قیمت اینترنت داخلی ۵۰ درصد کاهش یافت

با امضای تفاهم‌نامه با ۶ سرویس دهنده   زیر: حذف ۱۱٫۵ میلیارد تومان درآمد ماهانه دولت برای حمایت از بخش خصوصی با امضای تفاهم‌نامه میان شرکت ارتباطات زیرساخت و ۶ سرویس‌دهنده اینترنتی، فاز نخست کاهش تعرفه ترافیک داخلی برای کاربران نهایی آغاز شد. به گزارش مهر، با امضای این تفاهم‌نامه کاربران نهایی که از سرویس‌های […]

با امضای تفاهم‌نامه با ۶ سرویس دهنده

 

زیر: حذف ۱۱٫۵ میلیارد تومان درآمد ماهانه دولت برای حمایت از بخش خصوصی

با امضای تفاهم‌نامه میان شرکت ارتباطات زیرساخت و ۶ سرویس‌دهنده اینترنتی، فاز نخست کاهش تعرفه ترافیک داخلی برای کاربران نهایی آغاز شد.

به گزارش مهر، با امضای این تفاهم‌نامه کاربران نهایی که از سرویس‌های داخلی استفاده می‌کنند با ۵۰ درصد کاهش تعرفه اتصال به شبکه، روبرو می‌شوند.

در اجرای این طرح که با هدف کاهش تعرفه ترافیک داخلی در شبکه ملی اطلاعات آغاز شده است، در فاز نخست شرکت ارتباطات زیرساخت با ۶ شرکت سرویس‌دهنده ارتباطی شامل رایتل، آسیاتک، شاتل، آپارات، فیلیمو و تله‌ویبیون تفاهم‌نامه همکاری امضا کرد تا این شرکت‌ها ترافیک اطلاعات خود را از مسیر مرکز تبادل ترافیک داده زیرساخت (NIX) انتقال دهند.

بر این اساس، به دلیل رایگان شدن تعرفه انتقال ترافیک از طریق این مرکز تبادل داده، تعرفه نهایی کاربران ۵۰ درصد به ازای هر گیگابایت مصرف، کاهش پیدا خواهد کرد. از آن‌جایی که عمده مصرف کاربران اینترنت مربوط به دانلود فیلم و صوت در شبکه‌های اجتماعی است، اجرای این طرح می‌تواند هزینه بسیاری از مصرف کاربران را کاهش دهد.

بهبود شاخص‌های اقتصادی و امنیتی و نیز آغاز سرویس‌دهی کاملاً بومی به‌کاربران در شبکه ملی اطلاعات از جمله اهداف امضای این تفاهم‌نامه عنوان شد.

بر این اساس، سایر سرویس‌دهندگان خدمات ارتباطی، شبکه مالی بانکی کشور، نظام‌های مالیاتی، شبکه دولت و مراکز علمی نیز باید تا شهریورماه به این عرصه بپیوندند.

هم‌اکنون شرکت ارتباطات زیرساخت مقدمات امضای تفاهم‌نامه با دو دانشگاه صنعتی شریف و تهران را نیز برای انتقال ترافیک داده به مرکز تبادل NIX در جهت کاهش تعرفه ترافیک داخلی آغاز کرده است.

حذف ۱۱٫۵ میلیارد تومان از سبد درآمد شرکت ارتباطات زیر ساخت

معاون وزیر ارتباطات با بیان این‌که تعرفه ترافیک ارتباطات داخلی با اتصال به هسته مرکزی شبکه ملی اطلاعات به صفر رسیده است، گفت: به زودی ۳ مرکز تبادل ترافیک دیگر در کشور راه‌اندازی خواهیم کرد.

محمدجواد آذری جهرمی در مراسم امضای تفاهم میان شرکت ارتباطات زیرساخت با سرویس دهندگان اینترنتی برای کاهش تعرفه ترافیک داخلی، اظهارداشت: با امضای این تفاهم‌نامه بالغ بر ۱۱٫۵ میلیارد تومان در ماه از سبد درآمدی شرکت ارتباطات زیرساخت حذف شد.

