تعادل قیمت شکر با بورس کالا

تعادل قیمت شکر با بورس کالا دبیر انجمن کارخانه‌های قند و شکر پیش‌بینی می‌کند که قیمت شکر تا پایان ماه مبارک رمضان با افزایشی روبه‌رو نشود به‌طوری که هم اکنون این محصول با قیمت متعادل ۲۳۰۰ تومان در بورس کالا مورد معامله قرار می‌گیرد و مشکلی در این زمینه وجود ندارد. به گزارش رادیو سهام، […]

تعادل قیمت شکر با بورس کالا

دبیر انجمن کارخانه‌های قند و شکر پیش‌بینی می‌کند که قیمت شکر تا پایان ماه مبارک رمضان با افزایشی روبه‌رو نشود به‌طوری که هم اکنون این محصول با قیمت متعادل ۲۳۰۰ تومان در بورس کالا مورد معامله قرار می‌گیرد و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

به گزارش رادیو سهام، مشروح گفت‌وگو با بهمن دانایی، دبیرانجمن کارخانه‌های قند و شکر را در ادامه می‌خوانید.

* آیا در سال ۹۵ قیمت شکر تغییری پیدا می‌کند؟ با توجه به این‌که تنظیم بازار به عهده شما است، نتایج این طرح به چه شکل بوده است؟

نتایج تا اینجای کار خوب بوده و راضی کننده است؛ با توجه به آمارهایی که ما تهیه کرده بودیم، تا پایان و اواسط تیر ماه، ما شکر موجود داشتیم و با توجه به این‌که شکر وارد نمی‌شد، در حال حاضر هم ۴۸۰ هزار تن مجوز صادر کرده‌ایم و نزدیک به ۴ کشتی در راه است که تا اواخر دهه اول تیر ماه نیز آن‌ها به مقصد می‌رسند. نرخ هم ۲۳۰۰ تومان مصوب بوده است و در حال حاضر اگر بورس کالا را ملاحظه کنید، در حدود قیمتی ۲۳۰۰ تومان معامله می‌شود.

* قیمت‌ها افزایش پیدا نمی‌کند؟

در حال حاضر که افزایش قیمتی پیش‌بینی نمی‌شود؛ معمولاً در صنعت قند، سالی یکبار افزایش قیمت می‌دهند و این زمانی است که بهره‌برداری کارخانه‌ها بخواهد آغاز شود که در فصل پاییز است. چون تولید ما تا پایان هر سال تمام می‌شود، شکری که باقی می‌ماند تا شروع بهره‌برداری دوره بعد همان قیمت مصوبی است که قبلاً اعلام شد. در اواخر شهریور یا در مهرماه با توجه به قیمت تضمینی چغندر که دولت اعلام می‌کند، نرخ جدید را به ما می‌دهند. در حال حاضر این رقم ۲۳۰۰ تومان است و در بورس نیز با همین قیمت عرضه می‌شود و تا اینجای کار مشکل و تنشی نداریم، البته خیلی‌‌ها سعی می‌کنند بازار ما را با تنش روبه‌رو کنند، خصوصاً افرادی که دستشان در واردات کوتاه شده است.

به هر حال وزیر جهاد کشاورزی رشادت به خرج داد و واردات را محدود کرد. چون تولید داخل در یک زمانی به کل داشت از بین می‌رفت؛ از سال ۹۲ که مهندس حجتی آمدند و واردات را محدود کردند، کمی شرایط بهتر شد. واردات به حدی زیاد شده بود که تولید داخل متوقف شده بود و فروش چغندر‌ها انجام نمی‌شد و به دنبال آن، سال به سال چغندر کاهش پیدا کرده و در نتیجه شکر کاهش پیدا می‌کرد.

