۱۸۸۲،نگاه محتاطانه شرکت لاکهید آمریکا به بازار بالگرد ایران

نگاه محتاطانه شرکت لاکهید آمریکا به بازار بالگرد ایران بزرگ‌‌ترین شرکت تولید کننده تسلیحاتی آمریکا اعلام کرد: مطالعات امکان فروش بالگردهای تجاری به ایران را آغاز کرده اما ممکن است این داد و ستد محدود باشد و این شرکت هنوز به راهنمایی دولت آمریکا نیاز دارد. به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، شرکت […]

نگاه محتاطانه شرکت لاکهید آمریکا به بازار بالگرد ایران

بزرگ‌‌ترین شرکت تولید کننده تسلیحاتی آمریکا اعلام کرد: مطالعات امکان فروش بالگردهای تجاری به ایران را آغاز کرده اما ممکن است این داد و ستد محدود باشد و این شرکت هنوز به راهنمایی دولت آمریکا نیاز دارد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، شرکت لاکهید مارتین بزرگ‌‌ترین تولید کننده تسلیحاتی آمریکا و یکی از شرکت‌های اصلی هوا فضای آمریکا و شرکت مادر شرکت سیکورسکی (Sikorsky) در کنار شرکت بوئینگ برای اولین‌بار از زمانی که در پی انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ تحریم‌های آمریکا علیه ایران وضع شد، به دنبال فروش تجهیزات به این کشور هستند.

در حال حاضر شرکت‌های سازنده هواپیمای اروپایی پس از رفع تحریم‌ها در ۱۶ ژانویه از ایران سفارش دریافت می‌کنند.

ناتالی پریوایت، معاون رییس فروش و بازاریابی شرکت سیکورسکی اعلام کرد این شرکت درخواست‌های متعددی را از مشتریان خود از جمله متصدیان و شرکت‌های لیزینگ که علاقمند به فعالیت بالگردی احتمالی در ایران هستند، دریافت کرده است.

او ادامه داد: بالگردهای تجاری S-76 و دور برد S-92 سیکورسکی می‌توانند برای ایران گزینه مناسبی باشند. اما ایران فعالیت‌های حفاری زیادی در خارج از سواحل ندارد که موجب درخواست بالگرد در بخش نفت و گاز شود.

پریوایت در گفت‌وگو با رویترز در نمایشگاه هوایی برلین گفت: من می‌خواهم سیاست‌های دولت آمریکا درباره‌ آن چه می‌تواند انجام شود و آن چه که نمی‌توانیم انجام دهیم را بدانم و حتی بیش از آن که ما شروع به تکمیل تحلیل‌هایمان کنیم همه چیز با توجه به دولت آمریکا روشن شود.

اظهارات پریوایت حاکی از آن است که برای اولین‌بار شرکت لاکهید تأیید کرد که به دنبال فروش احتمالی تجهیزات به ایران است. این شرکت عمدتاً یک پیمانکار دولتی و دفاعی است اما با خرید شرکت بالگردسازی سیکورسکی از شرکت یونایتد تکنولوژیز در سال گذشته وارد بازار تجاری شد.

وی اضافه کرد: سیکورسکی در حال مطالعه این است که کدامیک از محصولاتش می‌تواند به ایران فروخته شود اما این شرکت در چارچوب مقررات و مسایل مرتبط با تبعیت از دولت آمریکا فعالیت می‌کند.

دنیس مولنبرگ، مدیر اجرایی شرکت بوئینگ نیز اعلام کرد: تقاضای ایران برای خطوط هوایی واقعی است و دورنمای یک سفارش عمده نزدیک‌تر می‌شود.

 

شرکت هواپیمای ایرباس در ماه ژانویه موافقت کرد تا به ایران ۱۱۸ هواپیما به ارزش حدود ۲۷ میلیارد دلار بفروشد و این شرکت از درخواست ایران برای خرید بالگرد خبر می‌دهد.