رشد بورس فقط با یک شرط

یک کارشناس ارشد بازارهای مالی روند صعودی بورس در هفته‌های اخیر را یک پدیده صرفاً روانی دانست و گفت: رشد بورس منوط به رشد اقتصادی بوده و اگر رشد اقتصادی محقق نشود، هر تغییری در بورس رخ دهد کاذب است. به گزارش ایسنا شاهین شایان آرانی، کارشناس ارشد بازارهای مالی در خصوص شرایط فعلی بورس […]

یک کارشناس ارشد بازارهای مالی روند صعودی بورس در هفته‌های اخیر را یک پدیده صرفاً روانی دانست و گفت: رشد بورس منوط به رشد اقتصادی بوده و اگر رشد اقتصادی محقق نشود، هر تغییری در بورس رخ دهد کاذب است.

به گزارش ایسنا شاهین شایان آرانی، کارشناس ارشد بازارهای مالی در خصوص شرایط فعلی بورس گفت: بعد از اجرای برجام و لغو تحریم‌ها جو مثبتی در بازار سرمایه حاکم شد و بورس تهران رشد کرد که روند رشد آن طبیعی بود، ولی این رشد صرفاً یک پدیده روانی بوده و انتظارات آینده را نشان می‌دهد زیرا در حال حاضر واقعیت خاصی در اقتصاد رخ نداده است که به رشد واقعی اقتصاد منجر شود لذا پدیده روانی بورس به صورت مقطعی و در ۳ هفته اخیر خود را نشان داد.

وی با بیان این‌که هرچقدر عمق و حجم معاملات بازار بیش‌تر باشد، بازار رفتار ارتجاعی کم‌تری از خود نشان می‌دهد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر حجم معاملات به نسبت ارزش بازار سرمایه ناچیز بوده و در بهترین شرایط، یک پنجم میانگین دنیا است؛ لذا این وضعیت موجب می‌شود تا خبرهای مثبت و منفی اثرات نوسانی بالایی در بازار سرمایه ایجاد کند.

وی تصریح کرد: زمانیکه روند صعودی بورس به شدت ادامه پیدا می‌کند و بازار حالت هیجانی به خود می‌گیرد و حجم معاملات به گونه‌ای رشد می‌کند که صرفاً مبتنی بر خبر مثبت است، می‌توان گفت بازار حبابی شده است، اما هنوز این اتفاق در بازار سرمایه رخ نداده است.

 

این کارشناس ارشد بازار سرمایه با بیان این‌که در چند روز گذشته اصلاحاتی در بورس انجام و قیمت‌ها تعدیل شد، خاطرنشان‌کرد: با این حال بازار سرمایه باید به گونه‌ای مدیریت شود که پدیده حباب در آن رخ ندهد که البته اصلاحات انجام شده در روزهای گذشته برای بازار سرمایه مناسب بود.