ظرفیت تولید برق ۲۰۰ مگاوات افزایش یافت

 ظرفیت تولید برق ۲۰۰ مگاوات افزایش یافت در آستانه تابستان و اوج‌گیری پیک مصرف برق در کشور، با بهره‌برداری از دو واحد جدید نیروگاهی، ظرفیت تولید برق ایران افزایش یافت. به گزارش مهر، با بهره‌برداری از دو واحد جدید نیروگاهی در مجموع ظرفیت تولید برق ایران حدود ۲۰۰ مگاوات دیگر افزایش یافت. بر این اساس […]

 ظرفیت تولید برق ۲۰۰ مگاوات افزایش یافت

در آستانه تابستان و اوج‌گیری پیک مصرف برق در کشور، با بهره‌برداری از دو واحد جدید نیروگاهی، ظرفیت تولید برق ایران افزایش یافت.

به گزارش مهر، با بهره‌برداری از دو واحد جدید نیروگاهی در مجموع ظرفیت تولید برق ایران حدود ۲۰۰ مگاوات دیگر افزایش یافت.

بر این اساس واحد اول بخش گاز نیروگاه بهبهان با ظرفیت ۱۶۶ مگاوات به شبکه سراسری متصل شد ضمن آن‌که دومین واحد ٢٩ مگاواتی نیروگاه گازی هسای اصفهان هم در مدار بهره‌برداری قرار گرفت.

از سوی دیگر براساس برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته پیش‌بینی می‌شود دومین واحد بخش گاز نیروگاه بهبهان هم تا تیر ماه سال جاری و بخش بخار این نیروگاه هم تا تابستان سال آینده به بهره‌برداری برسند.

فاز اول نیروگاه برق بهبهان در قالب دو واحد گازی و یک واحد بخار با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در قالب طرح‌های BOO در کیلومتر ۲۰ جاده بهبهان – رامهرمز خوزستان در حال احداث بوده که پس از وارد مدار شدن تمامی واحد‌ها در فاز اول، ظرفیت تولید حدود ۴۹۲ مگاوات را خواهد داشت.

ظرفیت پست نیروگاه برق بهبهان هم حدود ۴۰۰ کیلوولت بوده و یک مخزن ذخیره‌سازی سوخت مایع هم به ظرفیت ۳۳ هزار مترمکعب در محل نیروگاه طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی شده است.

وزارت نیرو، اعلام کرده است: راندمان نیروگاه بهبهان حدود ۴۹٫۵ درصد بوده و سوخت اصلی واحد‌ها گاز طبیعی و سوخت دوم گازوئیل پیش‌بینی شده است.

ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی بهبهان در راستای توسعه تولید برق در جنوب کشور و با هدف جذب مشارکت بخش خصوصی در پروژه‌های نیروگاهی براساس قرارداد خرید برق بین سرمایه‌گذار و وزارت نیرو با اعتباری بالغ بر ۲۹۰ میلیون یورو انجام گرفته است.

علاوه بر این به هم‌‌‌ت متخصصان ایرانی، پس از وارد مدار تولید شدن واحد اول نیروگاه گازی هسا در بهمن ماه سال گذشته، دومین واحد مولد برق این نیروگاه هم با ظرفیت ۲۹ مگاوات وارد مدار شد.

محمدرضا شیرانی، مدیرعامل مدیریت تولید برق اصفهان درباره راه‌اندازی واحدهای نیروگاه هسای اصفهان، گفت: این واحد گازی مولد برق که به دلیل کمبود بعضی قطعات یدکی و تجهیزات مورد نیاز، حدود دو سال از مدار تولید خارج شده بود که پس از تعمیرات اساسی وارد مدار تولید و به شبکه سراسری متصل شد.

 

در این عملیات تعمیرات اساسی، برای اولین بار، اورهال کامل توربین‌های LP و HP، کمپرسور LP، تپ‌چنجر ترانس اصلی و سیستم هوای راه‌انداز این واحد گازی مولد برق انجام شد.