ضرورت داشتن اقیانوس‌های سالم برای سیاره‌‌ای سالم

ضرورت داشتن اقیانوس‌های سالم برای سیاره‌‌ای سالم دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی اقیانوس‌‌ها گفت: اقیانوس‌های سالم برای داشتن سیاره‌ و آینده‌ای سالم برای همه ضروری است. به گزارش ایرنا، در پیام بان‌کی‌مون آمده است: اقیانوس‌های سالم برای حفظ زندگی بر روی زمین ضرورت دارند. اقیانوس‌ها آب و هوا را تعدیل […]

ضرورت داشتن اقیانوس‌های سالم برای سیاره‌‌ای سالم

دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی اقیانوس‌‌ها گفت: اقیانوس‌های سالم برای داشتن سیاره‌ و آینده‌ای سالم برای همه ضروری است.

به گزارش ایرنا، در پیام بان‌کی‌مون آمده است: اقیانوس‌های سالم برای حفظ زندگی بر روی زمین ضرورت دارند. اقیانوس‌ها آب و هوا را تعدیل کرده و با در اختیار قراردادن خدمات گسترده‌ای از جمله منابع طبیعی، مواد غذایی مغذی و ایجاد شغل، میلیارد‌ها انسان را بهره‌مند می‌سازند.

براساس این پیام، برای حفاظت از سلامت اقیانوس‌ها، لازم است درباره وضعیت کنونی آن‌‌ها بدانیم و تأثیر فعالیت‌های انسان و تغییرات اقلیمی بر آن‌‌ها را درک کنیم. دسامبر گذشته، مجمع عمومی پذیرای نخستین گزارش جهانی ارزیابی یکپارچه دریا، یک ارزیابی واقعاً جهانی و علمی از وضعیت اقیانوس‌های دنیا، بود.

به گفته بان‌کی‌مون، در حال حاضر می‌دانیم اگرچه اقیانوس‌‌ها به ظاهر بی‌پایان هستند، به ویژه همچنان ‌که با تهدید‌های ایجاد شده از سوی تغییرات اقلیمی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، ظرفیت‌ محدودی برای مقاومت در برابر فعالیت‌های انسان دارند. به منظور کاهش فشارهای متعددی که اقیانوس‌های جهان با آن روبه‌‌رو هستند و حفاظت از آن‌‌ها در برابر خطرات آتی که ممکن است آن‌‌ها را فراتر از حدود ظرفیت تحمل خود براند، به اقدام فوری در مقیاس جهانی نیاز است.

در ادامه پیام دبیر کل سازمان ملل متحد آمده است: سال گذشته، دولت‌های عضو با تصویب دستورکار مهم ۲۰۳۰ برای توسعه پایدار، بر نقش حیاتی اقیانوس‌های سالم و مولد در دستیابی به آرمان‌های توسعه پایدار تأکید کردند. همچنان ‌که به منظور اجرای موافقت‌نامه پاریس می‌‌کوشیم، اقیانوس‌‌های سالم همچنین نقشی اساسی در تعدیل و کاهش تغییرات اقلیمی ایفا می‌کنند.

در پایان این پیام آمده است: در روز جهانی اقیانوس‌ها، اجازه دهید به حفظ اقیانوس‌‌ها و استفاده مسالمت‌آمیز، منصفانه، و پایدار از مواهب آن‌ها برای نسل‌های آینده متعهد شویم. اقیانوس‌های سالم برای داشتن سیاره‌ و آینده‌ای سالم برای همه ضروری هستند.

هشتم ژوئن ۲۰۱۶ (۱۹ خرداد) روز جهانی اقیانوس‌‌ها نام‌گذاری شده است