افزایش بیماری تب مالت در کشور بر اثر مصرف لبنیات فله

  معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان ‌و آموزش پزشکی از افزایش بیماری تب مالت در کشور بر اثر مصرف لبنیات فله و تماس با دام‌های آلوده خبر داد. علی اکبر سیاری در گفت‌و‌گو با ایرنا اظهار کرد: بیماری تب مالت طی سال‌های اخیر به خصوص در مناطق غربی و شمال غربی کشور که دامداری بیش‌تر […]

 

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان ‌و آموزش پزشکی از افزایش بیماری تب مالت در کشور بر اثر مصرف لبنیات فله و تماس با دام‌های آلوده خبر داد.

علی اکبر سیاری در گفت‌و‌گو با ایرنا اظهار کرد: بیماری تب مالت طی سال‌های اخیر به خصوص در مناطق غربی و شمال غربی کشور که دامداری بیش‌تر است افزایش یافته است.

وی اضافه کرد: مسؤولیت کنترل و پیشگیری از این بیماری در دام‌ها، واکسیناسیون دام‌‌ها و پیشگیری از عرضه لبنیات فله آلوده به عهده سازمان دامپزشکی است و مسؤولیت عرضه لبنیات سالم پاستوریزه نیز به عهده سازمان غذا و داروست.

 

معاون بهداشت وزیر بهداشت در پاسخ به این پرسش که آیا احتمال انتقال تب مالت از طریق لبنیات پاستوریزه هم وجود دارد، گفت: تاکنون گزارشی از انتقال تب از طریق شیر و محصولات لبنی پاستوریزه نداشته‌ایم و توصیه وزارت بهداشت این است که تا جای ممکن فروش لبنیات سنتی جمع شود اما متأسفانه عده‌ای عوام‌فریبی می‌کنند و درباره لبنیات صنعتی حرف‌های غیرعلمی و عوامانه می‌زنند.