۱۸۸۲،ورامین مستعد کشت گندم

ورامین مستعد کشت گندم  آب‌وهوا، جغرافیا و ویژگی زمین دشت ورامین سبب شده تا مکانی مستعد برای کشت غلات از جمله گندم و جو فراهم شود. به گزارش مهر، شهرستان ورامین یکی از پراستعداد‌‌‌‌ترین شهرستان‌های کشور در حوزه کشت و برداشت غلات به‌ویژه گندم است و این شهرستان همواره نقش مهمی را در تأمین نیازهای […]

ورامین مستعد کشت گندم

 آب‌وهوا، جغرافیا و ویژگی زمین دشت ورامین سبب شده تا مکانی مستعد برای کشت غلات از جمله گندم و جو فراهم شود.

به گزارش مهر، شهرستان ورامین یکی از پراستعداد‌‌‌‌ترین شهرستان‌های کشور در حوزه کشت و برداشت غلات به‌ویژه گندم است و این شهرستان همواره نقش مهمی را در تأمین نیازهای مردم استان تهران ایفا کرده است.

براساس آمارهای ارایه ‌شده، ۲۱ هزار هکتار از اراضی شهرستان ورامین زیر کشت گندم و جو رفته و این امر نشان‌دهنده آن است که بیش‌تر کشاورزان ورامینی به کشت این دو محصول مهم می‌پردازند.

آب‌وهوا، جغرافیا و ویژگی زمین دشت ورامین سبب شده تا مکانی مستعد برای کشت غلات ازجمله گندم و جو فراهم شود و کشاورزان ورامینی تلاش دارند تا به رغم کمبود منابع آبی و با استفاده از شیوه‌های مدرن آبیاری در این زمینه ورود پیدا کنند.

خرید تضمینی گندم از کشاورزان ورامینی و انتقال آن به سیلوی شهرستان نیز عاملی برای ترغیب کشاورزان برای تلاش بیش‌تر در این زمینه شده است.

ورامین در تأمین نیاز استان تهران به گندم نقش مهمی را بر عهده دارد

حسن احمدی یکی از فعالان و کارشناسان حوزه کشاورزی در این زمینه با اشاره به ظرفیت‌های موجود شهرستان ورامین در حوزه کشت گندم اظهار داشت: شهرستان ورامین از قطب‌های مهم تولید گندم در استان تهران محسوب می‌شود که نقش مهمی را در تأمین این محصول مهم برای مردم استان ایفا می‌کند.

وی با اشاره به این نکته که باید از ظرفیت‌های موجود در شهرستان ورامین در حوزه افزایش کشت محصولاتی نظیر گندم استفاده کرد، افزود: براساس آمارهای ارایه‌شده، ۸۰ هزار هکتار اراضی قابل‌کشت در ورامین وجود دارد که بیش از ۱۰ هزار هکتار آن زیر کشت گندم است.

احمدی ادامه داد: میزان و حجم کشت گندم در شهرستان ورامین، تولید این محصول را به‌عنوان مهم‌ترین محصول شهرستان ورامین تبدیل کرده است که در تأمین سبد غذایی مردم استان تهران نقش‌آفرینی می‌کند.

وی با اشاره به این نکته که باید موانع و مشکلات موجود بر سر راه استفاده از همه ظرفیت‌های شهرستان ورامین برداشته شود، یادآور شد: کشاورزان توانمندی در شهرستان ورامین مشغول به فعالیت هستند که می‌توان با آموزش‌های لازم و ارایه تجهیزات و امکانات به‌روز در کنار شیوه‌های مدرن کشاورزی و آبیاری، به موفقیت‌های بیش‌تری در این عرصه رسید.

خرید تضمینی گندم عاملی برای ترغیب کشاورزان

احمدی با اشاره به محدودیت‌های منابع آبی در ورامین تأکید کرد: امروز محدودیت منابع آبی اجازه نمی‌دهد که از همه ظرفیت‌های شهرستان به‌خوبی استفاده شود و با توجه به پتانسیلی که در حوزه کشت گندم در ورامین وجود دارد، باید با گسترش شیوه‌های مدرن آبیاری و استفاده حداکثری از منابع و امکانات موجود، افق‌های روشن‌تری برای کشاورزی این منطقه متصور شد.

