رانت‌های بدنه دولت در عقد قراردادهای خارجی

 نامزد انتخابات مجلس دهم با بیان این‌که در سال‌های گذشته کل درآمد صداوسیما از تبلیغات معادل یک هشتم بودجه آن بوده است گفت: امروز بیش از نیمی از بودجه صدا سیما باید از طریق تبلیغات تأمین شود. به گزارش مهر، بیژن نوباوه داوطلب دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از سلسله نشست‌های تبلیغات انتخاباتی، گفت: […]

 نامزد انتخابات مجلس دهم با بیان این‌که در سال‌های گذشته کل درآمد صداوسیما از تبلیغات معادل یک هشتم بودجه آن بوده است گفت: امروز بیش از نیمی از بودجه صدا سیما باید از طریق تبلیغات تأمین شود.

به گزارش مهر، بیژن نوباوه داوطلب دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از سلسله نشست‌های تبلیغات انتخاباتی، گفت: روزهای نزدیک به انتخابات بیش از چند میلیون کلمه درباره انتخابات ما در رسانه‌های شنیداری، دیداری و سایت‌ها به‌کار می‌رود.

وی افزود: چندین خبرگزاری با کارشناسان دست‌پرورده دشمن، سازماندهی شده تا با استفاده از نفوذ شبکه‌های ماهواره‌ای بتواند فضای انتخابات کشور را به نفع دشمن تغییر دهد.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: به نظر می‌رسد دشمن به تغییراتی در نوع حاکمیت و یا تسلط بر برخی گروه‌ها در داخل کشور دل خوش کرده و در این شرایط جریان اصولگرایی که اعتقاد دارد حتی یک وجب از خاک کشور نباید به دشمن داده شود، اختلاف‌‌ها را کنار گذاشته و با وحدت به لیست مشترکی برای حضور در انتخابات آتی مجلس رسیده است.

نوباوه با بیان این‌که افراد شاخص بسیاری در جریان اصولگرایی وجود دارد، گفت: اعتقاد اعضای ائتلاف و اصولگرایان این نیست که بهتر از کسانی که در لیست ۳۰ نفره قرار گرفته‌اند، وجود ندارد اما با توافقات انجام شده، این ائتلاف شکل گرفت که امیدواریم حداقل نبود وحدت، خطری را متوجه اصولگرایان نکند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت ائتلاف اصولگرایان که در آن افراد شاخص فرهنگی، سیاسی، وزرای سابق و کارشناسان حضور دارند، مردم نگاه تخصصی به این لیست خواهند داشت و البته تلاش ما هم این خواهد بود که ائتلاف اصولگرایان در خدمت مردم باشد.

در ادامه بیژن نوباوه، نماینده مردم تهران در این خصوص گفت: نگاه دولت در زمینه اقتصادی، برون‌گرا و متکی بر سرمایه خارجی است.

وی ادامه داد: در سفر فرانسه هیچ قراردادی امضا نشد و تنها چند تفاهم‌نامه به امضا رسید.

نوباوه تأکید کرد: غرب هیچ‌گاه حاضر به سرمایه‌گذاری در ایران نیست و تا زمانی که نگاه درون‌گرا بر اقتصاد حاکم نشود، مشکلات ما حل نخواهد شد.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به رانت‌های کلان بدنه دولت در عقد قراردادهای خارجی، گفت: باید قراردادهای خارجی دولت شفاف شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به مظلومیت بودجه‌های فرهنگی در مجلس و دولت، گفت: در کمیسیون تلفیق ضعیف‌‌ترین مباحث مربوط به بودجه‌های فرهنگی است.

وی ادامه داد: میانگین بودجه‌های فرهنگی در دنیا ۷ درصد است که در آمریکا به ۱۷ درصد می‌رسد اما در کشور ما در بهترین شرایط، بودجه‌های فرهنگی ۵ درصد بودجه کل کشور را تشکیل می‌داد که در دولت یازدهم به ۳ درصد رسید.

نوباوه، ایجاد پیوست فرهنگی و طرح‌ها و لوایح دولت را از اقدامات مهم مجلس نهم خواند و گفت: طرح امر به معروف و نهی از منکر، طرح تعالی خانواده، طرح اداره صدا و سیما و طرح جامع صدا و سیما از طرح‌های مهمی بود که مجلس نهم در حوزه فرهنگ به تصویب رساند.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به پارادوکس‌‌ها در رفتار و عمل دولت، گفت: این پارادوکس‌‌ها باعث سردرگمی مردم می‌شود.

وی با انتقاد از وضعیت افسارگسیخته حجاب در جامعه گفت: ۲۶ نهاد دولتی و غیردولتی در این زمینه مسؤول هستند. باید تغییرات فکری در جامعه در این خصوص ایجاد شود که مسؤولان توجهی به آن ندارند.

بیژه نوباوه در خصوص عملکرد دولت در حوزه فرهنگ گفت: در مجلس نهم طرح جامع رسانه‌ها مطرح بود و با توجه به شرایط فعلی که در رسانه‌های مجازی شخصیت افراد تا چه حدی می‌تواند مورد تهاجم قرار گیرد، اهمیت این مسأله مشخص می‌شود.

وی تصریح کرد: در این دولت، به ما قول داده شد که ظرف دو ماه لایحه طرح جامع به مجلس ارایه شود و امروز نزدیک به ۲.۵ سال گذشته اما طرح ارایه نشده است.

نوباوه افزود: عده‌ای فکر می‌کنند برای این‌که رأی عده‌ای دیگر را داشته باشند باید خود را محبوب جلوه دهند؛ به امری که اصلاً تأثیر فرهنگی ندارد می‌پردازند، وقتی ما بخواهیم در آموزش و پرورش نکته‌ای را اصلاح کنیم، نیاز به این داریم که کتاب‌ها را اصلاح کنیم.

نوباوه تصریح کرد: رسانه ملی به عنوان مهم‌ترین دستگاه فرهنگی کشور است. در ۲٫۵ سال گذشته شما نگاه کنید که هر سال دولت بودجه آن را کم کرده است. دولت عنوانی مثل خوداتکایی را مطرح کرده که باید از طریق تبلیغات صورت بگیرد.

 

وی با بیان این‌که در سال‌های گذشته کل درآمد صدا و سیما از تبلیغات معادل یک هشتم بودجه آن بوده است، گفت: امروز بیش از نیمی از بودجه صدا و سیما باید از طریق تبلیغات تأمین شود. دولت، صدا و سیما را موظف کرده ۱۵۰۰ میلیارد تومان از طریق تبلیغات، درآمد داشته باشد.