کاهش ۱۰ درصدی صادرات مالزی به ایران در سال ۲۰۱۵

 صادرات مالزی به ایران در سال ۲۰۱۵ با کاهش ۱۰٫۶ درصدی مواجه شد و به ۱٫۹۵ میلیارد رینگیت رسید. به گزارش تسنیم، شرکت توسعه تجارت خارجی مالزی اعلام کرد، لغو تحریم‌های ایران می‌تواند موجب افزایش مبادلات تجاری بین ایران و مالزی و باز شدن در‌ها برای کارآفرینان داخلی در بخش‌هایی غیر از محصولات روغن پالم […]

 صادرات مالزی به ایران در سال ۲۰۱۵ با کاهش ۱۰٫۶ درصدی مواجه شد و به ۱٫۹۵ میلیارد رینگیت رسید.

به گزارش تسنیم، شرکت توسعه تجارت خارجی مالزی اعلام کرد، لغو تحریم‌های ایران می‌تواند موجب افزایش مبادلات تجاری بین ایران و مالزی و باز شدن در‌ها برای کارآفرینان داخلی در بخش‌هایی غیر از محصولات روغن پالم شود.

دزولکیفلی محمود، مدیر این شرکت گفت، ارزش مبادلات تجاری بین ایران و مالزی سال گذشته به دلیل افت واردات فرآورده‌های نفتی از ایران و مسایل مربوط به پرداخت پول کالاهای صادراتی مالزیایی اندکی کاهش داشت.

واردات مالزی از ایران عمدتا نفت و قیر نفتی بوده است.

براساس اعلام اداره آمار مالزی، کل صادرات این کشور به ایران در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال قبل از آن (۲٫۱۸ میلیارد رینگیت) ۱۰٫۶ درصد کاهش یافت و به ۱٫۹۵ میلیارد رینگیت رسید.

کل واردات مالزی از ایران نیز در سال گذشته ۲۵٫۶ درصد کاهش داشت و از ۸۷٫۴ میلیون رینگیت به ۱۳۹٫۵ میلیون رینگیت رسید.

در عین حال صادرات محصولات پالم مالزی به ایران در سال ۲۰۱۴، ۳۶ درصد افت داشت و به ۵۱۵ هزار و ۲۳۱ تن رسید که ناشی از تحریم‌ها علیه ایران و سیاست تبعیض آمیز این کشور در قبال واردات روغن پالم بود.

مرضیه افخم، سفیر ایران در مالزی گفت، انتظار می‌رود دو کشور دور دیگری از گفت‌وگو‌ها را درمورد مسأله روغن پالم برگزار کنند.

 

افخم خاطرنشان کرد که روابط اقتصادی بین ایران و مالزی با لغو تحریم‌ها امسال تقویت خواهد شد و این‌که حجم مبادلات تجاری دوجانبه ممکن است افزایش یابد.