اولتیماتوم فرماندار سوادکوه به فعالیت معدن در محوطه اسپهبد خورشید

اولتیماتوم فرماندار سوادکوه به فعالیت معدن در محوطه اسپهبد خورشید فرماندار شهرستان سوادکوه گفت: فعالیت معدن شن و ماسه محوطه غار- دژ اسپهبد خورشید را ۴۸ تا ۷۲ ساعت آینده متوقف می‌کنم تا در آینده نزدیک تمامی تهدید‌ها برطرف شود. به گزارش ایسنا، عبدالجواد توحیدی در بازدید از غار دژ اسپهبد خورشید در با اشاره […]

اولتیماتوم فرماندار سوادکوه به فعالیت معدن در محوطه اسپهبد خورشید

فرماندار شهرستان سوادکوه گفت: فعالیت معدن شن و ماسه محوطه غار- دژ اسپهبد خورشید را ۴۸ تا ۷۲ ساعت آینده متوقف می‌کنم تا در آینده نزدیک تمامی تهدید‌ها برطرف شود.

به گزارش ایسنا، عبدالجواد توحیدی در بازدید از غار دژ اسپهبد خورشید در با اشاره به این‌که این دژ از مهم‌ترین و قابل توجه‌‌ترین مجموعه‌های تاریخی استان است، اظهار کرد: فعالیت معدن شن و ماسه در محوطه غار- دژ اسپهبد خورشید را ۴۸ تا ۷۲ ساعت آینده متوقف می‌کنم تا در آینده نزدیک تمامی تهدید‌ها برطرف شود.

وی با بیان این‌که معادنی که در حال حاضر در محوطه این غار- دژ فعالیت دارد با مجوز صنعت و معدن است، گفت: نمی‌توان در مدت کوتاهی فعالیت‌ها آن را متوقف کنیم چرا که باید با طی مراحل اداری و پرداخت حق و حقوق افراد بر مبنای قانون صورت گیرد. فعالیت این معادن باید در مراحل نخست متوقف می‌شد. از اوایل امسال با توجه به اهمیت موضوع تذکرات لازم به همه دستگاه‌ها داده شده تا به‌طور جدی تر اقدامات لازم را برای جلوگیری از فعالیت این معادن انجام شود.

توحیدی با بیان این‌که به صورت جدی پیگیر توقف فعالیت‌های آسیب رسان به دژ اسپهبد هستم، ادامه داد: با توجه به شرایط موجود نمی‌توان چکشی عمل کرد اما باید در انجام مراحل اداری توقف فعالیت این معادن با سرعت بیش‌تر انجام شود. نمی‌توان با حرکت شتاب‌زده کارگران ساده را بیکار کرد بنابراین باید از روی چارچوب قانونی این موضوع پیگیری شود.

این مسؤول همچنین درباره جمع‌آوری میدان تیر و سربازانی که به طرف غار نشانه می‌گیرند، گفت: مسؤولان به دنبال ایجاد تنش نیستند و آخرین راهکار آن قضایی است اما با تعاملات انجام شده به همه این موارد رسیدگی می‌شود.

 

توحیدی یادآور شد: در مرحله نخست مجوز راه‌اندازی هیچ معدن شن و ماسه در محدوده خطیر کوه صادر نخواهد شد و محوطه این غار – دژ در آینده‌ای نزدیک برای سهولت تردد گردشگران در منطقه ساماندهی می‌شود و ایجاد اماکنی برای استراحت و در دستور کار قرار دارد.