۱۸۸۲،فروش سؤالات امتحانات نهایی در تلگرام

فروش سؤالات امتحانات نهایی در تلگرام امتحانات نهایی و هماهنگ سال ۹۵ حاشیه‌های زیادی همانند لو رفتن سؤالات و تجمع و اعتراضات دانش‌آموزان نسبت به سختی امتحانات را به همراه داشت. به گزارش مهر، کانال، گروه و صفحه‌های متعددی از اعتراض دانش‌آموزان در شبکه‌های مجازی راه‌اندازی شد که تجمعات دانش‌آموزان در آن جا ساماندهی می‌شود. […]

فروش سؤالات امتحانات نهایی در تلگرام

امتحانات نهایی و هماهنگ سال ۹۵ حاشیه‌های زیادی همانند لو رفتن سؤالات و تجمع و اعتراضات دانش‌آموزان نسبت به سختی امتحانات را به همراه داشت.

به گزارش مهر، کانال، گروه و صفحه‌های متعددی از اعتراض دانش‌آموزان در شبکه‌های مجازی راه‌اندازی شد که تجمعات دانش‌آموزان در آن جا ساماندهی می‌شود. جدا از کانال‌ها و گروه‌هایی که برای اعتراض به امتحانات نهایی راه‌اندازی شده‌اند، کانال‌هایی نیز با نام‌های فروش سؤالات امتحانات نهایی در این میان به چشم می‌خورند که مدعی هستند سؤالات امتحانات نهایی دو ساعت پیش از آغاز امتحان به دست آنان می‌رسد.

کانال و صفحه‌هایی که سؤالات امتحانات نهایی را با مبلغ حداقل ۲۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسانند و داوطلبانی که تمایل به خرید سؤالات لو رفته دارند باید با ریختن مبلغ از طریق کارت‌های شتاب اقدام کنند.

در این صفحات پیام‌هایی همچون «تنها پخش کننده اصلی خودمان هستیم و کسانی که سؤالات را از کانال دیگری می‌خرند عواقبش با خودشان هست»، «دوباره خبر بدی به دستم رسید که نشان می‌دهد که احتمال آمدن سؤالات به ۳۰ درصد رسیده که غیرقابل تحمل است و به تک‌تک شما‌ها حق می‌دهم ناراحت شوید». «گول پیج‌های دیگر را نخورید، صبح بین ساعت ۶ تا ۷:۳۰ اگر خبری شد در کانال گفته می‌شود»، «واسطه اول چهارم ما را سر کار گذاشته ولی الان در حال صحبت کردن با واسطه دوم حوزه هستم، انشاا… که بتونه فوقش تا فردا سؤال‌ها را تحویل دهد»، «قیمت سؤال‌ها هنوز مشخص نیست و این مسأله وابسته به واسطه ما در حوزه است ولی چیزی در حدود ۲۰۰ هزار تومان می‌باشد» «فقط سؤال داریم و پاسخنامه موجود نیست»، «طبق آخرین صحبت من با واسطه حوزه احتمال آمدن سؤال۹۰ درصد است». «دوستان دیدید سؤالات ادبیات همونی بود که بهتون دادم و درست بود» آمده است.

یکی دیگر از نکاتی که در این کانال‌ها جالب توجه است، دعوت دانش‌آموزان به تجمع و اعتراضات است، در کنار ادعای فروش سؤالات، دانش‌آموزان را به شرکت در تجمعات و نترسیدن از اعتراضات دعوت می‌کنند.

در کنار این کانال‌ها، گروه‌های تلگرامی دانش‌آموزی نیز وجود دارد که روزانه بیش از هزاران پیام رد و بدل می‌شود و در میان پیام‌هایی که ارسال می‌کنند پیگیری خرید سؤالات نیز به چشم می‌خورد. و چه دختران و پسران سوم دبیرستانی که در حاشیه این اعتراضات از طریق شبکه‌های اجتماعی یا تجمعات با هم آشنا شده‌اند و در میان هزاران پیام بی‌محتوایی که به یکدیگر می‌دهند، می‌توان پیگیری جدی دانش‌آموزان را برای خرید سؤالات و تجمعات دید.

