هندی‌ها تسویه بدهی نفتی به ایران را سرعت می‌بخشند

هندی‌ها تسویه بدهی نفتی به ایران را سرعت می‌بخشند پالایشگاه‌های هندی برای سرعت بخشیدن به تسویه بدهی نفتی چند میلیارد دلاری خود به ایران، پس از بروز تأخیر در یک مسیر پولی، اکنون به استیت بانک هند و هندلزبانک آلمان (ای‌ای اچ) روی آورده‌اند. به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، پالایشگاه‌های هندی که مهم‌ترین […]

هندی‌ها تسویه بدهی نفتی به ایران را سرعت می‌بخشند

پالایشگاه‌های هندی برای سرعت بخشیدن به تسویه بدهی نفتی چند میلیارد دلاری خود به ایران، پس از بروز تأخیر در یک مسیر پولی، اکنون به استیت بانک هند و هندلزبانک آلمان (ای‌ای اچ) روی آورده‌اند.

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، پالایشگاه‌های هندی که مهم‌ترین مشتریان نفت ایران پس از چین هستند، پس از لغو تحریم‌های ایران، ماه گذشته بخشی از بدهی حدود ۶٫۶ میلیارد دلاری خود به ایران را پرداخت کردند.

اولین قسط این بدهی‌ها در ماه می‌از طریق یونیون بانک هند و از کانال هالک بانک ترکیه پرداخت شد.

اما به گفته منابع آگاه، یونیون بانک از پالایشگاه‌ها خواسته تا یک روز قبل از آغاز پرداخت بدهی‌های خود، محدودیت اعتباری خود را افزایش دهند یا پول‌ها را به روپیه سپرده‌گذاری کنند. از این رو پالایشگاه‌ها از ترس بروز تأخیر در پرداخت بدهی‌ها تصمیم به انتخاب مسیری دیگر گرفته‌اند.

پرداخت به موقع بدهی نفتی ایران نه تنها برای خریدهای آینده از این کشور اهمیت دارد، بلکه می‌تواند در سرمایه‌گذاری‌های بعدی هندی‌ها در ایران که موجب تقویت روابط تجاری تهران و دهلی خواهد شد، نقش مؤثری ایفا نماید.

به گفته منابع دولتی و کارخانه‌ای، از ماه ژوئن، یعنی ماه جاری میلادی، پالایشگاه‌های هندی پول نفت ایران را از طریق استیت بانک هند و بانک‌ای آی اچ آلمان پرداخت می‌کنند. این مسیر پرداخت سریعتر از مسیر قبلی خواهد بود، زیرا حساب‌های اصلی اکثر پالایشگاه‌ها در استیت بانک هند قرار دارد.

یک مقام ارشد یونیون بانک هند تأیید کرده که این بانک دیگر دخالتی در پرداخت بدهی‌های نفتی ایران ندارد. وی از ارایه جزییات بیش‌تر خودداری کرده است.

 

ماه گذشته شرکت‌های مانگالور، ایندین اویل و هندوستان پترولیوم مجموعاً ۷۷۰ میلیون دلار از بدهی ایران را به یورو و از طریق یونیون بانک و هالک بانک به شرکت ملی نفت ایران پرداخت کردند.