شرکت‌های سرمایه‌گذاری شبه‌دولتی در خصوصی‌سازی کنار گذاشته شوند

  سید‌حسین سلیمی با اشاره به وجود ۶۷ طرح نیمه‌کاره در صنعت پتروشیمی و ۳۶ پروژه تعریف شده در صنعت پتروشیمی گفت: تحقق رشد اقتصادی و تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام بدون امکان مشارکت بخش خصوصی داخلی ‌و خارجی میسر نخواهد بود و بخش خصوصی در پایین دست پتروشیمی توانایی لازم را برای مشارکت در اختیار دارد. […]

 

سید‌حسین سلیمی با اشاره به وجود ۶۷ طرح نیمه‌کاره در صنعت پتروشیمی و ۳۶ پروژه تعریف شده در صنعت پتروشیمی گفت: تحقق رشد اقتصادی و تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام بدون امکان مشارکت بخش خصوصی داخلی ‌و خارجی میسر نخواهد بود و بخش خصوصی در پایین دست پتروشیمی توانایی لازم را برای مشارکت در اختیار دارد.

عضو هیأت نمایندگان اتاق ایران در گفت‌وگو با پانا تصریح‌ کرد: ۱۰۰ طرح نیمه تمام صنعتی در کشور به دلیل نیاز به سرمایه‌گذاری بالا به‌طور کلی قفل شده است و برخی از واحدهای صنعتی نیز با مشکلات ارزی و مطالبات معوق مواجه هستند.

وی با اشاره به این‌که حدود یک سال زمان می‌برد تا شرکت‌های پایین دستی پتروشیمی به بخش خصوصی واگذار شود‌، تصریح ‌کرد: خصوصی‌سازی باید واقعی باشد و شرکت‌های سرمایه‌گذاری شبه دولتی در خصوصی‌سازی کنار گذاشته شوند در غیراین صورت باید در فرهنگ‌نامه فارسی واژه‌ای برای شرکت‌های دولتی که در خصوصی‌سازی شرکت می‌کنند انتخاب شود.

سلیمی با بیان این‌که سرمایه‌گذاری در هر یک از پروژه‌های صنعت پتروشیمی به سرمایه‌گذاری بیش از ۵۰۰ میلیون دلار نیازمند است‌، گفت: اقتصاد کشور باید بتواند با استفاده از تکنولوژی تولید به روز و سرمایه‌گذاری مناسب‌، تولید را به صرفه کند و این در حالی است که بخش خصوصی توان لازم را برای حتی چند طرح نیمه تمام یا تعریف شده در بخش بالادست دراختیار ندارد.

 

عضو هیأت نمایندگان اتاق ایران وضعیت صنایع پایین دستی پتروشیمی را بهتر ارزیابی کرد و افزود: سرمایه‌گذاری در بخش بالادستی پتروشیمی به سرمایه‌گذاری بالایی نیاز دارد اما در بخش پایین دستی بخش خصوصی امکان سرمایه‌گذاری و مشارکت بیش‌تری دارد.