۱۸۸۰،رییس سازمان شیلات ایران:هدفگذاری افزایش ۶۶ برابر تولید خاویار پرورشی طی ۶ سال

رییس سازمان شیلات ایران:هدفگذاری افزایش ۶۶ برابر تولید خاویار پرورشی طی ۶ سال رییس سازمان شیلات با بیان این‌که سال گذشته ۱٫۵ تن خاویار پرورشی در کشور تولید شد، گفت: برای تولید ۱۰۰ تن خاویار پرورشی تا پایان برنامه ششم توسعه هدفگذاری کرده‌ایم. به گزارش فارس حسن صالحی گفت: با توجه به ممنوعیت صید ماهیان […]

رییس سازمان شیلات ایران:هدفگذاری افزایش ۶۶ برابر تولید خاویار پرورشی طی ۶ سال

رییس سازمان شیلات با بیان این‌که سال گذشته ۱٫۵ تن خاویار پرورشی در کشور تولید شد، گفت: برای تولید ۱۰۰ تن خاویار پرورشی تا پایان برنامه ششم توسعه هدفگذاری کرده‌ایم.

به گزارش فارس حسن صالحی گفت: با توجه به ممنوعیت صید ماهیان خاویاری در دریای خزر هرگونه خاویار و گوشت ماهی خاویاری که در بازار داخلی عرضه و یا صادر می‌شود، از منبع پرورشی است.

رییس سازمان با بیان این‌که ماهیان خاویاری توسط بخش خصوصی صادر می‌شود، افزود: فقط تأییدیه پرورشی بودن خاویار و گوشت ماهی خاویاری بر عهده سازمان شیلات است.

وی میزان تولید گوشت ماهی خاویاری پرورشی در سال ۹۴ را حدود ۸۰۰ تن و میزان تولید خاویار پرورشی را ۱٫۵ تن عنوان کرد و گفت: تولید ماهیان خاویاری پرورشی در سال گذشته نسبت به سال ۹۳ بیش از ۲۰ درصد رشد داشته است.

صالحی گفت: با رشد ۲۵ درصدی صادرات خاویار پرورشی در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳، سال گذشته بیش از یک تن خاویار پرورشی صادر شد.

وی قیمت هر کیلوگرم خاویار پرورشی صادراتی را ۶ میلیون تومان عنوان کرد و افزود: این محصول در سال گذشته برای کشور معادل ۶ میلیارد تومان ارز آوری داشت.

رییس سازمان شیلات قیمت صادراتی گوشت ماهی خاویار پرورشی را تقریباً ۴۵ هزار تومان عنوان کرد و گفت: مقصد صادراتی این محصول کشورهای اروپایی است که امیدواریم با لغو تحریم‌ها صادرات آن رونق بیش‌تری بگیرد.

وی افزود: هدفگذاری سازمان شیلات تولید هزار تن گوشت پرورشی ماهی خاویاری و ۳ تن خاویار پرورشی است.

رییس سازمان شیلات از هدفگذاری این سازمان برای تولید ۱۰ هزار تن گوشت ماهیان خاویاری پرورشی در پایان برنامه ششم توسعه خبر داد و تصریح کرد: همچنین در نظر داریم تا در پایان این برنامه (در سال ۱۴۰۰) به تولید ۱۰۰ تن خاویار پرورشی دست یابیم.

صالحی افزود: سال گذشته بزرگ‌ترین مرکز تکثیر و پرورش ماهیان خاویاری در کشور آغاز به‌کار کرد و امیدواریم امسال هم با اقداماتی که در حال انجام است یک مرکز دیگر در مازندران افتتاح شود.

وی گفت: کار ساخت و ساز مرکز مازندران آغاز شده و بچه‌ماهی مورد نیاز آن در جایی نگهداری می‌شود.

 

رییس سازمان شیلات بیان داشت: توافق‌نامه‌ای بین سازمان شیلات، بنیاد مستضعفان و سه استانداری گیلان، مازندران و گلستان در فروردین ماه امسال به امضا رسیده و براساس آن مقرر شده تا برای حفظ خاویار و توسعه پرورش ماهیان خاویاری در مرحله اول از ۱۰۰ سرمایه‌گذار پرورش ماهی خاویاری در این ۳ استان حمایت شود.