معاملات آتی سکه در مدار رشد

انعقاد نزدیک به ۷۷۰۰ قرارداد در روز گذشته   حجم معاملات آتی سکه دیروز در بورس کالای ایران به ۷هزار و ۶۹۴ قرارداد و ارزش آن به بیش از ۸۲۸ میلیارد ریال رسید که نسبت به روز‌های گذشته رشد ۲۶ درصدی را تجربه کرد، چرا که طی این روز حجم معاملات به ۶ هزار ۱۰۰ […]

انعقاد نزدیک به ۷۷۰۰ قرارداد در روز گذشته

 

حجم معاملات آتی سکه دیروز در بورس کالای ایران به ۷هزار و ۶۹۴ قرارداد و ارزش آن به بیش از ۸۲۸ میلیارد ریال رسید که نسبت به روز‌های گذشته رشد ۲۶ درصدی را تجربه کرد، چرا که طی این روز حجم معاملات به ۶ هزار ۱۰۰ قرارداد رسیده بود.

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، بازار سکه مجموعا تحت‌تأثیر دو رویداد اعم از افزایش بهای اونس طلا و واکنش بازارهای جهانی به احتمال خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در همه‌پرسی ۲۳ ژوئن قرار داشت.

به این ترتیب دیروز بازار نقدی و آتی سکه در بورس کالای ایران تحت تأثیر بهای اونس جهانی افزایش نرخ بیش از یک درصد را تجربه کرد.

براساس آمار معاملات بورس کالای ایران طی روز گذشته بهای سکه در هر پنج سررسید آتی، روند مثبتی را به ثبت رساند، به‌طوری که سکه در سررسید تیر ماه با نرخ یک میلیون و ۳۵ هزار تومان معامله شد و افزایش ۳۲٫۱درصدی را تجربه کرد، همچنین سکه تحویل شهریورماه نیز با رشد ۲۹٫۱ درصدی به قیمت یک میلیون و۴۵هزار تومان رسید. این در شرایطی است که قرارداد تحویل آبان با قیمت یک میلیون و ۵۵هزار تومان معامله شد و با افزایش ۱٫۲۵ درصدی رو به رو شد. از طرفی سکه تحویل دی نیز با ۱۱٫۱ درصد رشد به قیمت یک میلیون و ۶۶ هزار تومان به فروش رسید. در پایان سررسید اسفند ماه با نرخ یک میلیون و ۸۵ هزار تومان معامله شد و افزایش۱۳٫۱ درصدی را به ثبت رساند.

همچنین سکه در بازار نقدی نیز طی اولین روز هفته، معاملات خود را با افزایش قیمت آغاز کرد. در این روز، سکه تمام بهار آزادی با قیمت یک میلیون و ۳۳ هزار تومان آغاز به‌کار کرد که افزایشی ۱۴هزار تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز پنجشنبه داشت. رشد بهای سکه در ابتدای روز ناشی از صعود طلای جهانی به محدوده هزار و ۲۷۰ دلار در روز جمعه بود. به این ترتیب، اثر این افزایش، صبح روز شنبه با یک روز تأخیر به بازار داخلی رسید. البته این در شرایطی است که دلار روند معکوسی را تجربه کرد و روند نزولی در پیش گرفت.

اما این در شرایطی است که فلز گران‌بهای داخلی تأثیر چندانی از افت قیمت دلار نگرفت و بیش‌تر سعی کرد هم جهت با بهای طلای جهانی حرکت کند، حادثه‌ای که چندان نیز غیرطبیعی نبود، چراکه افزایش بهای اونس بسیار بیش‌تر از افت دلار بود.

 

به گفته فعالان، معامله‌گران سکه پس از عبور اونس از محدوده هزار و ۲۵۰ دلار، انتظار افزایش بیش‌تر قیمت را داشته‌اند، در نتیجه ادامه رشد اونس موجب ضرر آن‌ها در معاملات سکه نبود. این موضوع موجب شد که نه‌تنها آن‌ها برای حمایت از دارایی خود به قصد فروش دلار وارد بازار ارز نشوند، بلکه تا حدی از دارایی خود در برابر افت دلار محافظت کنند.