۱۸۸۱،رییس سازمان حج و زیارت:موضع ایران در قبال عربستان انفعالی نبود

رییس سازمان حج و زیارت:موضع ایران در قبال عربستان انفعالی نبود رییس سازمان حج و زیارت در نشست خبری گفت: موضع ایران در برابر مسؤولان حج عربستان انفعالی بود، گفت: چنین اعتقادی ندارم. اوحدی در پاسخ به این سؤال مهر که با شعری از حافظ شروع شده بود مبنی بر این‌که «عجیب واقعه‌ای و غریب […]

رییس سازمان حج و زیارت:موضع ایران در قبال عربستان انفعالی نبود

رییس سازمان حج و زیارت در نشست خبری گفت: موضع ایران در برابر مسؤولان حج عربستان انفعالی بود، گفت: چنین اعتقادی ندارم.

اوحدی در پاسخ به این سؤال مهر که با شعری از حافظ شروع شده بود مبنی بر این‌که «عجیب واقعه‌ای و غریب حادثه‌ای/انا اصطبرت قتیلا و قاتلی شاکی» ما در حج شهید داده‌ایم و به زعم شما ۳بار مورد بی‌مهری جدی قرار گرفته‌ایم و باز این مسؤولان حج عربستان هستند که برای ما تعیین تکلیف می‌کنند. آیا موضع ما در برابر آن‌‌ها منفعلانه نیست، گفت: اگر به مسیر واقعی طی شده نگاه کنیم باید بگویم که در صورتی که تفاهم‌نامه یکطرفه عربستانی‌‌‌ها را امضا می‌کردیم، انتقاد شما صحیح بود و رفتار ما منفعلانه.

وی افزود: ما موضع دفاعی نداشتیم ضمن این‌که نسبت به بداخلاقی‌هایی که از طرف عربستان دیده بودیم، چه موضعی باید می‌گرفتیم؛ ما برای گرفتن حق دفاع کردیم.

رییس سازمان حج و زیارت تأکید کرد: ما بر حفظ عزت و کرامت زائران تأکید داشتیم و در ۵ ماه گذشته همیشه تلاش کردیم این حق را لحاظ کنیم و یک بار ندیدید که از عزت و کرامت زائران عقب‌نشینی کنیم.

اوحدی گفت: وقتی مسؤولان سعودی در یک اقدام عجولانه و سردرگم اعلام می‌کنند ایران تفاهم‌نامه را امضا کرده است و ما سر تسلیم ایران را فرود آوردیم، این نشان از سناریوی طراحی شده دارد.

وی ادامه داد: اگر ۴ ماه پیش که اولین بداخلاقی‌‌‌ها را دیدیم، به مذاکرات ادامه نمی‌دادیم، جنگ‌های سیاسی را جدی‌تر می‌کردند.

رییس سازمان حج و زیارت تأکید کرد: ما باید با کشوری که می‌دانستیم از ابتدا بازی سیاسی را شروع کرده، با خویشتن‌داری اثبات می‌کردیم که این کشور عربستان است که مانع حضور ما شده است.

اوحدی گفت: اگر مسیر را مرور کنید نه تنها موضع انفعالی نداشته‌ایم که همیشه با موضع محکم به دنبال تأمین امنیت زائران و عزت آن‌‌ها بودیم.

 

وی در خاتمه تصریح کرد: عربستان از ۵ بند ما کوتاه نیامد؛ ۵ بندی که عزت و امنیت زائران ما در آن نهفته بود و اکنون گناه بزرگ صد عن سبیل‌ا… برای آن‌‌ها حفظ شده است.