۱۸۸۱،اشتغال‌زایی نیازمند عزمی ملی و جهادی

اشتغال‌زایی نیازمند عزمی ملی و جهادی   درمان بیکاری کشور با توجه به موقعیت فعلی کشور، «اتحاد برای اشتغال» در جهت توسعه کارآفرینی و اهمیت دادن به این مهم است. عده‌ای که در میان آن‌ها اقتصاد خوانده، نماینده مجلس، مدیران ارشد دولتی و اساتید دانشگاهی و… دیده می‌شود بر این باورند که تنها راه‌حل درمان […]

اشتغال‌زایی نیازمند عزمی ملی و جهادی

 

درمان بیکاری کشور با توجه به موقعیت فعلی کشور، «اتحاد برای اشتغال» در جهت توسعه کارآفرینی و اهمیت دادن به این مهم است.

عده‌ای که در میان آن‌ها اقتصاد خوانده، نماینده مجلس، مدیران ارشد دولتی و اساتید دانشگاهی و… دیده می‌شود بر این باورند که تنها راه‌حل درمان بیکاری در کشور، تزریق پول به اقتصاد کشور است. بنده به‌عنوان یک کارآفرین قصد ندارم در این نوشته این طرز فکر یا باور را رد کنم، اما شخصاً اعتقاد راسخ دارم درمان بیکاری کشور با توجه به موقعیت فعلی درآمد کشور (قیمت بسیار اندک فروش نفت که در تاریخ کم سابقه است) و مشکلات مالی دولت و مردم تنها راه‌حل موجود «اتحاد برای اشتغال» در جهت توسعه کارآفرینی و اهمیت دادن به این مهم است، معتقدم با کارآفرینی می‌توان شاهد تولید ارزش‌های مالی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و در نهایت اشتغال پایدار در کشور بود و بر این باورم کشور ما ظرفیت‌های کارآفرینی و انسان‌های شریف کارآفرین بسیار دارد. بیاییم با حمایت از آن‌ها و حذف موانع کارآفرینی، ظرفیت‌های موجود در کشور را در خدمت اشتغال و کارآفرینی به‌کار بگیریم و برای ایجاد اشتغال همگی یعنی مردم، دولت و مجلس شورای اسلامی متحد شویم و با این اتحاد بیکاری را ضربه فنی کنیم، کشور ما در ۸ سال دفاع مقدس این مهم را به خوبی تجربه کرده است، بسیج همگانی جهت دفاع از انقلاب اسلامی آن‌چنان ستونی را برای دفاع از حریم ایران اسلامی ساخت که بزرگ‌ترین ژنرال‌های نظامی دنیا نتوانستد از این ستون مستحکم عبور کنند فلذا شاهد بودیم ۱۶ و ۱۷ ساله‌های نوجوان با فرماندهی رهبر کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) چگونه خرمشهر، بستان، سوسنگرد، هویزه و… را آزاد کردند و وارد شهرهای دشمن از جمله شهر استراتژیک فاو شدند، امروز به همان اتحاد برای فتح اشتغال و مبارزه با بیکاری نیاز داریم. امروز باید مردم، مجلس و دولت متحد شوند تا بتوانیم ستون مستحکم کارآفرینی را در کشور آن‌چنان محکم بسازیم که بیکاری نتواند از آن عبور نماید. فلذا در این راستا پیشنهادهای خویش را جهت مهار بیکاری و توسعه کارآفرینی و ایجاد اشتغال در کشور به شرح ذیل به ۳ رکن مهم تأثیرگذار کشور یعنی: ۱- مردم شریف ایران ۲- دولت خدمتگزار ۳- مجلس شورای اسلامی به‌عنوان عصاره ملت و در رأس همه امور، اعلام می‌دارم امیدوارم نوشته بنده جهت «اتحاد برای اشتغال» مؤثر واقع شود:

الف: مردم شریف ایران اسلامی:

همگی همانند دوران دفاع مقدس برای کمک به دولت خدمتگزار بسیج شویم و موارد ذیل را با فکر به اجرا درآوریم:

– سپرده‌گذاری در بانک‌ها را تعطیل کنیم و سرمایه‌های خود را به سمت اقتصاد مولد و کارآفرینی هدایت نماییم.

