ضرر ۲۴میلیون دلاری دولت روی خط مکالمات قاچاق

ضرر ۲۴میلیون دلاری دولت روی خط مکالمات قاچاق معاون وزیر ارتباطات با بیان این‌که حدود ۱۵ درصد مکالمات ورودی بین‌الملل به کشور قاچاق می‌شود، گفت: سرقت صوت، ضرر مالی دو میلیون دلار در هر ماه و ۲۴ میلیون دلار در سال به دولت وارد می‌کند. محمدجوادآذری جهرمی در گفت‌و‌گو با مهر، با بیان این‌که قاچاق […]

ضرر ۲۴میلیون دلاری دولت روی خط مکالمات قاچاق

معاون وزیر ارتباطات با بیان این‌که حدود ۱۵ درصد مکالمات ورودی بین‌الملل به کشور قاچاق می‌شود، گفت: سرقت صوت، ضرر مالی دو میلیون دلار در هر ماه و ۲۴ میلیون دلار در سال به دولت وارد می‌کند.

محمدجوادآذری جهرمی در گفت‌و‌گو با مهر، با بیان این‌که قاچاق صوت در حوزه مکالمات ورودی به کشور رخ می‌دهد، گفت: ضرر این اقدام به صورت مستقیم شرکت ارتباطات زیرساخت را دربرمی‌گیرد اما این شرکت، ابزارهای لازم را برای مقابله با این پدیده ندارد.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با اشاره به این‌که این تخلفات در لایه شبکه‌های دسترسی صورت می‌گیرد که اپراتورهای ارتباطی، متولی آن هستند، خاطرنشان کرد: مصوبه ۱۸۳ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی را موظف کرده است که به این مقوله با همکاری همه اپراتورهای ارتباطی و نیز شرکت ارتباطات زیرساخت، رسیدگی کند.

وی با بیان این‌که برآورد‌‌ها نشان می‌دهد که در شرایط فعلی حدود ۱۵ درصد مکالمات بین‌الملل در قالب قاچاق، ترانزیت می‌شود ادامه داد: این عدد در سال ۹۳ حدود ۳۰ درصد بوده است که با اقدامات و همکاری که میان رگولاتوری، پلیس فتا و قوه قضاییه و نیز اپراتورهای ارتباطی صورت گرفت شاهد کاهش ۱۵ درصدی قاچاق مکالمات طی یکسال هستیم.

معاون وزیر ارتباطات با تأکید بر این‌که قاچاق صوت تا حدود زیادی کنترل شده است، اظهار داشت: این عدد در هیچ کشوری صفر نیست اما به هر ترتیب ۱۵ درصد هنوز هم از نظر ما عدد بالایی است.

آذری‌جهرمی از استقرار سامانه‌های هوشمند و هدفمند برای جلوگیری از قاچاق مکالمه از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی خبر داد و افزود: با استقرار این سامانه‌ها، به صورت هوشمند و هدفمند با این نوع قاچاق برخورد خواهد شد.

وی درباره برآورد مالی از ضرری که قاچاق مکالمات برای کشور به همراه دارد، گفت: برآورد می‌شود که قاچاق صوت حدود دو میلیون دلار در ماه به کشور ضرر وارد می‌کند.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با اشاره به صدور مجوز برای ورود اپراتورهای مجازی تلفن همراه (MVNO) به بازار ارتباطات کشور که در حال انجام است، تأکید کرد: ساختار اپراتورهای مجازی به‌طور قطع قاچاق مکالمات را تسهیل خواهد کرد. براین اساس رگولاتوری موازی با صدور مجوز برای این اپراتورها، راه‌اندازی سامانه برخورد با قاچاق مکالمات را در دستور کار قرارداده است.

وی با تأکید براین‌که ورود اپراتورهای مجازی به بازار به‌طور قطع اجتناب ناپذیر است تصریح کرد: به همین دلیل سامانه جلوگیری و برخورد با قاچاق مکالمات به زودی استقرار می‌یابد. از سوی دیگر شاهد هستیم که با همکاری و تعامل صورت گرفته، قاچاق مکالمات در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ حدود ۱۵ درصد کاهش یافته است.

آمار‌‌ها نشان می‌دهد که قاچاقچیان مکالمه با دور زدن دروازه پهنای باند بین‌الملل – گیت‌وی – روزانه بالغ بر چندین میلیون دقیقه صدا و مکالمه را از طریق شبکه‌های اینترنت و پهنای باند قاچاق می‌کنند تا علاوه بر این‌که عوارض دولتی را دور بزنند سود بالایی نیز از این موضوع دریافت کنند. آن‌‌ها به بدنه اقتصاد کشور ضربات مهلکی می‌زنند و مخاطرات امنیتی بسیار به وجود می‌آورند.

قاچاق مکالمات از طریق شبکه ‌آی‌پی – IP – سابقه‌ای چندین ساله در کشور دارد و از زمانی که موضوع تلفن اینترنتی در کشور رواج پیدا کرد بسیاری از افراد و شرکت‌ها از طریق خطوط تلفن و اینترنت، از مبادی غیررسمی داده‌های صوتی را انتقال می‌دهند.

 

فن‌آوری نوین انتقال صدا از طریق شبکه (VoIP) به دو بخش ارسال مکالمات از داخل به خارج کشور (اورجینیشن – Origination) و دریافت مکالمات از خارج به داخل کشور (ترمینیشن – Termination) تقسیم می‌شود که قاچاق مکالمه بیش‌تر در حوزه انتقال مکالمه از خارج به داخل کشور – ترمینیشن – اتفاق می‌افتد.