کشف ۳۹ منبع جدید آلودگی هوا توسط ماهواره ناسا

کشف ۳۹ منبع جدید آلودگی هوا توسط ماهواره ناسا دانشمندان سازمان محیط زیست و تغییر آب و هوای ناسا در کانادا و پژوهشگران دانشگاه مریلند در کالج پارک و دانشگاه دالهاوزی ۳۹ منبع عمده گزارش نشده آلودگی هوا را کشف کردند. به گزارش ایسنا به نقل از ناسا، این پژوهشگران با استفاده از سیستم تصویربرداری […]

کشف ۳۹ منبع جدید آلودگی هوا توسط ماهواره ناسا

دانشمندان سازمان محیط زیست و تغییر آب و هوای ناسا در کانادا و پژوهشگران دانشگاه مریلند در کالج پارک و دانشگاه دالهاوزی ۳۹ منبع عمده گزارش نشده آلودگی هوا را کشف کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از ناسا، این پژوهشگران با استفاده از سیستم تصویربرداری ماهواره‌ای آژانس فضایی، منابعی را شناسایی کردند که دارای آلاینده سمی دی‌اکسید گوگرد بوده و توسط انسان بوجود آمده است.

دی‌اکسیدگوگرد (SO2) با باران اسیدی در ارتباط بوده و روی زمین توسط سازمان حفاظت محیط‌زیست آمریکا کنترل می‌شود. این سازمان برای مدیریت بهتر این آلاینده سمی، نیازمند آگاهی از محل آن است.

پژوهش جدید همچنین به دانشمندان اجازه می‌دهد تا منابع کوچکتر، مانند «فعالیت‌های مربوط به نفت» و نیروگاه‌های بیش‌تری را شناسایی کنند.

دانشمندان با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای از منابع دی‌اکسیدگوگرد و پس از تجزیه و تحلیل داده‌های جمع‌آوری شده بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۴ قادر به شناسایی دقیق«نقاط مهم» از محل انتشار این گازهای سمی شدند که تاکنون گزارش نشده بود.

این پژوهش نشان داد که منابع آلودگی، نیروگاه‌های برقی هستند که انرژی خود را از زغال‌سنگ تأمین می‌کنند. کارخانه‌های ذوب و عملیات نفت و گاز عمدتاً در خاورمیانه و در مکزیک و روسیه واقع شده است.

ناسا می‌گوید که سطح انتشار گزارش شده در برخی از این مناطق دو تا ۳ برابر کم‌تر از سطح آلودگی است که دانشمندان پس از مطالعه داده‌های ماهواره‌ای در طول ۹ سال پیدا کرده‌اند.