وی با اشاره به این‌که در دو سال گذشته بالغ بر دو هزار میلیارد تومان در لایه شبکه زیرساخت ارتباطی کشور سرمایه‌گذاری شده است، تأکید کرد: از ۲۷ اردیبهشت ماه و با راه‌اندازی مرکز تبادل ترافیک داده تهران (NIX)، نقطه تمایز شبکه ملی اطلاعات از اینترنت آغاز شده است.

وی اضافه کرد: با امضای تفاهم‌نامه با شرکت‌های سرویس‌دهنده ارتباطی قصد داریم علاوه بر افزایش کیفیت سرویس‌های داخلی، به‌کاربران نهایی، شاهد کاهش محسوس تعرفه ترافیک داخلی نیز باشیم.

معاون وزیر ارتباطات با بیان این‌که با راه‌اندازی مرکز تبادل ترافیک داده از اردیبهشت ماه امسال تاکنون رشد ۹ برابری و در برخی نقاط نیز رشد ۲۰ درصدی را در بهبود شاخص‌های کیفی سرویس‌های داخلی شاهد بودیم، تأکید کرد: با اصلاح مدل اقتصادی در ارایه سرویس‌های داخلی، شاهد بهبود این شاخص‌های کیفی بیش از پیش خواهیم بود.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت ادامه داد: با اجرای این طرح، شرکت ارتباطات زیرساخت به نفع بخش ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات کشور از بیش از ۱۴۴ میلیارد تومان درآمد چشم‌پوشی کرده است. با این وجود برآورد می‌شود که در مصرف نهایی کاربران در استفاده از سرویس‌های داخلی نیز شاهد کاهش ۵۰ درصدی قیمت باشیم.

وی با بیان این‌که هم اکنون بالغ بر ۳۱ گیگابایت ترافیک ارتباطی از طریق مرکز تبادل ترافیک داده در کشور مبادله می‌شود، خاطرنشان کرد: با اتصال تمامی تماس‌ها به این مرکز و نیز راه‌اندازی سایر مراکز در استان‌ها، پیش‌بینی می‌کنیم این حجم به ۸۰ گیگابایت ترافیک ارتباطی برسد.

راه‌اندازی مراکز تبادل ترافیک داده شیراز و تبریز در هفته آینده

آذری جهرمی از سفر وزیر ارتباطات به یکی از استان‌های فارس و آذربایجان شرقی در هفته آینده خبر داد و گفت: در این سفر هر دو مرکز تبادل ترافیک داده شیراز و تبریز رونمایی خواهد شد. در همین حال تا پایان خردادماه این مرکز در شهر مشهد نیز راه‌اندازی می‌شود تا شاهد افزایش کیفیت و کاهش قیمت انتقال پهنای باند برای تمام سرویس‌دهندگان خدمات ارتباطی باشیم.

وی با تأکید بر این‌که تمامی این اقدامات مقدماتی برای راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات خواهد بود، گفت: با اجرای این طرح معنای واقعی شبکه ملی را به‌کاربران نشان خواهیم داد. شبکه ملی اطلاعات محدودیت نبوده و شکوفایی فرهنگی در کشور را به همراه خواهد داشت که امید می‌رود تا شهریورماه سرویس دهی آن برای خدمات کاملاً بومی آغاز شود.

معاون وزیر ارتباطات با بیان این‌که کاهش تعرفه ترافیک داخلی که امروز آغاز شده است، ارتباطی با تصمیم وزارت ارتباطات برای کاهش تعرفه پهنای باند اینترنت ندارد، گفت: با اصلاح این تعرفه و همچنین کاهش تعرفه‌های داخلی، به‌طور قطع هزینه انتقال سرویس‌های داخلی در شبکه نسبت به سرویس‌های بین‌الملل کاهش بسیار محسوسی خواهد داشت.