– با وضعیت موجود، اشتغال در بخش‌های دولتی و کارمند بودن بسیار سخت و غیرممکن است فلذا ذهن خود را از این نوع اشتغال‌ها دور نماییم و بیاییم با به‌کارگیری هوش، استعداد، خلاقیت و توان خود یک کارگاه کوچک تولیدی ایجاد نماییم و برای خود و دیگران ایجاد اشتغال کنیم و کم‌کم آن کارگاه کوچک را به چند کارگاه و در نهایت تبدیل به یک کارخانه بزرگ نماییم، آن‌گاه می‌بینیم جایگاه اجتماعی‌مان رشد نموده و از لحاظ اقتصادی هزاران مرتبه از کارمندان دولت بالاتریم. یک همت عالی می‌خواهد که ایرانی دارد.

– کمپین خارجی نه ! ! را در کشور تا زمانی که بیکاری بیداد می‌کند راه بیندازیم و مرتب مردم را به این مهم تشویق نماییم. بدانیم با خرید محصول خارجی یک ایرانی را بیکار کرده‌اید و یک خارجی را پولدار و شاغل. فلذا به این امر با تعصب و غیرت ایرانی نگاه کنید، معتقدم این کمپین نقش بسیار سازنده‌ای در ایجاد اشتغال ایفا خواهد نمود. فراموش نکنیم برای این کار همگی باید متحد شویم.«اتحاد رمز پیروزی است»

– هرکجا که نظام جمهوری اسلامی به رأی ما نیاز دارد وارد صحنه انتخابات شویم و به کسانی که متخصص هستند رأی دهیم و از بازی‌های سیاسی بیهوده بپرهیزیم و به دنبال متخصصانمان باشیم نه معامله‌گری‌های سیاسی.

– به فرمایش‌های رهبر فرزانه انقلاب اسلامی پیرامون اقتصاد مقاومتی به خوبی عمل نماییم و خودمان را برای یک جهاد در صحنه مبارزه با بیکاری و فساد آماده کنیم، بدانید که موفق خواهیم شد.

– بیاییم شعار هر ایرانی یک کارخانه را در کشور عملیاتی کنیم یعنی به تولید در کارگاه‌های خانگی روی آوریم. اطمینان دارم اگر متحد شویم و از محصولات ایرانی خرید کنیم پیروز میدان مبارزه با بیکاری خواهیم بود.

– خودمان را مجهز به علم روز کنیم و به فن‌آوری‌های روز جهان رو آوریم و با ساخت تکنولوژی‌های مدرن توانایی‌هایمان را به جهانیان اثبات کنیم.

– از حرکت‌های اعتراضی بیهوده بپرهیزیم و انرژی‌های خودمان را در راه‌حل مشکلات به خدمت بگیریم و بدانیم این حاشیه‌ها ما را به حاشیه خواهد برد.

– دست کارآفرینان و آنان‌که برای ما شغل ایجاد کرده‌اند را ببوسیم و برای حفظ سازمان ایجاد شده همگی متحد شویم و با اتحاد و همکاری و پشتکار نگذاریم آن سازمان آسیب ببیند و برای توسعه آن تلاش دوچندان نماییم.

– رقابت در انتخابات مجلس دهم شورای اسلامی پایان یافته است فلذا همه کسانی که دلسوز انقلاب اسلامی و میهن عزیزمان هستند می‌بایست به نماینده خود در مجلس شورای اسلامی کمک کنند تا در مسیر اجرای وظایف قانونی خود موفق باشد.

– هرجا که سرمایه سرگردانی در دست مردم میبینیم آن را به سوی اقتصاد مولد هدایت نماییم و نگذاریم سرمایه‌های سرگردان به سمت تورم، قاچاق و… رو آورد.

فلذا موارد ذیل به‌عنوان پیشنهاد به دولت بخش‌های زیادی از سرمایه‌ها و امکانات لازم برای تحقق «اتحاد برای اشتغال» در اختیار دولت خدمتگزار است، اعلام می‌گردد.

