۱۸۸۳،رازهای پنهان در دنیای جنگل فندقلو

رازهای پنهان در دنیای جنگل فندقلو ناصربهزادفر- در ۳۰ کیلومتری شهر اردبیل و در نزدیکی شهر نمین، در جاده نمین به آستارا، جنگلی موسوم به جنگل فندقلو قرار دارد که محل پرورش نادر‌ترین گونه‌های گیاهی است و در نوع خود بی‌نظیر است. این جنگل دارای درختان مختلف میوه مانند فندق، سیب‌وحشی، گوجه‌سبز، ازگیل، به، تمشک […]

رازهای پنهان در دنیای جنگل فندقلو

ناصربهزادفر- در ۳۰ کیلومتری شهر اردبیل و در نزدیکی شهر نمین، در جاده نمین به آستارا، جنگلی موسوم به جنگل فندقلو قرار دارد که محل پرورش نادر‌ترین گونه‌های گیاهی است و در نوع خود بی‌نظیر است. این جنگل دارای درختان مختلف میوه مانند فندق، سیب‌وحشی، گوجه‌سبز، ازگیل، به، تمشک و توت‌فرنگی است.

به گزارش مناقصه مزایده، در داخل جنگل هم یک استخر آب‌ گرم به نام مشه‌سویی وجود دارد که آب آن خاصیت درمانی دارد و افراد زیادی به این دلیل و بسیاری هم برای گشت‌و‌گذار به آن‌جا می‌آیند و با خانواده چند روزی را داخل جنگل و در کنار استخر آب‌ گرم و آبشاری که در منطقه قرار دارد، اقامت می‌کنند.

هوای این ناحیه به علت قرار گرفتن در ارتفاعات، دارای تابستانی بسیار خنک و مطبوع و زمستانی سرد و مرطوب است که جزو مناطق سردسیر استان محسوب می‌گردد. دمای حداکثر مطلق ۳۷ درجه در شهریور و دمای حداقل مطلق آن ۳۷- درجه سانتیگراد در بهمن ماه است. این منطقه دو بهار دارد، یکى از ابتداى فروردین تا پایان خرداد و دیگرى از مهر تا آبان. حداقل ارتفاع جنگل فندقلو از سطح دریاهای آزاد ۱۵۰۰ متر و حداکثر ۱۸۵۰ متر می‌باشد.

جنگل فندقلو استعداد پرورش ۱۰۰ نوع گل از جمله بوماداران و بابونه را دارد. ۱۹ گونه جنگلی متعلق به ۸ تیره و ۱۷ جنس شناسایی شده است. در بین انواع شناسایی شده، گونه‌های نادری نظیر فندق، ممرز، راش، بلوط (بلند مازو) و بیدمشک وجود دارد و گونه‌های علفی منطقه چون نسترن، تمشک، خاس، پامچال، بابونه، سرخس، گیلدیگ، بنفشه‌وحشی، گل گاو زبان و… در زمین‌های آن به وفور یافت می‌شود. با توجه به این‌که درخت فندق بیش از سایر گونه‌ها در این جنگل روییده است، این منطقه فندقلو نامیده می‌شود. در منطقه فندقلو حیواناتی نظیر روباه، گرگ، خرس قهوه‌ای، سمور و پرندگانی چون قرقاول، کبک، عقاب طلایی، چکاوک و کلاغ ابلق یافت می‌شود.

در جنگل فندقلو بزرگ‌ترین پیست اسکی چمن به صورت طبیعی واقع شده است که برای برپایی اردوهای تیم ملی روی چمن از آن استفاده می‌شود.

 

برای دسترسی به این جنگل زیبا و خاص باید از بزرگراه شهید دادمان در جنوب شهر نمین، به سمت جاده فندقلو حرکت کرده تا به این جنگل زیبا برسید.