در این ارتباط؛ عبدالرسول عمادی، رییس سنجش وزارت آموزش و پرورش به شدت لو رفتن سؤالات را تکذیب می‌کند می‌گوید: این کانال‌ها و صفحات کاملاً شیادی است و از شرایط زمان امتحانات دانش‌آموزان سوءاستفاده می‌کنند. امتحانات از ضریب امنیت بالایی برخوردار هستند و احتمال لو رفتن سؤالات صفر است.

همچنین شایبه‌هایی مبنی بر لو رفتن سؤالات آمادگی دفاعی نیز وجود دارد. امتحانی که نهایی نیست و به صورت هماهنگ استانی برگزاری می‌شود و تنها نیمی از نمره آن به صورت کتبی بوده است.

در این باره نیز سخنگوی آموزش و پرورش شهر تهران تأکید می‌کند: با قاطعیت اعلام می‌کنم که سؤالات آمادگی دفاعی لو نرفته است و بحث‌هایی که مبنی بر لو رفتن این سؤالات در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد، شایعه است و برخی سایت‌ها نیز بر این شایعه دامن می‌زنند.

وی تصریح کرد: هیچ مستندی بر لو رفتن سؤالات امتحانی آمادگی دفاعی وجود ندارد.

ثقفی تصریح کرد: طبق قانون، امتحان داخلی هماهنگ استانی با تصمیم شورای عالی امتحانات اداره کل و مدیرکل آموزش و پرورش انجام می‌گیرد و شیوه امتحان‌گیری نیز با تصمیم این شورا صورت گرفته شده است.

همچنین رسول پاپایی، معاون اطلاع‌رسانی وزارت آموزش و پرورش می‌گوید: با توجه به فراگیر شدن شبکه اجتماعی و حضور پررنگ دانش آموزان و اولیا در این شبکه‌ها به ویژه در کانال‌های تلگرام، عده‌ای شیاد و فرصت طلب برگزاری امتحانات را فرصتی مناسب دیده‌اند که تحت عناوینی مانند فروش سؤالات نهایی با مبالغ زیاد دست به سودجویی و سوءاستفاده از امتحانات بزنند.

وی افزود: از آن‌جا که سؤالات امتحانات نهایی سراسری از ضریب امنیت بالایی برخوردار هستند کسانی که به هشدارهای مرکز اطلاع‌رسانی و مسؤولان در خصوص عدم اعتماد به این گونه وعده‌ها و اخبار بی‌توجهی کرده‌اند مشاهده می‌کنند که وعده این کانال‌ها و شبکه‌های مجازی کذب و دروغ و جعلی بوده است.

وی تأکید کرد: به دانش‌آموزان و اولیا توصیه می‌شود با توجه به ضریب امنیتی بالای سؤالات نهایی سراسری، فریب شبکه‌های سودجو و فرصت طلب را نخورده و به وعده‌های کذب و اخبار این چنین اعتماد نکنند. آموزش و پرورش هم با توجه به فراوانی مخاطبان و تأثیرگذاری این دستگاه مهم از طریق مراجع ذی‌ربط با این متخلفان برخورد خواهد کرد.

پاپایی تصریح کرد: انتظار می‌رود اولیا و دانش آموزان هم از باز نشر این گونه اخبار کذب خودداری کنند و اصحاب رسانه ضمن آگاهی بخشی به جامعه مخاطبان در خصوص این گونه شیادی‌ها و فرصت‌طلبی‌ها در فضای مجازی به مدد آموزش و پرورش بیایند.

 

به هر روی؛ پایان سال تحصیلی ۹۴-۹۵ حاشیه‌های زیادی را به همراه داشت ولی بی‌شک این حاشیه‌ها تا پایان امتحانات ادامه خواهد داشت و همچنان شاهد گسترش صفحه‌ها و کانال‌های مختلف و سودجو خواهیم بود که هدفی جز سوءاستفاده از شرایط دانش‌آموزان ندارند. انتظار می‌رود حراست وزارت آموزش و پرورش و پلیس فتا جدی‌تر به این موضوع وارد شوند. تمام اطلاعات این افراد با شماره کارت و حساب‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی بازنشر می‌کنند به راحتی قابل دسترس است که می‌توان با آنان برخورد کرد چراکه در حال حاضر تنها کسی که در این میان زیان مالی، علمی و روحی می‌بیند دانش‌آموز است که ممکن است در برخی از موارد جبران ناپذیر باشد.