ممنوعیت فروش موشک‌های «اسکندر» به کشورهای خاورمیانه

    رییس‌جمهور روسیه تأکید کرد که کشورش آماده است به نوبه خود در راستای حل عادلانه و فراگیر درگیری‌های اسرائیل و فلسطین گام ‌بردارد.به گزارش ایسنا به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه در کنفرانس خبری مشترک با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در مسکو تأکید کرد که اوضاع امروز […]

    رییس‌جمهور روسیه تأکید کرد که کشورش آماده است به نوبه خود در راستای حل عادلانه و فراگیر درگیری‌های اسرائیل و فلسطین گام ‌بردارد.به گزارش ایسنا به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه در کنفرانس خبری مشترک با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در مسکو تأکید کرد که اوضاع امروز تلاش فعالانه مشترکی را از جمله در چارچوب کمیته ۴ جانبه بین‌المللی صلح می‌طلبد و مسکو آماده مشارکت در این زمینه است.

رییس‌جمهور روسیه تصریح کرد که مذاکراتش با نتانیاهو درباره مسایل مختلف بین‌المللی از جمله اوضاع کنونی خاورمیانه و به ویژه اوضاع سوریه بود.

همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم

پوتین تأکید کرد: مذاکراتمان با نتانیاهو سازنده و باز بود و مسکو تصمیم دارد با اسرائیل در زمینه مبارزه با تروریسم همکاری کند و اسرائیل به خوبی تروریسم را می‌شناسد نه این‌که تنها درباره آن شنیده باشد و اسرائیل و روسیه در این زمینه دو هم‌‌پیمان هستند.

رییس‌جمهور روسیه همچنین به این مسأله اشاره کرد که روسیه و اسرائیل مهارت‌های زیادی در زمینه مبارزه با ترویسم دارند و مسکو تصمیم دارد این همکاری را محکم‌تر کند.

استقبال از مذاکرات اسرائیل و ترکیه و احیای روابط

ولادیمیر پوتین تأکید کرد: روسیه کنار موضع مثبت مذاکرات کنونی میان ترکیه و اسرائیل می‌ایستد و مسکو هر گامی از سوی کشور‌‌ها و ملت‌‌‌ها را که تأثیر مثبتی بر اوضاع جهان بگذارد، تأیید می‌کند.

وی در عین حال به سفر نتانیاهو به مسکو به مناسبت ۲۵سالگی روابط دیپلماتیک دو طرف اشاره کرد و گفت: روابط روسیه و اسرائیل در زمینه‌های اقتصادی تجاری، فنی، و گردشگری در سطح عالی است.

پوتین تصریح کرد: ما در روسیه اهمیت زیادی برای روابط با اسرائیل قائل هستیم نه فقط به خاطر این‌که اسرائیل دولت محوری در خاورمیانه است بلکه به خاطر این‌که روابط تاریخی میان دو طرف است.

رییس‌جمهور روسیه افزود: سفر نتانیاهو به روسیه مثمرثمر بود و به نفع روابط دو طرف خواهد بود. شهروندان اسرائیلی که از اسرائیل به روسیه می‌آیند عامل اصلی این تقویت روابط هستند و ما به ارتباط میان رهبران دو طرف ادامه خواهیم داد.

پوتین همچنین پیشنهاد ایجاد منطقه تجارت آزاد را میان اتحادیه اقتصادی اوراسیا و اسرائیل مطرح کرد.

بنیامین نتنیاهو نیز روابط اسرائیل و روسیه را خوب و شاهد تغییرات قابل ملاحظه خواند و گفت: مذاکرات ما روی آینده این روابط متمرکز بود.

نتنیاهو عنوان داشت: اسرائیل و روسیه توافقنامه‌های متعددی در زمینه‌های تضمین اجتماعی و مسایل گمرکی و بخش انرژی امضا کردند.

او تأکید کرد که به بررسی ادامه روابط نظامی میان اسرائیل و روسیه با هدف اجتناب از مشکلات و حوادث با توجه به حضور نظامی روسیه در سوریه پرداخته است.

نتانیاهو فاش کرد که با پوتین توافق کرده است که موشک‌های بالستیک پیشرفته و قدرتمند «اسکندر» را که روسیه به کشورهای طالب آن در خاورمیانه می‌فروشد، ممنوع کند.

وی گفت: این تصمیم دارای ابعاد امنیتی و اقتصادی است به‌طوریکه چندین میلیارد دلار از بودجه امنیتی اسرائیل را باقی خواهد ماند چون ما ناگزیر بودیم سامانه‌هایی را برای رویارویی با این موشک‌‌‌ها خریداری کنیم.