۱۸۸۱،حمایت تمام قد چین از «موافقتنامه چابهار»

حمایت تمام قد چین از «موافقتنامه چابهار» پکن – ایرنا – «لی کچیانگ» نخست‌وزیر چین گفت که کشورش هیچ تضادی در توسعه بندر چابهار ایران با طرح‌های چین در پاکستان و توسعه بندر گوادر نمی‌بیند و معتقد است که این طرح‌ها در نهایت باعث توسعه اقتصادی کل منطقه منجر خواهد شد. به گزارش ایرنا، وی […]

حمایت تمام قد چین از «موافقتنامه چابهار»

پکن – ایرنا – «لی کچیانگ» نخست‌وزیر چین گفت که کشورش هیچ تضادی در توسعه بندر چابهار ایران با طرح‌های چین در پاکستان و توسعه بندر گوادر نمی‌بیند و معتقد است که این طرح‌ها در نهایت باعث توسعه اقتصادی کل منطقه منجر خواهد شد.

به گزارش ایرنا، وی این مطلب را در جریان مصاحبه با شماری از سردبیران روزنامه‌های انگلیسی زبان در حاشیه اجلاس «شبکه خبری آسیا» در پکن عنوان کرد که این هفته در پایتخت چین برگزار شد.

نخست وزیر چین به اصحاب رسانه‌ها گفت که همکاری ایران با افغانستان و استفاده از فاینانس هند برای توسعه بندر مذکور هیچ تناقضی با برنامه‌های چین در پاکستان و توسعه بندر گوادر ندارد.

برخی از خبرنگاران و اصحاب رسانه حاضر در این نشست خبری از او سؤال کردند که شاید هدف از این اقدام ایران توسعه چابهار به عنوان یک مرکز منطقه‌ای تجاری در برابر کریدور اقتصادی چین و پاکستان باشد که نخست‌وزیر چین چنین گمانه‌زنی را نادرست توصیف کرد.

او تصریح‌کرد: برخلاف دیدگاه مطرح شده چین توسعه چابهار ایران و بندر گوادر پاکستان و کریدورهای اقتصادی منطقه‌ای را مکمل یکدیگر می‌داند و معتقد است که این طرح‌ها در نهایت باعث توسعه اقتصادی کل منطقه منجر خواهد شد.

وی افزود که در شرایط بحرانی و رکود اقتصادی لازم است که کشورهای منطقه نیز همکاری‌ها و حمایت‌های بیش‌تری از توسعه اقتصادی داشته باشند و این روند به سود همه است.

نخست‌وزیر چین در پاسخ به پرسشی مربوط به این‌که ممکن است تبدیل چابهار به یک مرکز تجاری و اقتصادی مانعی برای چین باشد، اظهارداشت: بر عکس ما بر این باوریم که از توسعه این بندر ما نیز منتفع خواهیم شد و بر همین اساس ما اکنون در اندیشه و بهره‌گیری از منافع همکاری‌های منطقه‌ای هستیم.

وی گفت: چین به هیچ وجه اعتقادی ندارد که چابهار مانعی برای اجرای برنامه‌های مرتبط با احیای راه ابریشم است و به همین خاطر تأکید می‌کنم که هیچ کشور دیگری نیز نباید چنین دیدگاهی داشته باشد.

او تصریح کرد که در مجموع، همکاری و مکمل یکدیگر بودن برای تحقق هدف واحد توسعه اقتصادی امری کاملاً پسندیده است.

«لی کچیانگ» درک متقابل، همکاری و اجرای طرح‌های مشترک با همکاری کشور‌ها را در زمره اهداف مشترک کشورهای منطقه برای توسعه اقتصادی دانست که همه کشورهای آن را منتفع خواهد کرد.

وی در همین مصاحبه که «چاینا دیلی» نشریه چینی بخش‌هایی از آن را منتشر کرده است به خبرنگاران و مسؤولان رسانه‌ای و سردبیران نشریات انگلیسی زبان در پکن گفت که تلاش‌های چین برای توسعه منطقه‌ای و برنامه‌هایش در منطقه آسیای شرقی در راستای تبدیل شدن به یک ابرقدرت نیست و چین چنین تعبیری را قبول ندارد.

نخست‌وزیر چین گفت که برخلاف برخی اظهار‌نظر‌ها ما به هیچ وجه به دنبال برتری طلبی در منطقه نیستیم.

 

توافقنامه راهبردی تأسیس دالان حمل و نقل و گذر بین‌المللی بین ایران، هند و افغانستان معروف به «موافقتنامه چابهار» روز سوم خرداد ماه جاری در حضور سران۳ کشور در تهران امضاء شد.