۱۸۸۲،بازار ۵هزار میلیارد ریالی آتی سکه

بازار ۵هزار میلیارد ریالی آتی سکه حجم معاملات آتی سکه طی هفته گذشته در بورس کالای ایران به ۴۷هزار و ۶۳۶ قرارداد و ارزش آن به بیش از ۵هزار و ۱۶ میلیارد ریال رسید که نسبت به دو هفته اخیر رشد ۷ درصدی را تجربه کرد این در شرایطی است که حجم معاملات آتی طی […]

بازار ۵هزار میلیارد ریالی آتی سکه

حجم معاملات آتی سکه طی هفته گذشته در بورس کالای ایران به ۴۷هزار و ۶۳۶ قرارداد و ارزش آن به بیش از ۵هزار و ۱۶ میلیارد ریال رسید که نسبت به دو هفته اخیر رشد ۷ درصدی را تجربه کرد این در شرایطی است که حجم معاملات آتی طی هفته مذکور به ۴۴ هزار و ۱۸۴ قرارداد رسیده بود.

به گزارش«پایگاه خبری بورس کالای ایران»، طی هفته اخیر در بین سررسیدهای فعال بازار آتی سکه، بیش‌ترین حجم معاملات با ۳۸ هزار و ۱۳۱ قرارداد به معاملات تحویل اسفند ماه اختصاص داشت تا ارزش این سررسید به بیش از ۴ هزار میلیارد و ۳۲ میلیون ریال برسد. این در شرایطی است که سررسید دی‌ماه با ۷ هزار و ۴۹۱ قرارداد و ارزش بیش از ۷۷۹ میلیارد ریال رسید و در جایگاه دوم قرار گرفت. همچنین سکه تحویل تیرماه سال جاری نیز با حجم ۷۱۹ قرارداد و به ارزش بیش ۷۲ میلیارد ریال در جایگاه سوم قرار گرفت.

همچنین قرارداد تحویل آبان ماه نیز با ۷۱۷ قرارداد و ارزش بیش از ۷۳ میلیارد ریال در جایگاه چهارم معاملات قرار گرفت، همچنین قرارداد تحویل شهریور ماه نیز با ۵۷۸ قرارداد به ارزش بیش از ۵۸ میلیارد ریال در جایگاه پنجم معاملات قرار گرفت.

نکته قابل توجه در معاملات سکه آتی هفته اخیر این بود که سررسید تیرماه به عنوان نزدیک‌‌ترین قرارداد و سکه اسفند ماه به عنوان دور‌‌ترین موعد تحویل بیش‌ترین حجم معاملات را تجربه کردند، به‌طوری که حتی قرارداد تیر ماه از سررسیدهای شهریور و آبان‌ماه نیز پیشی گرفت.

از طرفی بررسی روند معاملات آتی سکه در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته (پنجشنبه) نشان می‌دهد بهای سکه در سررسیدهای مختلف بر خلاف روند کاهشی که طی روزهای هفته تجربه کرد (به جز سر رسید شهریور) با افزایش روبه‌رو شد؛ به‌طوری که سکه تحویل تیر با قیمت یک میلیون و ۷هزار تومان به فروش رسید که افزایش ۰٫۰۳درصدی را در این روز به ثبت رساند.این در شرایطی است که قرارداد تحویل شهریور با قیمت یک میلیون و ۱۵ هزار تومان معامله شد و افت ۰٫۲۱درصدی را در این روز تجربه کرد. از سویی سکه تحویل آبان سال جاری با قیمت یک میلیون و ۲۶هزار تومان مورد معامله قرار گرفت و با افزایش ۰٫۱۳ درصدی نسبت به چهارشنبه رو به‌رو شد. همچنین سکه سررسید دی‌ماه با رشد ۰٫۲۲ درصدی با قیمت یک میلیون و۵۸هزار تومان معامله شد. در پایان نیز سکه تحویل اسفند‌ماه با نرخ یک میلیون و ۵۸ تومان، رشد ۰٫۱۶ درصدی را تجربه کرد.

ثبات بهای سکه در ماه مبارک رمضان

در بازار نقدی نیز طی هفته گذشته، قیمت سکه به زیر یک میلیون تومان کاهش یافت و این احتمال وجود دارد در هفته جاری نیز به دلیل آغاز ماه مبارک رمضان قیمت‌ها ثابت باقی بماند، اما بازار نقدی با کاهش حجم تقاضا مواجه شود.

رییس اتحادیه طلا و جواهر در رابطه با روند قیمت طلا و سکه در هفته گذشته، اظهارکرد: نوسان قیمت‌ها در هفته‌ای که گذشت زیاد نبود و وضعیت بازار تقریباً دارای نوسان بود. در ۳ هفته قبل به‌طور کلی قیمت طلا رو به کاهش بود و در این هفته نیز تقریباً با وضعیت مشابهی روبه‌رو بودیم.

محمد کشتی‌آرای ادامه داد: قیمت طلا در ۳ هفته‌ای که گذشت به حداقل قیمت خود در ۳ ماه اخیر رسید. قیمت سکه نیز در هفته اخیر به زیر یک میلیون تومان کاهش یافت. قیمت طلای ۱۸ عیار هم از گرمی ۱۰۷ هزار تومان به ۱۰۱ هزار و ۵۰۰ تومان در دو هفته گذشته کاهش یافت.

وی همچنین در خصوص چگونگی وضعیت بازار طلا و سکه در ماه مبارک رمضان، گفت: با ورود به ماه مبارک رمضان قیمت‌ها کاهش نمی‌یابد اما با کاهش سطح معاملات در هفته ابتدایی ماه مبارک رمضان همراه خواهیم بود.

 

به گفته کشتی‌آرای، از امروز شاخص‌های اقتصادی آمریکا اعلام می‌شود و پس از آن میل به افزایش یا قیمت طلای جهانی مشخص خواهد شد.