ماهی‌ها هم چهره انسان‌ها را تشخیص می‌دهند

ماهی‌ها هم چهره انسان‌ها را تشخیص می‌دهند محققان برای اولین بار متوجه شدند که یک گونه ماهی می‌تواند چهره انسان‌ها را از یکدیگر را تشخیص دهد. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری یونایتدپرس، محققان در یک مطالعه که به تازگی انجام شده است، متوجه شدند که ماهی کمان‌گیر (Toxotes chatareus) می‌تواند با دقت بالا […]

ماهی‌ها هم چهره انسان‌ها را تشخیص می‌دهند

محققان برای اولین بار متوجه شدند که یک گونه ماهی می‌تواند چهره انسان‌ها را از یکدیگر را تشخیص دهد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری یونایتدپرس، محققان در یک مطالعه که به تازگی انجام شده است، متوجه شدند که ماهی کمان‌گیر (Toxotes chatareus) می‌تواند با دقت بالا چهره انسان‌ها را از یکدیگر تشخیص دهد.

این ماهی‌ها به این دلیل کمان‌گیر نامیده می‌شوند که می‌توانند با دهان یک فواره آب را به سمت شکار در حال پرواز و معلق در هوا پرتاب کنند و شکار را بر سطح آب انداخته و سپس آن را بخورند.

کیت نیوپورت، جانورشناس از دانشگاه آکسفورد در یک بیانیه خبری اعلام‌کرد: توانایی تشخیص چهره از میان شمار زیادی از چهره‌های انسان، یک کار شگفت‌آور دشوار است.

وی افزود: تمامی چهره‌ها دو چشم در بالا، یک بینی و یک دهان دارند بنابراین تشخیص افراد از یکدیگر مستلزم تشخیص تفاوت‌های ظریف در خصیصه‌های آن‌ها است.

این مطالعه که هفته جاری در مجله Scientific Reports منتشر شد، با همکاری محققان دانشگاه آکسفورد و دانشگاه کویینزلند در استرالیا انجام شده است.

محققان در بخشی از این مطالعه به چند ماهی کمان‌گیر آموزش دادند که به یکی از دو چهره نمایش داده شده، با دهان آب پرتاب کند و سپس چهره آموزش داده شده را در میان یک سری از چهره‌های جدید به ماهی نشان دادند.

آن‌ها متوجه شدند که ماهی کمان‌گیر در ۸۱ درصد از موارد به چهره شناسایی شده، با دهان آب پرتاب کرد.

همچنین محققان متوجه شدند زمانی که خصیصه‌های چهره مانند رنگ پوست قطعی شد، میزان موفقیت به ۸۶ درصد افزایش یافت.

 

محققان نتیجه گرفتند که گرچه مغز ماهی بسیار ساده و فاقد بخش تشخیص چهره‌ها است، اما با این وجود بسیاری از ماهی‌ها رفتار بصری چشمگیری نشان دادند.