۱۸۸۲،آغاز پرداخت وام ۸۰ میلیونی خرید مسکن از پس فردا

آغاز پرداخت وام ۸۰ میلیونی خرید مسکن از پس فردا نخستین دوره پرداخت وام‌های ۸۰ میلیونی مسکن در حالی از پس فردا آغاز می‌شود که بازار مسکن هنوز رونق چندانی ندارد، در عین حال کارشناسان و رییس اتحادیه املاک معتقدند این وام می‌تواند حجم معاملات را تا حدودی بالا ببرد. به گزارش فارس، ثبت‌نام از […]

آغاز پرداخت وام ۸۰ میلیونی خرید مسکن از پس فردا

نخستین دوره پرداخت وام‌های ۸۰ میلیونی مسکن در حالی از پس فردا آغاز می‌شود که بازار مسکن هنوز رونق چندانی ندارد، در عین حال کارشناسان و رییس اتحادیه املاک معتقدند این وام می‌تواند حجم معاملات را تا حدودی بالا ببرد.

به گزارش فارس، ثبت‌نام از متقاضیان تسهیلات ۸۰ میلیونی خرید مسکن (صندوق پس‌انداز «یکم») از روز سه‌شنبه‌ـ ۱۹ خرداد ماه سال گذشته در مراسمی با حضور وزیر راه‌وشهرسازی، مدیرعامل بانک مسکن و مقامات ارشد بانک مرکزی به‌صورت نمادین آغاز شد.

صندوق پس‌انداز «یکم» به سپرده‌گذارانی که تحت شرایط مشخص، مبالغی را در حساب بانک مسکن برای دوره زمانی معین سپرده‌گذاری کنند، ۳ نوع وام خرید ۸۰، ۶۰ و ۴۰ میلیون تومانی به ترتیب به ساکنان تهران، شهرهای بزرگ و مناطق شهری کوچک پرداخت می‌کند.

مطابق ضوابط تعیین شده برای سپرده‌گذاری در این صندوق چنان‌چه گروه اول متقاضیان که در ۱۹ خرداد ماه افتتاح حساب کرده و به مدت یک‌سال رقمی معادل نصف سقف وام را در صندوق سپرده‌گذاری کنند، در ۱۹ خرداد ماه جاری (یعنی درست یک‌سال بعد) می‌توانند تسهیلات مصوب را دریافت کنند.

به عنوان مثال متقاضیان در تهران برای دریافت ۸۰ میلیون تومان وام خرید مسکن از صندوق «یکم»، چنان‌چه مدت انتظار «یک‌ساله» مدنظر متقاضی باشد، باید ۴۰ میلیون تومان در زمان افتتاح حساب صندوق نزد بانک مسکن، پس‌انداز انجام دهد.

این روز‌ها که بازار مسکن چندان حال و روز خوشی به جهت خرید و فروش ندارد ورود این وام‌ها می‌تواند تا حدودی یخ خرید و فروش را هر چند با آغاز ماه مبارک رمضان آب کند.

اگر چه کارشناسان بازار مسکن معتقدند وام ۸۰ میلیون تومانی فقط بر روی واحدهای کوچک تأثیر‌گذار است و نمی‌تواند تغییری را در وضعیت کنونی بازار مسکن به وجود بیاورد اما رییس اتحادیه املاک می‌گوید: قطعاً ورود وام‌های ۸۰ میلیونی می‌تواند حجم معاملات مسکن را افزایش دهد.

فرشید پورحاجت، دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان نیز معتقد است که این وام به اقشار میانی جامعه که قصد خرید آپارتمان‌های کمتر از ۷۰ متر را دارند کمک می‌کند اما در مناطق برخوردار، استفاده از این تسهیلات کارایی چندانی ندارد.

وی افزود: موضوعی که مطرح شده این است که باید بخش مسکن از رکود خارج شود ضمن آن‌که در ماه‌های اخیر هم نشانه‌های خروج از رکود دیده شده بود و تصور ما این است که این وام می‌تواند تأثیر خوبی را بر بازار مسکن داشته باشد.

همچنین محمد مهدی مافی عضو کانون سراسری انبوه سازان تهران تصریح کرد: این وام بر روی مسکن ارزان قیمت ممکن است تأثیراتی داشته باشد اما در دیگر بخش‌های مسکن، تأثیری نخواهد داشت.

وی با تأکید بر این‌که بعید به نظر می‌رسد تغییر محسوسی در بازار مسکن ایجاد شود، اظهار داشت: اما این وام‌‌ها یک مشکل بزرگ برای کلان‌شهر‌ها محسوب می‌شوند به این دلیل که منجر به افزایش جمعیت در شهرهای بزرگ شده و مهاجرت از روستا‌ها و شهرهای کوچک را به شهرهای بزرگ افزایش می‌دهد.

وی در خصوص نقش این وام برای خروج از رکود بخش مسکن گفت: بی‌تأثیر نیست؛ به ویژه از جنبه روانی ممکن است که صاحبان آپارتمان‌‌ها امیدوار به بازار بهتری شوند اما در بلندمدت کمکی به رونق بازار مسکن نمی‌کند.

اما حسام عقبایی رییس اتحادیه املاک در خصوص این‌که آیا وام ۸۰ میلیونی خرید مسکن می‌تواند بر بازار مسکن تأثیرگذار باشد گفت: مطمئناً وام ۸۰ میلیونی خرید مسکن موجب بالا رفتن قدرت خرید می‌شود و حجم معاملات را نیز افزایش می‌دهد.

وی افزود: حجم معاملات مسکن در اردیبهشت ماه امسال نسبت به سال گذشته تغییری نداشته است، بنابراین ورود وام ۸۰ میلیونی می‌تواند این وضعیت را بهتر کند.

 

وی ادامه داد: در اردیبهشت ماه امسال حجم معاملات در تهران ۱۷ هزار و ۸۳ قرارداد بوده است و نسبت به سال گذشته در همین موقع تغییری نداشته است.