اتفاق‌ تازه در سود بانکی تأیید شد

 خبرهای خوب بانکی تا پایان سال در راه است  قائم مقام بانک مرکزی با اعلام این‌که دیر یا زود باید منتظر اقدامی اصلاحی و در راستای کاهش نرخ سود سپرده از سوی بانک‌ها بود، گفت که احتمال دارد کاهش نرخ سود سپرده تا قبل از اتمام سال اتفاق افتد، چرا که مسیر و جهت‌گیری در […]

 خبرهای خوب بانکی تا پایان سال در راه است

 قائم مقام بانک مرکزی با اعلام این‌که دیر یا زود باید منتظر اقدامی اصلاحی و در راستای کاهش نرخ سود سپرده از سوی بانک‌ها بود، گفت که احتمال دارد کاهش نرخ سود سپرده تا قبل از اتمام سال اتفاق افتد، چرا که مسیر و جهت‌گیری در همین راستاست.

به گزارش ایسنا، به نظر می‌رسد که روزهای پایانی امسال آبستن اتفاقاتی تازه برای شبکه بانکی در حوزه سود باشد آن‌هم در شرایطی که روال سال‌های اخیر به گونه‌ای بود که سیاست‌گذار پولی ترجیح داده تصمیم‌گیری در این زمینه را به اوایل سال بعد منتقل کند. نمونه بارز آن کاهش نرخ سود بانکی در اردیبهشت‌ماه سال جاری و سال گذشته بود به‌طوری که در هر دو مورد با وجود تأکید بر کاهش سود در نیمه دوم سال ترجیح بر موکول شدن این موضوع به ابتدای سال بعد بود.

براین اساس نرخ سود سپرده که در اواخر سال ۱۳۹۲ با وجود قرار گرفتن تورم در روند کاهشی به‌طور مخربی بین بانک‌ها افزایشی شده و حتی تا مرز ۳۰ درصد هم پیش می‌رفت در اردیبهشت‌ماه سال گذشته ساماندهی شد و سود سالانه به ۲۲ درصد و روزشمار به ۱۰ درصد کاهش یافت.

همچنین در ابتدای امسال سود سپرده یکساله به ۲۰ درصد و سود تسهیلات تا ۲۴ درصد کاهش پیدا کرد تا بتواند تا اندازه‌ای به تورمی که تا ۱۵ درصد کاهش یافته بود نزدیک شود.

اما بعد از هیجان مجدد برای کاهش نرخ سود در نیمه دوم امسال و ادامه‌ بررسی‌ها در شورای پول و اعتبار برای ساماندهی منطقی سود بانکی با ایجاد شرایط و زمینه‌های لازم، اخیراً برخی منابع آگاه در شبکه بانکی خبر دادند که بعید نیست بانک‌ها تا قبل از انتهای امسال در مورد کاهش نرخ سود تا مرز ۱۸ درصد تفاهم کرده و به مرحله‌ اجرا برسد. موضوعی که البته در آخرین اظهارات قائم مقام بانک مرکزی مورد تأیید قرار گرفته است.

کمیجانی که در یک برنامه تلویزیونی سخن می‌گفت درباره تأیید و یا رد اخباری مبنی بر«احتمال کاهش نرخ سود بانکی تا قبل از اتمام سال جاری»، عنوان کرد که در حال حاضر این بحث در جلسات شورای پول و اعتبار مطرح شده و اخیراً هم در دستور کار شورا بوده است. در عین حال که در جلسه‌های آتی نیز گزارش‌های کارشناسی در این زمینه ارایه خواهد شد.

وی با اعلام این‌که تا پایان سال جاری خبرهای خوبی در حوزه سود بانکی خواهیم داشت، ادامه داد: در ادامه‌ آثار مثبتی که در کاهش نرخ سود بازار بین بانکی انجام شده، دیر یا زود باید منتظر باشیم که از سوی بانک‌ها اقدام اصلاحی و در راستای کاهش نرخ سود سپرده‌ها انجام شود.

قائم مقام بانک مرکزی تأکید کرد: احتمال دارد که تا پایان سال کاهش نرخ سود سپرده اتفاق افتد چرا که مسیر و جهت‌گیری در همین راستا است.

کمیجانی با اشاره به این‌که روند کاهشی نرخ سود که از پیش آغاز شده برای رسیدن به سطحی حوالی تورم کار مشکلی در پیش دارد، یادآور شد: اما انتظار براین است تا در ۶ ماه آینده نتیجه اجرای برنامه‌هایی که در این رابطه انجام شده در اصلاح سود مشاهده شود.

در حالی در روز گذشته بانک مرکزی برای برگزاری مجمع عمومی این بانک میزبان رییس‌جمهور بود که روحانی به عنوان رییس مجمع ضمن اعلام درخواست‌هایی از شبکه بانکی کاهش نرخ سود و تناسب‌سازی آن با تورم را خواستار شده و مورد تأکید قرارداد که در این رابطه قائم مقام بانک مرکزی توضیحاتی ارایه کرد.

وی با اشاره به این‌که از نظر تئوریک رابطه تنگاتنگی بین ۳ نرخ تورم، سود بانکی و ارز وجود دارد، توضیح داد: در سطح اقتصاد کلان نرخ تورم معرف قیمت کالا و خدمات، نرخ ارز معرف ارزش پولی برحسب پول‌های جهان‌روا و خارجی در بازار و همچنین معرف معاملات تجاری و کالایی است. در این میان نرخ سود بانکی نیز بیانگر هزینه سرمایه و منابع مالی بوده که در اساس آن‌ها نرخ تورم قرار دارد.

کمیجانی با بیان این‌که نرخ سود بانکی در واقع متأثر از نرخ تورم است، یادآور شد: این در حالی است که در خرداد‌ماه سال ۱۳۹۲ نرخ تورم در حدود ۴۴ و در مهرماه آن سال با قرار گرفتن در روند کاهشی به حدود ۴۰ درصد رسیده است، اما در ادامه با اجرای اقدامات سیاستی در حوزه مالی و پولی و ایجاد انضباط مالی در نهایت این نرخ کاهشی شده و در پایان سال به حدود ۳۴ درصد رسیده است.

 

این در حالی است که دولت توانست با سیاست‌های پولی و اعتباری که بانک مرکزی به اجرا درآورد به همراه اصلاح در بودجه سال ۱۳۹۲ و ساماندهی تأمین مالی مسکن مهر به عنوان یکی از مهم‌ترین دلایل تورم از سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۳ بتواند این متغیر را کنترل کرده و اکنون به کم‌تر از ۱۳٫۲ درصد برساند.