هزینه انتقال پهنای باند داخلی ۹ میلیون تومان شد

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با اشاره به اتصال ۶ سرویس‌دهنده به مرکز تبادل ترافیک داده، گفت: تا پیش از این هر ۱۰ گیگابیت پهنای باند از طریق شرکت ارتباطات زیرساخت حدود ۱٫۷ میلیارد تومان هزینه در پی داشت اما امروز با اتصال شرکت‌های ارایه‌دهنده به هسته مرکزی شبکه ملی اطلاعات، این هزینه به ۹ میلیون تومان کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: این اقدام در جهت مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات انجام شده است که شرکت ارتباطات زیرساخت را مکلف کرده بود تا مسیر تبادل ترافیک شرکت‌های اینترنتی را عهده دار شود که با اجرای این طرح تقریباً هزینه انتقال شرکت‌های ارتباطی به صفر رسیده است که این می‌تواند کاهش ملموسی را برای کاربران استفاده‌کننده از ترافیک داخلی به همراه داشته باشد.

سهم زیرساخت از تعرفه پهنای باند ۲۰ درصد است

معاون وزیر ارتباطات در مورد قیمت اینترنت بین‌الملل که گفته می‌شود به دلیل انحصار شرکت ارتباطات زیرساخت در تأمین پهنای باند بالا است، گفت: در برآورد هزینه‌ها که شامل هزینه‌های انتقال، زیرساخت و مخابرات می‌شود، شرکت ارتباطات زیرساخت سهم ۲۰ درصدی دارد و ۴۳ درصد این هزینه‌ها مربوط به هزینه‌هایی است که شرکت‌های اینترنتی بابت هزینه انتقال ترافیک به شرکت مخابرات می‌دهد.

وی گفت: انحصار شرکت ارتباطات زیرساخت در تأمین پهنای باند به واسطه مقولات امنیتی است و نباید تنها نگاه اقتصادی به آن داشت.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت در مورد کیفیت اینترنت در کشور نیز گفت: این‌که کیفیت اینترنت قابل قبول نیست را تأیید می‌کنیم اما این به معنی آن نیست که کاری برای ارتقاء کیفیت انجام نشده است.

وی خاطرنشان کرد: ۸۰ درصد اینترنت کشور از جنوب و از کابل‌های دریایی تأمین می‌شد اما هم اکنون با مذاکرات صورت گرفته برای اتصال ما به اروپا، بیش از ۷۰ درصد ترافیک کشور از شمال برقرار می‌شود که این موضوع بالغ بر ۶۰ میلی ثانیه تأخیر در ترافیک ارتباطی را ارتقا داده است. از سوی دیگر با اقدامات انجام شده از سوی زیرساخت، نه تنها در داخل کشور بلکه کیفیت ارتباطات دنیا در عرصه بین‌الملل نیز تحت تأثیر قرار گرفته است به نحوی که اتصال شرق به غرب تا ۶۰ میلی ثانیه بهبود بخشیده شده است.

وی همچنین از راه‌اندازی مرکز پیرینگ بین‌الملل در چابهار خبر داد و گفت: در این زمینه با شرکت مخابراتی ایتالیا وارد مذاکره شده‌ایم که این موضوع نیز می‌تواند کیفیت انتقال پهنای باند را با حداقل زمان ممکن ارتقا بخشد.

 

معاون وزیر ارتباطات در پاسخ به این سؤال که چرا شرکت ارتباطات زیرساخت آمار قطعی‌های شبکه را به صورت شفاف اعلام نمی‌کند، گفت: آمار قطعی‌ها به درد کاربران نمی‌خورد چرا که این قطعی‌ها مشترکان نهایی را در بر نمی‌گیرد و تنها به‌کار شرکت‌های سرویس‌دهنده ارتباطی می‌آید و اگر اینترنت اختلالی داشته باشد باید کاربران آن را از شرکت‌های خدمات دهنده پیگیری کنند.