مجتبی تاجیک یکی دیگر از فعالان کشاورزی در گفت‌وگو با مهر با اشاره به این نکته که باید با برنامه‌ریزی دقیق از ظرفیت‌های کشاورزی شهرستان به خوبی استفاده کرد، اظهار داشت: اگرچه شهرستان ورامین به موفقیت‌های خوبی در عرصه کشاورزی رسیده است اما هنوز استعداد‌‌‌‌ها و ظرفیت‌های بسیاری در این شهرستان وجود دارد که می‌تواند در رشد و توسعه اقتصادی منطقه به‌کار گرفته شود.

وی با تأکید بر این نکته که شهرستان ورامین یکی از مراکز اصلی تولید گندم شناخته می‌شود، افزود: در عرصه تولید گندم نیز شهرستان ورامین یکی از مراکز اصلی تولید این محصول است اما همچنان برخی موانع نظیر کمبود منبع آبی سبب شده که نتوان از تمامی ظرفیت‌های موجود در این زمینه استفاده کرد و باید با آموزش صحیح و استفاده از ابزارهای مدرن و جدید حداکثر بهره‌وری را در دستور کار قرارداد.

محمدحسین تاجیک، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ورامین نیز در گفت‌وگو با مهر با اشاره به جایگاه این شهرستان در تولید غلات اظهار داشت: بیش از ۲۱ هزار هکتار از اراضی شهرستان ورامین زیر کشت دو محصول گندم و جو رفته است.

وی با تأکید به آغاز فصل برداشت گندم و آمادگی دولت برای خرید حاصل دسترنج کشاورزان افزود: بخش قابل‌توجهی از زمین‌های کشاورزی ورامین زیر کشت گندم رفته و خرید تضمینی این محصول توسط دولت، کشاورزان را ترغیب به تلاش بیش‌تر در این عرصه می‌کند.

افزایش میزان برداشت گندم در هر هکتار از زمین‌های کشاورزی ورامین

تاجیک با اشاره به افزایش میزان برداشت گندم از اراضی قابل کشت شهرستان ورامین ادامه داد: درگذشته میزان برداشت محصول گندم از زمین‌های کشاورزی شهرستان ورامین به ۴ هزار و ۵۰۰ تن در هر هکتار می‌رسید اما امروز با آموزش‌های لازم و استفاده کشاورزان از شیوه‌های جدید آبیاری و روش‌های کشاورزی، این میزان به ۵ هزار و ۲۰۰ تن در هر هکتار افزایش پیدا کرده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ورامین با اشاره به آغاز فصل برداشت گندم از اراضی قابل کشت ورامین و آمادگی دولت برای خرید محصول کشاورزان یادآور شد: فصل برداشت گندم از زمین‌های کشاورزی ورامین آغاز شده و با توجه به خرید تضمینی این محصول توسط دولت، سیلوی ورامین آمادگی دارد محصولات کشاورزان ورامینی را با قیمت اعلام شده خریداری کنند.

وی با تأکید بر استفاده از کمباین برای کمک به کشاورزان ورامین در برداشت محصولات خود بیان داشت: برای تسریع در برداشت محصول گندم از زمین‌های کشاورزی ورامین، ۱۵۰ کمباین به کمک کشاورزان آمده و امیدوارم تا حاصل دسترنج کشاورزان ورامینی به بهترین شکل به سیلوی شهرستان برسد.

 

 به هر ترتیب امروز شهرستان ورامین به عنوان قطب غلات استان تهران می‌تواند نقش مهمی در تأمین نیاز این استان به محصولاتی نظیر گندم و جو ایفا کند و با توجه به افزایش میزان برداشت محصول گندم و جو در این شهرستان، باید منتظر ماند و دید که به چه میزان محصول از اراضی شهرستان برداشت می‌شود.