌ترین اسفنج جهان در اعماق دریا‌ها در نزدیکی جزایر شمال غرب هاوایی شدند.

به گزارش ایسنا، این اسفنج به قدری بزرگ است که می‌تواند یک اتاق در خانه را پر کند.

اسفنج‌ها، موجوداتی بی‌مهره هستند که در دریا زندگی می‌کنند. تا قرن گذشته بعضی از مردم اسفنج‌‌ها را به اشتباه جزو گیاهان می‌دانستند، اما در اصل اسفنج غذاسازی نمی‌کند و بنابراین اسفنج‌‌ها در دسته جانوران محسوب می‌شوند. آن‌ها حیوانات بسیار عجیبی بوده و فاقد بسیاری از ساختارهای موجودات معمولی هستند.

این جانوران از هر لحاظ ساده هستند. اسفنج‌‌ها به‌طور کلی توانایی حرکت ندارند اما در نمونه‌های نادر توانایی خزیدن دیده می‌شود. این جانوران نه اندامی برای بینایی دارند و نه اندامی برای شنوایی اما باز هم نمونه‌های نادری از آن‌ها، توانایی عکس‌العمل در برابر نور و روشنایی را دارند.

اندازه این اسفنج جدید بیش از دو برابر اندازه بزرگ‌ترین اسفنج قبلی است که در نزدیکی غرب کانادا پیدا شده و طول آن ۳٫۵ متر و عرض آن دو متر است. رنگ این اسفنج متمایل به آبی و سفید بوده و شکل ظاهری آن شبیه به مغز است.

این اسفنج جدید در عمق دو کیلومتری اقیانوس یافت شده و تیم محققان دقیقاً سن آن را نمی‌دانند، هر چند این گونه می‌تواند هزاران سال زندگی کند.

 

محققان امیدوارند که بتوانند مجدداً نمونه‌های دیگری از این اسفنج‌ها را در اعماق آب‌ها بیابند.