اما با محدودیتی که ایجاد کردند با یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن سال ۹۲، در سال ۹۴ ۱٫۵ میلیون تن تولید داشته‌ایم و این یعنی ۷۵ درصد نیاز داخل را ما تولید کردیم و امسال هم پیش‌بینی ما این است که عدد ما رشد پیدا کند.

* ماه رمضان هم تأثیری در قیمت‌ها و فروش نخواهد داشت؟

خیر تأثیری ندارد و ما نگذاشته‌ایم این اتفاق بیفتد. معمولاً شور ماه رمضان در شروع ماه رمضان است، بعد از شروع شدن ماه رمضان چون مردم مواد غذایی را در قبل از ماه خریداری می‌کنند، در ماه رمضان التهابی در بازار به وجود نمی‌آید.

* سال ۹۴ میزان واردات به چه میزان بوده است ؟

دقیقاً ۵۲۱ هزار تن واردات داشتیم.

* در سال ۹۵ پیش‌بینی شما به چه میزان است؟

در سال ۹۵ تقریباً همین ۵۰۰ هزار تن واردات را خواهیم داشت.

* یعنی یک روند اندک کاهشی خواهیم داشت؟

همان طور که تولید را رشد می‌دهیم به همان میزان سعی می‌کنیم واردات را کاهش دهیم. نیاز مصرفی کشور حدود دو میلیون تن در سال است. با توجه به این‌که در بازار با کاهش روبه‌رو نشویم، سعی می‌کنیم بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ تن مازاد بر آن نیاز داشته باشیم تا مشکلی ایجاد نشود.

* چه طرح‌های توسعه‌ای در کارخانه‌ها وجود دارد تا افزایش میزان تولید را به همراه داشته باشد؟

ظرفیت نصب شده ما در کشور دو میلیون تن شکر از چغندر و نی شکر است. یعنی اگر مواد اولیه ما تأمین شود، تا دو میلیون تن را به راحتی می‌توانیم تولید کنیم. فعلاً تا به آن ظرفیت نرسیم نیازی به توسعه نداریم. هر موقع چغندر و نی شکر ما به این ظرفیت برسد، به توسعه این بخش اقدام خواهیم کرد.

البته یک طرح ملی در دست اجرا است که در راستای اقتصاد مقاومتی طراحی شده است؛ این طرح مربوط به راه‌اندازی کشت چغندر در منطقه خوزستان است که زمان کشت و برداشت آن با زمان کشت و برداشت کنونی متفاوت است. الان چغندر را در اول سال می‌کاریم و در مهر ماه برداشت می‌کنیم و تا دی و بهمن هم کار انجام می‌شود. در خوزستان قرار بر این است که پاییز کشت انجام شود و در فروردین سال بعد برداشت انجام شود. حسن این کار این است که ۵ تا ۶ مرحله آبیاری کم می‌شود و از بارندگی‌ها استفاده می‌شود و صرفه‌جویی زیادی در مصرف آب کشور انجام می‌شود.

* وضعیت صورت‌های مالی شرکت‌های قند و شکر در سال ۹۴ چگونه بوده است؟

اصلاً وضعیت خوبی را ندارند؛ ما در سال ۹۳ و ۹۴ بهترین سال‌های تولید را در عمر ۱۲۰ ساله صنعت قند داشته‌ایم؛ در این مدت دو رکورد به جای گذاشته‌ایم که در سال ۹۳، یک میلیون و  ۳۳۵ هزار تن تولید کردیم که در عمر ۱۲۰ ساله صنعت قند سابقه نداشت و در سال ۹۴ هم ۱٫۵ میلیون تن را پشت سر گذاشتیم، اما از نظر سوددهی و اقتصادی شاید بتوان گفت که بد‌ترین سال‌ها را پشت سر گذاشتیم.

