۱۸۸۲،سرنوشت آثار منتشرنشده گلشیری چه می‌شود؟

سرنوشت آثار منتشرنشده گلشیری چه می‌شود؟ هوشنگ گلشیری آثار نیمه‌تمام زیادی دارد که هنوز سرنوشت انتشار آن‌‌ها به درستی مشخص نیست. فرزانه طاهری می‌گوید به دلایل اخلاقی و ادبی نمی‌دانیم انتشار این آثار کار درستی است یا خیر. این مترجم و همسر هوشنگ گلشیری در گفت‌وگو با ایسنا درباره فعالیت‌هایی که مربوط به نشر آثار […]

سرنوشت آثار منتشرنشده گلشیری چه می‌شود؟

هوشنگ گلشیری آثار نیمه‌تمام زیادی دارد که هنوز سرنوشت انتشار آن‌‌ها به درستی مشخص نیست. فرزانه طاهری می‌گوید به دلایل اخلاقی و ادبی نمی‌دانیم انتشار این آثار کار درستی است یا خیر.

این مترجم و همسر هوشنگ گلشیری در گفت‌وگو با ایسنا درباره فعالیت‌هایی که مربوط به نشر آثار هوشنگ گلشیری در حال انجام است، گفت: در حال حاضر همچنان بر روی سایت جدید در حال کار کردن هستیم و در مرحله طراحی است تا بلافاصله پس از اتمام کار، تمام مطالب مربوط به گلشیری را که در نشریات یا جاهای دیگر نوشته و منتشر کرده است بر روی آن قرار دهیم.

او افزود: بیش‌تر این مطالب به نوشته‌های گلشیری قبل از اینترنت و دست‌نوشته‌های او، فصل‌های حذف‌شده از برخی کتاب‌‌ها و تغییراتی که در آن‌‌ها داده است مربوط می‌شود که ما آرشیو تمام آن‌‌ها را جمع‌آوری کرده‌ایم که برای استفاده عموم در سایت جدید در دسترس قرار می‌گیرند.

طاهری همچنین گفت: مهم‌ترین کاری که سال گذشته درباره آثار گلشیری انجام دادیم، ارسال آرشیوی از دست‌نوشته‌های او به دانشگاه استنفورد آمریکا بود. این مجموعه شامل بیش‌تر کارهای چاپ‌شده و تعداد زیادی کار منتشرنشده است. همچنین بنا شد سالانه یک نفر که به آثار گلشیری اشراف دارد و زبان انگلیسی هم مسلط است، در این دانشگاه درباره او صحبت کند. سال گذشته امیراحمدی‌آریان این سخنرانی را انجام داد و برای سخنران سال بعد هم هنوز تصمیمی نگرفته‌ایم.

او درباره تعداد آثار منتشر نشده گلشیری و سرنوشت آن‌‌ها نیز گفت: از گلشیری آثار منتشرنشده زیادی به جامانده است، برخی از این آثار نیمه‌کاره هستند. مثلاً چند فصل از یک رمان نوشته شده، اما ناتمام باقی مانده است که ما به دلایل اخلاقی و ادبی نمی‌دانیم انتشار این آثار کار درستی است یا نه. بنابراین و با توجه به حساسیت خود گلشیری در نوشتن و انتشار، هنوز تصمیمی در زمینه این دسته از آثار او نگرفته‌ایم. با این حال فکر کردیم فعلاً آثاری را که تمام شده‌اند به صورت آنلاین در سایت قرار بدهیم و تصمیم‌گیری برای انتشار بقیه نوشته‌ها را به بعد موکول کرده‌ایم.

۱۶ خردادماه سالگرد درگذشت هوشنگ گلشیری است؛ نویسنده‌ای که با خلق رمان «شازده احتجاب» شهرت فراوانی در جامعه‌ ادبی عصر خود به دست آورد.

مجموعه‌ داستان‌های «مثل همیشه»، «نمازخانه کوچک من»، «جبه‌خانه»، «۵ گنج» و رمان‌های «شازده احتجاب»، «کریستین و کید»، «بره گمشده راعی»، «معصوم پنجم (یا حدیث مرده بر دار کردن آن سوار که خواهد آمد)»، «در ولایت هوا»، «آینه‌های دردار» و «جن‌نامه» و همچنین فیلمنامه «دوازده رخ» از آثار این نویسنده هستند.

 

هوشنگ گلشیری سرانجام به دنبال یک دوره بیماری، در ۱۶ خردادماه ۱۳۷۹ در بیمارستان ایرانمهر تهران درگذشت و پیکر او را در امامزاده طاهر کرج به خاک سپردند.