۱۸۸۲،با فاجعه آلودگی‌های نفتی خوزستان چه باید کرد؟؟

با فاجعه آلودگی‌های نفتی خوزستان چه باید کرد؟؟ نماینده سازمان‌های مردم‌نهاد محیط‌زیست خوزستان بیان کرد: وزیر نفت در کنار توسعه میادین در قلب تالاب هورالعظیم به فکر حذف آلاینده‌های بی‌شمار در استان باشد. به گزارش باشگاه خبرنگاران، جوان اهژیر کیانی اظهار کرد: طی نامه‌ای از وزیر نفت خواسته‌ایم هرچه سریع‌تر نسبت به رفع آلاینده‌هایی که […]

با فاجعه آلودگی‌های نفتی خوزستان چه باید کرد؟؟

نماینده سازمان‌های مردم‌نهاد محیط‌زیست خوزستان بیان کرد: وزیر نفت در کنار توسعه میادین در قلب تالاب هورالعظیم به فکر حذف آلاینده‌های بی‌شمار در استان باشد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، جوان اهژیر کیانی اظهار کرد: طی نامه‌ای از وزیر نفت خواسته‌ایم هرچه سریع‌تر نسبت به رفع آلاینده‌هایی که زندگی را به کام مردم خوزستان تلخ کرده است اقدام و مسؤولیت رفتارهای این وزارتخانه با محیط‌زیست طبیعی و انسانی استان را بپذیرد.

وی تصریح کرد: این وزارتخانه نسبت به اصلاح شیوه‌های ضد محیط‌زیستی بهره‌برداری از منابع طبیعی که زندگی را برای مردم دشوار ساخته است عمل کند.

کیانی اذعان داشت: رهاسازی صد‌‌‌‌ها تن آلاینده‌های نفتی در شبانه‌روز تخلف آشکار این وزارتخانه و شرکت‌های تابعه است و تمامی خسارت‌های وارد شده به مردم و محیط‌زیست از طریق این فعالیت‌ها بر عهده وزارت نفت است.

نماینده سازمان‌های مردم‌نهاد محیط‌زیست خوزستان بیان کرد: وزیر نفت باید ضمن پاسخگویی به مردم و فعالان محیط‌زیست، هرچه سریع‌تر نسبت به اصلاح شیوه‌های غلط بهره‌برداری پایان دهد که ضروری‌‌‌‌‌ترین بخش اصلاح این نوع رفتار‌‌‌‌ها اصلاح و حذف آلاینده‌های ناشی از فلر‌‌‌‌ها یا مشعل‌هایی است که کلان‌شهر اهواز را در رده آلوده‌‌‌‌‌ترین شهرهای جهان قرارداده است.

این مقام مسؤول افزود: از دستگاه قضایی و سازمان بازرسی کشور می‌خواهیم با استناد به اصل ۵۰ قانون اساسی و ابلاغیه مهم مقام معظم رهبری درباره سیاست‌های کلی محیط‌زیست کشور که بر جرم‌انگاری محیط‌زیست تأکید شده است به موضوع آلودگی‌های نفتی توسط وزارت نفت در خوزستان ورود کرده و مردم را از این رویه نادرست وزارت نفت و آلوده‌سازی هوای خوزستان و به‌ویژه کلان‌شهر اهواز نجات دهند.

هژیر کیانی خاطرنشان کرد: رشد برخی بیماری‌ها در استان خوزستان و افزایش مراجعه‌کنندگان بیماری‌های سرطان به بیمارستان‌های استان در نتیجه آلودگی‌های محیط‌زیستی بوده و تداوم این روند خسارت‌های جبران‌ناپذیری بر پیکره جامعه وارد خواهد کرد.

وی یادآور شد: فعالان وطن‌دوست محیط‌زیست استان، همچنان بر خواسته خود مبنی بر رهاسازی تمامی حق‌آبه تالاب هورالعظیم پافشاری می‌کنند و منتظر رهاسازی کامل حق‌آبه تالاب هورالعظیم توسط وزارت نفت و نیرو هستند.

 

کیانی بیان داشت: لازم به یادآوری است که در هفته‌های اخیر بخشی از حق‌آبه مسدود شده تالاب هورالعظیم توسط سازمان آب و برق خوزستان رهاسازی شد، اما با توجه به هجوم ریزگردهای ناشی از کانون‌های داخلی ضرورت دارد تمامی مساحت خشکانیده شده تالاب توسط وزارت نفت آبگیری شود.