۱۸۸۲،مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو:تولید گندله سنگ‌آهن انحصاری نیست

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو:تولید گندله سنگ‌آهن انحصاری نیست گندله محصولی مهم به عنوان ماده اولیه تولید فولاد به شمار می‌رود که بر خلاف ادعای وزیر صنعت، معدن و تجارت، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو معتقد است که تولید آن هیچ انحصاری در داخل کشور ندارد. محمود نوریان در گفت‌وگو با ایسنا، با […]

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو:تولید گندله سنگ‌آهن انحصاری نیست

گندله محصولی مهم به عنوان ماده اولیه تولید فولاد به شمار می‌رود که بر خلاف ادعای وزیر صنعت، معدن و تجارت، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو معتقد است که تولید آن هیچ انحصاری در داخل کشور ندارد.

محمود نوریان در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این که می‌توان با فعالسازی ظرفیت‌های تولید گندله برای صنعت فولاد به خودکفایی رسید، گفت: با تولید فعلی، کنستانتره اضافه هم داریم و برای گندله هم چند کارخانه دیگر در مدار قرار می‌گیرند که با وجود آن‌ها برای تولید داخلی فولاد خودکفا می‌شویم اما برای اعداد نجومی که در سر برخی مسؤولان به عنوان چشم‌انداز وجود دارد، اصلاً ذخایر داخلی ما جوابگو نیست.

وی افزود: با توجه به تعدد تولیدکنندگان، انحصاری در کار نیست. از سوی دیگر سنگ آهن مرکزی و ایمیدرو هم تولید دارند اما آن‌ها به صورت دانه بندی و برای صادرات محصول ارایه می‌کنند. ضمن این‌که دولت نیز می‌تواند با فعالسازی معدن سنگان ۱۸ میلیون تن کنستانتره داشته باشد و به زعم خود انحصار را بشکند.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو مطالبات دولتی را منصفانه ندانست و عنوان کرد: از آن‌جا که ما در چادرملو بخش خصوصی هستیم قدرت دفاع نداریم و مجبور به پرداخت حق انتفاع هستیم، در صورتی که به صورت قانونی نباید پروانه بهره‌برداری را از ما می‌گرفتند و در حد حقوق دولتی مجبور به پرداخت می‌بودیم. در حالی که امروز میزان پرداخت ما بسیار بالاتر است و این پرداختی است که بقیه معادن ندارند و صرفاً چادرملو و گل‌گهر ملزم به آن هستند.

وی همچنین در خصوص وضعیت کاهش مطالبات دولتی در بودجه ۱۳۹۵، گفت: در بودجه امسال همان حق انتفاع پیش‌بینی شده و تا ۵ درصد از درصدهای حق انتفاع کم شده است؛ به عنوان مثال ۲۵ درصد از فروش به ۲۰ درصد رسیده است.

 

نوریان ضمن اشاره به این‌که چادرملو با ظرفیت استخراج فعلی فقط تا ۵ سال دیگر قدرت استخراج دارد و با بیان وضعیت در اختیار گرفتن معدن مجاور چادرملو به عنوان معدن جدید، اظهار کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت توافق کرده است ما با سنگ‌آهن مرکزی به صورت مشترک روی معدن D19 کار کنیم اما محیط‌زیست هنوز مجوزهای لازم را نداده است.