ب: دولت خدمتگزار تدبیر و امید:

– برای اشتغال و کارآفرینی در کشور یک ستاد فرماندهی مستقر در نهاد ریاست جمهوری ایجاد نمایید و بدینوسیله مدیریت کلان اشتغال و کارآفرینی را در نهاد ریاست جمهوری متمرکز کنید، یقیناً استفاده از کارآفرینان موفق کشور بسیار مؤثر خواهد بود.

– کارگروه ضربتی ایجاد اشتغال را طراحی و ایجاد نمایید و این کارگروه راه‌اندازی واحدهای صنعتی تعطیل شده را هدف قرار دهد، یقین داشته باشید با این حرکت رونق اقتصادی در کشور دو چندان خواهد شد.

– مطالبات بخش خصوصی را به صورت اقساطی پرداخت نمایید و از این طریق رکود اقتصادی را کاهش داده و مجدداً آنان را به عرصه ی اقتصاد هدایت نمایید.

– کارگروه ضربتی جذب سرمایه‌های سرگردان و هدایت آن به سوی اقتصاد مولد، تولید و اشتغال را در دولت ایجاد نمایید و از این طریق کمبود نقدینگی را در اقتصاد تأمین کنید.

– با فساد اداری موجود در بخش دولتی به جد مبارزه کنید و بدانید با وجود فساد نمی‌شود شاهد رونق اقتصادی و اشتغال بود فلذا دولت را از مدیران و کارشناسان فاسد پاک‌سازی کنید.

– تمامی وزارتخانه‌ها را به صورت تکلیفی جهت ایجاد اشتغال و کارآفرینی بسیج نمایید. مدیریت این کار را حتماً در دولت متمرکز کنید و مدیران نخبه و با تجربه استفاده کنید.

– کارگروه ضربتی پیاده‌سازی ایده‌های جدید را در دولت با همکاری کارآفرینان موفق کشور ایجاد نمایید و بدانید اکثر این ایده‌ها جهت اجرا نیازمند پول نمی‌باشد و صرفاً محتاج حمایت و پشتیبانی معنوی دولت می‌باشند.

– در برخورد با کارآفرینان کم‌تر از قوه قهریه استفاده کنید و بدانید فرصت دادن، بخشودگی و یا گذشت به‌کارآفرینان، حفظ اشتغال‌های موجود و توسعه اشتغال‌های جدیدی را به دنبال خواهد داشت و برعکس آن اشتغال‌های ایجاد شده نابود خواهد گردید. پس بیاییم بدهکاران بانکی، بدهکاران دارایی، تأمین اجتماعی و…. را با دادن فرصت‌های مناسب، اشتغال‌های ایجاد شده توسط آن‌ها را حفظ کنیم و در تشویق و ترغیب کارآفرینان به ایجاد اشتغال کوتاهی نکنیم.

– مدیران ارشد پیر و بازنشسته ی بالای ۷۰ سال را تعویض نمایید و از تجارب و نظریات حرفه‌ای آنان که واقعاً قابل تحسین است در اتاق فکر بهره بگیرید و به جای آنان مدیران جوانتر را بر مسند دولت برگزینید و بدانید که جوان‌ها با انگیزه‌تر و با نشاط‌تر کار‌ها را دنبال خواهند کرد.

– نخبگانی در کشور داریم که از لحاظ مدیریتی بسیار قوی و کارآمد هستند اما کم‌تر به آن‌ها توجه کرده‌ایم فلذا به جای آن‌ها مدیران ضعیف و کم توانی را برگزیده‌ایم فلذا پیشنهاد می‌گردد دولت کمیته جذب نخبگان مدیر را ایجاد نموده و از مدیران نخبه جهت اداره کشور خصوصاً بخش اقتصاد و فرهنگ استفاده کنیم. اجرای این مهم به همه نخبگان انرژی دو چندان خواهد داد.

– به خصوصی‌سازی واقعی یعنی اقتصاد مردمی اهمیت بدهید و از ایجاد شرکت‌های خصولتی (خصوصی – دولتی) پرهیز کنید.