این موضوع به این دلیل بود که مقداری شکر از قبل باقی مانده بود و بازار ما را متلاطم کرد و ما نتوانستیم با نرخ مصوب به فروش برسانیم و ما مجبور بودیم ۲۰۰ تومان زیر نرخ مصوب بفروش برسانیم. از طرف دیگر قیمت را دولت دو قسمت کرد، یعنی برای مثال دولت گفت که در سال ۹۴ قیمت شکر ۲۵۱۵ تومان و کارخانه‌ها ۲۳۰۰ تومان بفروشند، ۲۱۵ تومان تفاوت قیمت را نیز خود دولت پرداخت می‌کند.

در سال ۹۳ هم گفتند ۲۳۰۰ تومان قیمت شکر باشد و کارخانه ۲۱۰۰ بفروشند، ۲۰۰ تومان تفاوت قیمت را نیز دولت پرداخت می‌کند. اما متأسفانه هنوز این پول‌ها به دست کارخانه‌ها نرسیده است. این موضوع را در سازمان مدیریت بسیار پیگیری کرده‌ایم و قرار بود که از محل تفاوتی که از برخی کالاهای وارداتی مانند برنج که دریافت می‌شود، پول کارخانه‌ها را پرداخت کنند که متأسفانه آن پول‌‌ها هم در جای دیگری خرج شده است .

* دولت برای پرداخت زمانی را مشخص نکرده است؟

امیدواریم امسال پرداخت شود. ما فقط با امید زندگی می‌کنیم.

* گزارش‌های مجامع را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟ چند درصد کارخانه‌ها تعدیل منفی و چند درصد تعدیل مثبت می‌دهند؟

هر شرکت صورت مالی خاص خودش را دارد. مثلاً در غرب کشور شاید تعدیل آن‌ها کم‌تر باشد، چون فراوانی چغندر در غرب کشور است و یا در استان‌های مرکزی مقداری کم‌تر ولی در استان‌های شرقی این تعدیل شاید بیش‌تر باشد. باغ این وجود بعید می‌دانم تعدیل مثبتی را داشته باشیم. چون وضعیت مالی و اقتصادی خوبی نداریم.

* در چند روز اخیر شرکت‌های قند و شکر صف خرید دارند، دلیل این موضوع چیست؟

دلیل خاصی ندارد، البته نرخ‌های جهانی به شدت رشد کرده، به نحوی که از حدود ۲۸۰ دلار در فروردین ماه، درحال حاضر به ۴۵۰ دلار رسیده و جالب این است که این موضوع درست بر خلاف مسیر کل صنایع غذایی است. یعنی محصولات کشاورزی و غذایی در جهان، چند سالی است که یک روند کاهنده سنگینی را طی می‌کند، اما شکر در این ۶ ماهه گذشته رشد زیادی را تجربه کرده است.

شاید کسانی که به سهام شکر ورود کرده‌اند این فکر را می‌کنند که افزایش نرخ‌های جهانی، بر نرخ‌های داخلی تأثیر‌گذار باشد در صورتی که من می‌توانم قاطعانه بگویم که تأثیری نخواهد داشت، چرا که قیمت داخلی را بدون توجه به قیمت جهانی و بر اساس ضوابط داخلی خودمان تعیین می‌کنیم.

* افزایش قیمت‌ها در بورس کالا به چه علت بود؟

 

ما شکر را در بورس کالا عرضه می‌کردیم که تا کسی سوءاستفاده نکند، اما متأسفانه تعدادی از تجار، شکر خودشان را جمع کردند که در نتیجه این موضوع یک رقابتی ایجاد می‌کرد. ما از هفته گذشته محدودیتی در نظر گرفتیم و به بورس کالا اعلام کردیم که شکر را فقط کسانی می‌توانند خریداری کنند که مصرف کننده اصلی باشند. مانند کارخانه‌های شیرینی و شکلات و… با توجه به این محدودیت خود به خود افرادی که می‌خواستند واسطه‌گری کنند، از گردونه حذف شدند و در این یک هفته قیمت معامله به ۲۳۰۰ تومان بازگشت.