رشد ۴۵ درصدی حجم معاملات آتی سکه

رشد ۴۵ درصدی حجم معاملات آتی سکه حجم معاملات آتی سکه دیروز در بورس کالای ایران به ۹هزار و ۷۰۴ قرارداد و ارزش آن به بیش از یک هزار و ۳۱ میلیارد ریال رسید که نسبت به روز دوشنبه هفته جاری رشد ۴۵ درصدی را تجربه کرد، چرا که طی این روز حجم معاملات به […]

رشد ۴۵ درصدی حجم معاملات آتی سکه

حجم معاملات آتی سکه دیروز در بورس کالای ایران به ۹هزار و ۷۰۴ قرارداد و ارزش آن به بیش از یک هزار و ۳۱ میلیارد ریال رسید که نسبت به روز دوشنبه هفته جاری رشد ۴۵ درصدی را تجربه کرد، چرا که طی این روز حجم معاملات به ۶ هزار و ۶۸۶ قرارداد رسیده بود.

به گزارش«پایگاه خبری بورس کالای ایران»، در حالیکه بازارهای جهانی منتظر نوسان شدید قیمت‌ها ناشی از سخنرانی رییس بانک مرکزی آمریکا بودند، بهای اونس طلا بازار آرامی را پشت سر گذاشت که موضوع از نوسان بهای سکه در بازار داخلی نیز کاست.

به این ترتیب دیروز بازار نقدی و آتی سکه در بورس کالای ایران تحت تأثیر بهای اونس جهانی، نسبت به روز‌های گذشته نوسان کم‌تری را تجربه کرد.

بر اساس آمار معاملات بورس کالای ایران طی روز گذشته بهای سکه در هر ۵ سررسید آتی، افت اندکی را به ثبت رساندند، به‌طوری که سکه در سررسید تیر‌ماه با نرخ یک میلیون و ۱۳ هزار تومان معامله شد و افت ۰٫۳۳ درصدی را تجربه کرد، همچنین سکه تحویل شهریورماه نیز با کاهش ۰٫۴۸ درصدی به قیمت یک میلیون و۲۲هزار تومان رسید. این در شرایطی است که قرارداد تحویل آبان با قیمت یک میلیون و ۳۲هزار تومان معامله شد و با کاهش ۰٫۴۷ درصدی رو به رو شد.

از طرفی سکه تحویل دی نیز با ۰٫۴۸ درصد افت به قیمت یک میلیون و ۴۸ هزار تومان به فروش رسید. در پایان سررسید اسفند ماه با نرخ یک میلیون و ۶۳ هزار تومان معامله شد و کاهش ۰٫۶۵ درصدی را به ثبت رساند.

احتیاط یلن به نفع طلا تمام شد

در بازار جهانی طلا اظهارات محتاطانه جانت یلن، رییس فدرال رزرو آمریکا در خصوص وضعیت نرخ بهره موجب شد تا ارزش دلار با کاهش نسبی روبه‌رو شود و این مسأله در نهایت به نفع قیمت جهانی طلا شده است.

جانت یلن، رییس فدرال رزرو آمریکا در اظهارات مهمی طی شب‌های اخیر تأکید کرد که افزایش تدریجی نرخ بهره هنوز تصمیم مناسب و درستی خواهد بود.

بر اساس این گزارش یلن البته اشاره‌ای به زمان دقیق افزایش نرخ بهره نکرده است. این اظهارات موجب شد تا ارزش دلار آمریکا با کاهش نسبی روبه‌رو شود و قیمت طلا نیز با ۰٫۱ درصد افزایش به ۱۲۴۸ دلار افزایش یابد.

پس از اظهارات یلن گمانه‌زنی‌ها و نظرات مختلفی از سوی تحلیلگران اقتصادی و سرمایه‌گذاران بین‌المللی مطرح شده است. دو مقام ارشد بانک مرکزی آمریکا نیز پیش‌بینی کردند که فدرال رزرو در نشست هفته آینده نرخ بهره را افزایش نخواهد داد.

رویس مندز، تحلیلگر ارشد مؤسسه سرمایه‌گذاری سی‌ای بی‌سی تأکیدکرد: به نظر می‌رسد انتشار آمارهای مایوس‌کننده اشتغال در آمریکا، مسیر فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره تا پایان امسال را تغییر نداده است. البته فدرال رزرو رویکرد تدریجی را برای افزایش نرخ بهره در پیش خواهد گرفت.

پل اشورث اقتصاددان ارشد مؤسسه کاپیتال اکونومیکس نیز تصریح‌کرد: اظهارات اخیر جانت یلن موجب نخواهد شد تا تصمیم فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی تغییر کند و به نظر من فدرال رزرو تا پایان امسال دو بار نرخ بهره را افزایش می‌دهد.

وی افزود: فدرال رزرو احتمالاً منتظر برگزاری همه‌پرسی عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا خواهد بود و در نشست جولای نرخ بهره را افزایش می‌دهد.

شاخص ارزش دلار نیز دیروز سه‌شنبه به ۹۳٫۹۵ واحد رسیده است. میزان ذخایر طلای صندوق اس‌پی‌دی آر نیز با ۰٫۰۳درصد کاهش به ۸۸۱ تن رسیده است.

فدرال رزرو آمریکا در نشست دسامبر برای نخستین بار در ده سال گذشته نرخ بهره را افزایش داده ولی از ابتدای امسال تاکنون نرخ بهره را بدون تغییر حفظ کرده است.

 

به نظر می‌رسد قیمت طلا در شرایط کنونی تحت تأثیر نوسانات ارزش دلار آمریکا، انتشار آمارهای مهم اقتصادی آمریکا منطقه یورو و چین قرار خواهد داشت. تقاضای فیزیکی کشورهای نوظهور و در حال توسعه نیز می‌تواند بر قیمت طلا مؤثر باشد.