۱۸۸۰،سوآپ نفت خام از سر گرفته می‌شود

سوآپ نفت خام از سر گرفته می‌شود   شرکت ملی نفت ایران، شرکت نیکو را موظف کرد مقدمات از سرگیری سوآپ نفت خام را در کوتاه‌ترین زمان ممکن فراهم کند. حمیدرضا شاهدوست، رییس پایانه نفتی شمال در گفت‌و‌گو با شانا اظهار کرد: شرکت ملی نفت ایران، شرکت نیکو را مسؤول پیگیری فراهم کردن مقدمات از […]

سوآپ نفت خام از سر گرفته می‌شود

  شرکت ملی نفت ایران، شرکت نیکو را موظف کرد مقدمات از سرگیری سوآپ نفت خام را در کوتاه‌ترین زمان ممکن فراهم کند.

حمیدرضا شاهدوست، رییس پایانه نفتی شمال در گفت‌و‌گو با شانا اظهار کرد: شرکت ملی نفت ایران، شرکت نیکو را مسؤول پیگیری فراهم کردن مقدمات از سرگیری سوآپ نفت خام در کوتاه‌‌ترین زمان ممکن کرده است.

وی، افزود: شرکت نیکو در وزارت نفت دولت قبل واسطه ایران و کشورهای ساحلی حوزه دریای خزر بود و اکنون مسؤولیت پیگیری از سرگیری این عملیات شده است.

شرکت نفتی نیکو به عنوان یکی از شرکت‌های اصلی زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران و متولی اصلی امضای قراردادهای سوآپ نفت ایران است.

شاهدوست اظهار کرد: توقف سوآپ به معنای تعطیلی ترمینال ما نبود و آن را به فرصتی برای ارتقای فعالیت‌ها و تاسیسات تبدیل کردیم.

رییس پایانه نفتی شمال، تصریح کرد: سوآپ نفت افزون بر درآمد اقتصادی برای کشور، قدرت سیاسی ایران را به رخ کشورهای حوزه دریای خزر کشیده و بدون شک اگر ایران و پایانه شمال شرکت پایانه‌های نفتی نبود، نفت خام کشورهای حوزه خزر مانند قزاقستان، ترکمنستان، آذربایجان و حتی روسیه به آب‌های آزاد نمی‌رسید.

وی، ادامه داد: هر چند کشورهای حوزه خزر در زمان توقف عملیات سوآپ با ایجاد خط لوله باکو-تفلیس-جیهان (بی‌تی‌سی) و دیگر مسیر‌ها توانستند جایگزین ایران شوند، اما خود آن‌ها نیز بهتر می‌دانند که هیچ مسیری ایمن‌تر و اقتصادی‌تر از مسیر ایران نیست.

 

رییس پایانه نفتی شمال گفت: مطابق مذاکرات انجام شده مطمئن هستیم، قزاقستان و آذربایجان تمایل زیادی دارند درصدی از نفت خام خود را از طریق پایانه شمال کشور سوآپ کنند.