صدور گواهی بهداشت گیاهی ۳٫۵ میلیون تن محصول صادراتی

یک مقام مسؤول اعلام کرد   مدیرکل دفتر قرنطینه گیاهی سازمان حفظ نباتات کشور اعلام کرد: سال ۱۳۹۴، با اعمال ضوابط قرنطینه‌ای گواهی بهداشت گیاهی برای ۳٫۵ میلیون تن محصول کشاورزی صادراتی از سوی این سازمان صادر شد. به گزارش ایرنا، اکبر آهنگران افزود: نزدیک به ۷۰ مرکز قرنطینه‌ای گیاهی در داخل گمرکات کشور مستقر […]

یک مقام مسؤول اعلام کرد

 

مدیرکل دفتر قرنطینه گیاهی سازمان حفظ نباتات کشور اعلام کرد: سال ۱۳۹۴، با اعمال ضوابط قرنطینه‌ای گواهی بهداشت گیاهی برای ۳٫۵ میلیون تن محصول کشاورزی صادراتی از سوی این سازمان صادر شد.

به گزارش ایرنا، اکبر آهنگران افزود: نزدیک به ۷۰ مرکز قرنطینه‌ای گیاهی در داخل گمرکات کشور مستقر هستند و بر واردات، صادرات و ترانزیت محصولات کشاورزی نظارت می‌کنند.

وی درباره محصولات کشاورزی وارداتی اظهار داشت: پس از نظارت و اعمال ضوابط قرنطینه‌ای محصولات کشاورزی وارداتی از مبادی رسمی کشور، سال گذشته یک هزار و ۲۲۰ تن از این محصولات به علت آلودگی و نقص در مدارک بهداشت گیاهی امحا یا مرجوع شد.

مدیر کل دفتر قرنطینه‌ای گیاهی سازمان حفظ نباتات کشور میزان امحای محصولات وارداتی را ۶۵۰ تن و محصولات مرجوعی را۵۷۰ تن عنوان کرد و گفت: بخش عمده محصولات مرجوعی و یا امحا شده شامل میوه و همچنین گیاهان زینتی آسیایی جنوب شرقی بود.

به گفته وی هر محصول کشاورزی وارداتی، ظرفیت انتقال آفات و بیماری‌ها را دارد و تاکنون ۲۷۳ آفت قرنطینه خارجی شناسایی شده که ظرفیت ورود و استقرار در ایران را دارند و می‌توانند خسارت زا باشند.

آهنگران اضافه کرد: اعمال ضوابط قرنطینه گیاهی در ایستگاه‌های قرنطینه‌ای در سراسر کشور انجام می‌گیرد و در صورت نبود آلودگی و کامل بودن مدارک گواهی بهداشت گیاهی، محصولات کشاورزی وارد و یا ترانزیت می‌شوند.

این مقام مسؤول خاطرنشان ساخت: محصولاتی که آلوده و یا به لحاظ اسناد بهداشت گیاهی دارای نقص باشند در درجه نخست، مرجوع می‌شوند و چنان‌چه وارد کننده نتواند محموله را مرجوع کند، امحا صورت می‌گیرد.

مدیرکل دفتر قرنطینه گیاهی سازمان حفظ نباتات کشور، تعداد آفات قرنطینه داخلی را ۲۲ مورد عنوان کرد و افزود: اکنون برای قرنطینه داخلی فقط دستور جلوگیری از گسترش بیماری و آفات صادر می‌شود و از سال۸۱ که اعتبارات هزینه قرنطینه‌ای استانی شده، هیچ اعتبار هزینه‌ای برای مبارزه با آفات به این سازمان اختصاص نیافته است.

آهنگران افزود: اعتبارات هزینه‌ای به استانداری‌ها پرداخت می‌شود و آن‌‌ها تصمیم می‌گیرند این اعتبارات چگونه و کجا مصرف شود.

وی به منظور رفع مشکلات قرنطینه داخلی، کاهش بوروکراسی، تمرکز اعتبارات هزینه‌ای در سازمان حفظ نباتات و پرداخت به موقع و کافی را خواستار شد.

محمدعلی‌باغستانی‌میبدی، رییس سازمان حفظ نباتات اعلام کرد: براساس قانون، میوه‌های قاچاق باید امحا شوند و به مردم توصیه می‌شود با توجه به ناشناخته بودن وضعیت این میوه‌ها از نظر سلامت و کیفیت، آن‌‌ها را مصرف نکنند.

 

میوه‌ها و محصولات کشاورزی قاچاق‌ شده به کشور هیچ تضمینی در زمینه‌ بهداشت و سلامت گیاهی و انسانی ندارند، زیرا بدون نظارت و ارزیابی از سوی دستگاه‌های نظارتی به صورت غیرقانونی وارد کشور شده‌اند و مشخص نیست که این محصولات تحت چه شرایطی در کدام کشور و چگونه تولید شده‌اند و برای مبارزه با آفات آن‌‌‌ها از چه تیماری استفاده شده است.