۱۸۸۲،هلند ضلع سوم مثلث گازرسانی ایرانی‌ها شد، کلید ابر پروژه صادرات گاز به عمان در دست پیمانکار ایرانی

هلند ضلع سوم مثلث گازرسانی ایرانی‌ها شد، کلید ابر پروژه صادرات گاز به عمان در دست پیمانکار ایرانی یک مقام مسؤول از مشارکت یک شرکت هلندی در طرح ساخت خط لوله انتقال گاز ایران به عمان خبر داد و گفت: این شرکت هلندی برای ارایه برخی از خدمات ویژه پیشنهاد رسمی ارایه کرده است. به گزارش […]

هلند ضلع سوم مثلث گازرسانی ایرانی‌ها شد، کلید ابر پروژه صادرات گاز به عمان در دست پیمانکار ایرانی

یک مقام مسؤول از مشارکت یک شرکت هلندی در طرح ساخت خط لوله انتقال گاز ایران به عمان خبر داد و گفت: این شرکت هلندی برای ارایه برخی از خدمات ویژه پیشنهاد رسمی ارایه کرده است.

به گزارش مهر، پس از پیشنهاد رسمی شرکت گاز ایران به شرکت «کو گس» کره‌جنوبی برای مشارکت در طرح ساخت خط لوله انتقال گاز دریایی ایران به عمان، پای یک شرکت هلندی هم در این پروژه باز شده است.

محمد اکبرزاده در گفت‌و‌گویی درباره آخرین وضعیت انجام مطالعات ساخت خط لوله دریایی انتقال گاز طبیعی ایران به عمان، گفت: هم‌اکنون پیشرفت طرح مطالعاتی ساخت این خط لوله انتقال گاز به حدود ۲۲ درصد رسیده است.

مدیر پروژه مطالعات ساخت خط لوله صادرات گاز ایران به عمان با تأکید بر این‌که این طرح شامل دو قطعه خط لوله گاز خشکی و دریایی است، تصریح کرد: بر این اساس قرار است انشعابی به طول تقریبی ۲۰۰ کیلومتر از خط لوله هفتم سراسری (خط لوله صادرات گاز ایران به پاکستان) از منطقه عسلویه به «کوه مبارک» بندرعباس کشیده شود.

این مقام مسؤول با اشاره به برنامه‌ریزی برای ساخت تأسیسات تقویت فشار و اندازه‌گیری گاز در منطقه کوه مبارک بندرعباس، اظهار داشت: علاوه بر این ساخت یک قطعه ۲۰۰ کیلومتری برای انتقال گاز از بستر دریای عمان به بندر صحار کشور عمان هم در دستور کار قرار گرفته است.

وی با تأکید بر این‌که براساس آخرین اعلام شرکت ملی نفت، ظرفیت انتقال گاز این خط لوله از یک به حدود ۱٫۵ میلیارد مترمکعب گاز افزایش یافته است، بیان کرد: در بخش انجام طراحی پایه و تفصیلی، ساخت تأسیسات تقویت فشار و اندازه‌گیری گاز از پیمانکاران و سازندگان داخلی استفاده خواهد شد.

اکبرزاده با بیان این‌که اخیراً شرکت «INTECSEA» هلند برای مشارکت در روند ساخت این خط لوله انتقال گاز پیشنهادی رسمی ارایه کرده است، یادآور شد: این شرکت هلندی پیش‌تر در ساخت برخی از خطوط لوله گاز دریایی فازهای پارس جنوبی مشارکت داشته و می‌تواند در حوزه ارایه برخی از خدمات ویژه فنی و مهندسی و انجام مطالعات خاص همکاری داشته باشد.

تاریخچه مذاکرات صادرات گاز ایران به عمان

براساس این یادداشت تفاهمی که سال ۲۰۱۳ میلادی بین وزیران نفت و انرژی ایران و عمان امضا شده بود، دو طرف توافق کردند که در مدت بسیار کوتاهی عملیات احداث خط لوله گاز ایران به عمان آغاز شود.

حجم این قرارداد ۱۰ میلیارد متر مکعب در سال است و قرار است خط لوله صادراتی گاز ایران از طریق رودان در استان هرمزگان به «صحرای صحار» در عمان وارد می‌شود و بعد به شبکه داخلی گاز عمان متصل شود.

از سوی دیگر، بهمن ماه سال ۹۲ با دستور بیژن زنگنه وزیر نفت یکی از پیمانکاران فراساحلی صنعت نفت مأمور انجام مطالعات به منظور ساخت تأسیسات و خطوط لوله دریایی به منظور صادرات گاز ایران از بستر خلیج‌فارس به عمان شده بود.

از این رو، یکی از پیمانکاران صنایع فراساحلی نفت و گاز ایران مسؤول انجام مطالعات ساخت خطوط لوله زیر دریایی و تأسیسات فراساحلی به منظور انتقال گاز میادین ایران همچون کیش به عمان از بستر خلیج‌فارس شده است.

در همین حال، بیژن زنگنه وزیر نفت یکی از مهم‌ترین سیاست‌های ایران به منظور صادرات گاز به عمان را حضور در بازار خرده فروشی گاز عنوان کرده و تأکید کرده است: با صادرات گاز به عمان امکان فروش گاز طبیعی ایران به سایر کشورهای منطقه و به ویژه کشورهای آسیایی فراهم می‌شود.

علیرضا کاملی، مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز هم پیش‌تر با بیان این‌که قرارداد گازی با عمان دو مرحله دارد، یکی بحث مطالعات مهندسی پایه و مهندسی دریایی که این قرارداد امضا و پیمانکار انتخاب شده است، گفته است: پس از این‌که کار مهندسی ساخت خط لوله دریایی انتقال گاز ایران و عمان به پایان برسد، دو طرف باید نسبت به انتخاب یک شرکت پیمانکار اقدام کنند، تا بحث ساخت خط لوله اجرایی شود.

وی با تأکید بر این‌که در شرایط فعلی حدود ۲۵ درصد ظرفیت تولید LNG کارخانه‌های عمان خالی است، تصریح کرد: برنامه‌ریزی شده است بخشی از گاز صادراتی ایران که بتواند این ظرفیت خالی را تکمیل کند به LNG اختصاص دهیم، به عبارت دیگر، به نوعی وارد توافق جدید گازی با عمان می‌شویم که به نوعی هزینه حق‌العمل کاری به مالک کارخانه LNG در عمان از سوی ایران پرداخت خواهد شد.

این مقام مسؤول خاطرنشان کرده بود: کل ظرفیت خالی تولیدی کارخانه LNG عمان حدود ۱٫۵ میلیون تن در سال است که بخشی از این ظرفیت تولید در اختیار ایران قرار خواهد گرفت.

 

پیش از این عمان برای تأمین خوراک واحدهای LNG و صنایع خود درخواست روزانه دو میلیارد فوت مکعب گاز از ایران کرده بود که مذاکرات مربوط به توسعه میدان کیش و صادرات گاز به دلیل اختلاف نظر دو طرف بر روی فرمول فروش از پیشرفت قابل توجهی برخوردار نبوده است.