– هر زمان که فرماندار منصوب می‌کنید اشتغال و بیکاری آن شهر را رسماً به او تحویل دهید و از او بخواهید هر سال ۲۰ درصد به اشتغال آن شهر بیافزاید، وزارت کشور راستی آزمایی نماید و فرمانداران موفق را مدال افتخار اشتغال بدهید و فرمانداران ناموفق را حتماً تعویض نمایید. آن زمان شاهد دریای اشتغال و کارآفرینی در کشور خواهیم بود.

ج: مجلس شورای اسلامی به‌عنوان عصاره ملت و در رأس امور:

به مجلس شورای اسلامی دهم پیشنهاد می‌نماییم در اولین روزهای کاری خود به موارد ذیل بپردازد و در ایجاد اشتغال و کارآفرینی در کشور بیش‌تر از گذشته ایفای نقش نماید:

– کمیسیون اشتغال و کارآفرینی را در مجلس شورای اسلامی طراحی و ایجاد نمایید. این کمیسیون وظیفه دارد موانع بر سر راه کارآفرینی را برداشته و قوانین مرتبط با ایجاد اشتغال و کارآفرینی را طراحی، تصویب و نظارت نماید.

– مجلس شورای اسلامی در اولین گام خود در جهت اشتغال و کارآفرینی قانون جامع حمایت از کارآفرینان را طراحی و تصویب نماید و پس از تصویب نسبت به اجرای آن به خوبی نظارت نماید.

– در برنامه ششم به‌کارآفرینی بیش‌تر توجه کنید و بدانید توسعه کارآفرینی از تزریق پول کارآمدتر است، تزریق پول تورم‌زا است اما کارآفرینی نقطه مقابل تورم است.

– قانون کاهش سود بانکی و کاهش بهره بانکی را تصویب نمایید و دولت را موظف بر اجرا نمایید و بدانید با این حرکت سرمایه‌های مردم به سمت اقتصاد پویا مولد و کارآفرین هدایت خواهد شد.

– هرجا که قوانین، بخشنامه و حتی نامه‌ای از مدیران ارشد دولتی دیدید که مانع کارآفرینی و سد ایجاد اشتغال است در مجلس شورای اسلامی فریاد بزنید و اجازه ندهید یک بخشنامه یا حتی نامه‌ای جوانی را بیکار نماید.

– رابطه‌تان را با کارآفرینان موفق کشور و حوزه انتخابی خود بیش‌تر کنید و در خصوص رفع موانع کارآفرینی از آن‌ها مدد بگیرید و آن‌ها را جهت اشتغال بیش‌تر تشویق نمایید.

– در حوزه انتخاباتی‌تان کارگروه نخبگان را راه‌اندازی کنید و از نظریات آن‌ها در تصویب و نظارت بر قوانین بهره بجویید.

– راهکارهای جذب سرمایه‌های سرگردان را شناسایی کنید و برای آن قانون وضع نموده و از این طریق سرمایه‌های سرگردان را به سوی اشتغال و رونق اقتصادی هدایت نمایید.

– برای پیاده‌سازی ایده‌های جدید قانون وضع کنید و نگذارید ایده‌های جدید در ذهن کارآفرینان بایگانی شود.

– نظام آموزشی کشور کارمندپرور است نه کارآفرین پرور، فلذا به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد می‌نمایم در جهت تصویب قانونی که دولت را موظف نماید به تغییر نظام آموزشی از حافظه محوری به خلاقیت و نوآوری اقدام و عمل نماید. این مهم نقش بسیار مهمی در جهت پرورش کارآفرینان در کشور خواهد داشت. لازم است یادآوری نمایم که نسلی که امروز در مدارس کشور هستند در ۳۰ سال آینده باید این مملکت را بدون نفت اداره کنند، هیچ راهی جز کارآفرینی برای توسعه اشتغال و کسب درآمد نیست، پس برای پرورش کارآفرینان نسل آینده کوتاهی نکنیم.

– مرکز پژوهش‌های مجلس باید بیش از گذشته در خصوص اشتغال، کارآفرینی و توسعه این مهم تحقیق و پژوهش نماید و از نظریات و تجارب ارزنده کارآفرینان در تحقیقات کاربردی حتماً بهره بجویید.

(منبع فارس)