بورس تهران همچنان در سراشیبی سقوط!

بورس تهران همچنان در سراشیبی سقوط! دومین روز از معاملات این هفته بورس اوراق بهادار تهران با کاهش در شاخص کل همراه شد. به گزارش ایسنا، روند تغییر شاخص بورس اوراق بهادار تهران دیروز پر متلاطم‌تر از دیروز بود، ولی کاهش کم‌تری را در آن شاهد بودیم. در ابتدای معاملات روز گذشته شاخص کل با […]

بورس تهران همچنان در سراشیبی سقوط!

دومین روز از معاملات این هفته بورس اوراق بهادار تهران با کاهش در شاخص کل همراه شد.

به گزارش ایسنا، روند تغییر شاخص بورس اوراق بهادار تهران دیروز پر متلاطم‌تر از دیروز بود، ولی کاهش کم‌تری را در آن شاهد بودیم. در ابتدای معاملات روز گذشته شاخص کل با روند کاهشی کار خود را شروع کرد و تا مقدار ۷۴ هزار و ۶۷۱ واحد پایین رفت، اما در ادامه با رشد همراه شد و فرودهایی هم داشت.

در بهترین حالت شاخص کل تالار شیشه‌ای رقم ۷۴ هزار و ۸۷۰ واحد رسید و در بد‌ترین حالت نیز تا ۷۶ هزار و ۶۷۱ واحد پایین آمد. در انتهای روند پر افت و خیز بازار در این روز، شاخص کل در مقدار ۷۴ هزار و ۸۱۷ واحدی ایستاد و نسبت به روز گذشته با ۳۲ واحد افت رو به رو شد.

دیروز بورس تهران افت شدیدی را تجربه کرد به‌طوری که این کاهش در سال ۱۳۹۵ بی‌سابقه بود به‌طوری که بسیاری از فعالان بازار سرمایه بر اثر این افت شوکه شدند مضاف بر این‌که خبر منفی خاصی این روز‌ها در بازار سرمایه پخش نشده است. تعدادی از کارشناسان این روند نزولی را حاکی از تقلید بسیاری از سرمایه‌گذاران از سهم‌های رهبر بازار می‌دانند به‌طوری که اگر این سهم‌ها با صف فروش مواجه شوند نگرانی‌ها از افت بازار شدت گرفته و دیگران هم اقدام به بیرون کشیدن سرمایه خود از بازار می‌کنند.

البته هرچند که اخبار منفی این روز‌ها بر سر بازار سرمایه سایه نیفکنده است، اما در روزهایی که انتظار از اخبار حاکی از رشد بازار می‌رود نبودن اخبار خوب خود می‌تواند خبری بد باشد و خبر بد نیز دلیلی بر دلسردی سرمایه‌گذاران بازار شده است.

روزهای پسابرجام می‌گذرد، اما همچنان بازار سرمایه در انتظار است. البته همین که بورس تهران سهم چندانی در اقتصاد ایران ندارد هم می‌تواند علی‌رغم لغو تحریم‌های اتحادیه اروپا، دلیلی بر نبود چندان جنب و جوش مثبتی بر این بازار دانست هر چند که در روزهای پس از لغو تحریم‌ها، هنوز اقتصاد ایران هم خود، در انتظار است.

ارزش معاملات دیروز تالار شیشه‌ای بالغ بر ۲۴۰ میلیارد و ۱۰۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان شد که این مبلغ ناشی از دست به دست شدن ۸۷۲ میلیون و ۲۹۴ هزار سهم در ۵۹ هزار و ۸۵۶ نوبت معامله بود.

صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، پتروشیمی جم و بانک ملت از نمادهایی بودند که سعی کردند از افت شاخص کل جلوگیری کنند همچنین پالایش نفت اصفهان، ایران خودرو و پتروشیمی شیراز بیش‌ترین تأثیر منفی را در شاخص کل این روز داشتند.

بیش‌ترین افزایش قیمت دیروز مربوط به نماد شرکت‌های سپنتا، عمران و توسعه فارس و دارو‌سازی ابوریحان بود در مقابل کارخانه‌های قند قزوین، گروه صنعای بوتان و پتروشیمی شیراز بیش‌ترین کاهش قیمت را تجربه کردند.

 

شاخص کل فرابورس ایران نیز در دومین روز معاملات با ۷ واحد کاهش روبه‌رو شد و به مقدار ۷۸۹٫۸ رسید.