جزییات پرداخت تسهیلات ۸۰ میلیونی مسکن با نرخ سود ۱۳ درصد

جزییات پرداخت تسهیلات ۸۰ میلیونی مسکن با نرخ سود ۱۳ درصد پرداخت تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم در حالی در کشور از دیروز آغاز شده که میزان جذب سرمایه بانک از سپرده‌گذاری متقاضیان در طی یک‌سال گذشته ۹ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال است و انتظار می‌رود بر بازار مسکن تأثیر بگذارد . به گزارش فارس، […]

جزییات پرداخت تسهیلات ۸۰ میلیونی مسکن با نرخ سود ۱۳ درصد

پرداخت تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم در حالی در کشور از دیروز آغاز شده که میزان جذب سرمایه بانک از سپرده‌گذاری متقاضیان در طی یک‌سال گذشته ۹ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال است و انتظار می‌رود بر بازار مسکن تأثیر بگذارد .

به گزارش فارس، پرداخت تسهیلات مسکن به سپرده‌گذاران صندوق پس‌انداز یکم در حالی از دیروز آغاز شده است که از ابتدای سال جاری تمامی دست‌اندرکاران کشور درصدد ارایه راهکارهایی برای خروج مسکن از رکود بودند تا بازار معاملات رونق بگیرد.

اما اگرچه آغاز پرداخت تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم، یکی از راهکارهای بانکی برای خروج مسکن از رکود است اما به نظر می‌رسد این تسهیلات گام مؤثری برای برخی از خانوار‌ها به ویژه در شهرهای میانی و واحدهای متوسط و کوچک باشد.

در همین رابطه و در مورد میزان استقبال از پرداخت تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم اگرچه نظر کارشناسان و دست‌اندرکاران متفاوت است اما به نظر می‌رسد این تسهیلات تنها یک روش از میان روش‌های مختلفی است که متقاضیان خرید مسکن به‌ویژه کسانیکه برای نخستین بار اقدام به خرید خانه می‌کنند می‌توانند آن را تجربه کنند. گفته می‌شود این روش، روشی است که می‌تواند بر بازار آرام مسکن تأثیری آرام و تدریجی داشته باشد.

حامد مظاهریان، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی پیش‌تر گفته بود: خروج مسکن از رکود، تدریجی خواهد بود و خروج غیرتورمی را در بازار خواهیم داشت که پیش‌بینی می‌کنیم با ورود وام‌ها فرایند خروج از رکود تداوم یابد.

ابوالقاسم‌رحیمی‌انارکی در همین رابطه گفت: صندوق یکم از دیروز شروع به اعطای تسهیلات به متقاضیانی می‌کند که برای نخستین بار اقدام به خرید خانه کرده‌اند و درمورد میزان استقبال و تأثیری که بر بازار مسکن خواهد داشت باید منتظر باشیم و اظهارنظر کارشناسی در این باره به تیرماه سال جاری موکول خواهد شد.

وی همچنین افزود: براساس سقف تسهیلات به متقاضیان تهران ۸۰، شهرهای بالای ۲۰۰هزار نفر ۶۰ و در سایر شهر‌ها ۴۰ میلیون تومان وام پرداخت می‌شود که باید برای استفاده از تسهیلات هرکدام از سپرده‌گذاران حداقل یک سال سپرده‌گذاری انجام داده باشند و به ازای هر ۶ ماه، یک برابر متوسط موجودی به آن‌ها تعلق می‌گیرد و بازپرداخت براساس سود ۱۳ درصد خواهد بود.

محمدحسن مرادی مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن نیز در مورد جزییات پرداخت تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم در شهرهای مختلف کشور گفت: تاکنون و در مجموع یک هزار و ۵۸۲ نفر اقدام به بازکردن حساب در شعب بانک مسکن کرده‌اند که در طی این مدت، یک هزار و ۴۶۱ نفر در شهرهای زیر ۲۰۰هزار نفر جمعیت و ۳هزار و ۲۷۳ نفر در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت در صندوق پس‌انداز مسکن خانه یکم حساب باز کرده‌اند.

 

مرادی میزان جذب بانک از سرمایه متقاضیان را ۹ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال عنوان کرد و تأکید کرد: بازپرداخت تسهیلات بانکی ۱۳ درصد است و بدون شک پرداخت تسهیلات صندوق پس‌انداز خانه یکم بر بازار معاملات مسکن بی‌تأثیر نخواهد بود و پیش‌بینی می‌شود که بازار همچنان براساس روال سابق به‌کار خود ادامه دهد.