کمبود منابع مالی بزرگ‌ترین معضل حوزه معدن

کمبود منابع مالی بزرگ‌ترین معضل حوزه معدن  عضو انجمن سنگ‌آهن ایران گفت: کمبود منابع مالی یکی از بزرگ‌ترین مشکلات حوزه معدن در سال‌های اخیر است که علاوه بر ایجاد رکود، اندک فعالیت‌های جاری را نیز دچار افت کرده است. کریم حائری در گفت‌و‌گو با مهر با اشاره به ضرورت تحقق شعار اقتصاد مقاومتی، اقدام و […]

کمبود منابع مالی بزرگ‌ترین معضل حوزه معدن

 عضو انجمن سنگ‌آهن ایران گفت: کمبود منابع مالی یکی از بزرگ‌ترین مشکلات حوزه معدن در سال‌های اخیر است که علاوه بر ایجاد رکود، اندک فعالیت‌های جاری را نیز دچار افت کرده است.

کریم حائری در گفت‌و‌گو با مهر با اشاره به ضرورت تحقق شعار اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل اظهارکرد: همسو با رهبر معظم انقلاب و بهره‌گیری از شعار سال در تحقق اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل باید با برنامه‌ریزی درست و اجرای دقیق مانع از صادرات مواد معدنی با ارزش افزوده پایین شد و با ایجاد چرخه ارزش‌ افزوده در راستای صادرات گام‌های مهمی برداشته شود.

وی افزود: از جمله عللی که می‌توان به آن برای توجیه استمرار صادرات مواد معدنی با ارزش افزوده کم‌تر اشاره کرد کمبود منابع مالی و نبود زیرساخت‌های لازم برای ایجاد واحدهای مختلف فرآوری در حوزه‌های مرتبط با منابع طبیعی است.

عضو انجمن سنگ‌آهن ایران ادامه‌داد: عده‌ای به اشتباه صادرات مواد معدنی با ارزش‌افزوده کم‌تر را خام‌فروشی نام نهاده‌اند در صورتی که این‌طور نیست چرا که هرگونه ماده معدنی که از دل کوه استخراج می‌شود چه سنگ تزیینی باشد که از شکل قله به قطعات مکعب شکل بریده می‌شود یا مواد معدنی فلزی یا غیرفلزی که دانه‌بندی می‌شود، همه از حالت خام خارج شده و فرایند فرآوری با هدف افزایش ارزش‌افزوده روی آن‌ها انجام شده است.

حائری به فرصت فراهم شده با اجرای برجام و پس از تحریم‌ها اشاره کرد و افزود: در یک سال گذشته و پس از گشایش‌های حاصل از مذاکرات هسته‌ای که به کاهش برخی محدودیت‌ها منجر شد، امیدهای جدیدی در راستای ایجاد بسترهای لازم برای افزایش صادرات مواد معدنی با ارزش‌افزوده بالاتر پدیدار شده که البته برای عملیاتی‌کردن آن‌ها به برنامه‌ریزی بیش‌تری نیاز است.

عضو انجمن سنگ‌آهن ایران بیان‌کرد: با لغو تحریم‌ها و محدودیت‌هایی که در انتقال پول به داخل ایران وجود داشت اکنون دیگر مشکلی وجود ندارد و به طبع صادرکنندگان می‌توانند بدون مشکل ارز حاصل از فروش مواد معدنی به کشورهای دیگر را وارد ایران کنند و این سهولت که از ابتدایی‌‌ترین لوازم فعالیت تجاری است، به‌طور قطع به بازپس‌گیری سنگر به سنگر بازارهای صادراتی کمک شایانی می‌کند، به این ترتیب بیراه نخواهد بود اگر امیدوار باشیم با رفع موانع صادرات مواد معدنی، ارزش‌افزوده حاصل از فرآوری آن‌ها نیز از سوی سرمایه‌گذاران و نیروی کار ایرانی انجام شود.

کمبود منابع مالی بزرگ‌ترین مشکل حوزه معدن

حائری خاطرنشان‌کرد: کمبود منابع مالی یکی از بزرگ‌ترین مشکلات حوزه معدن در سال‌های اخیر بوده است، مشکلی که علاوه بر ایجاد رکود در فعالیت‌های معدنی، اندک فعالیت‌های جاری را نیز دچار افت کیفیت کرده است، منابع مالی یکی از بارز‌ترین مواردی است که فعالان این حوزه از آن به عنوان عاملی برای ایجاد تحرک در فعالیت‌های معدنی یاد می‌کنند و عامل ورود سرمایه‌های خارجی به حوزه معدن ایران است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی به یکی دیگر از مشکلاتی که فعالان حوزه معدن و صنایع معدنی در سال‌های تحریم با آن روبه‌رو بودند اشاره کرد و گفت: تشکیل زنجیره‌ای از دلالان و واسطه‌های خارجی و داخلی برای تأمین قطعات مورد نیاز دستگاه‌های فرآوری و ایجاد ارزش‌ افزوده بالاتر، یکی از مشکلات فعالان حوزه معدن بوده است.

عضو انجمن سنگ آهن ایران ادامه داد: محدودیت‌های بین‌المللی برای واردات ماشین‌آلات و قطعات از کشورهای تولیدکننده باعث شده بود فعالان حوزه معدن حتی برای تأمین قطعات ماشین‌آلات استخراج نیز ناگزیر شوند به واسطه‌های داخلی و خارجی روی بیاورند.

حائری با بیان این‌که این واسطه‌گری‌ها هزینه تمام شده استخراج و فرآوری را به شدت افزایش داده بود، گفت: از این رو با رفع تحریم‌ها و امکان خریداری مستقیم از کشورهای تولیدکننده، قیمت تمام شده مواد معدنی در کشور به مقدار قابل‌ ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد و این یعنی افزایش رقابت‌پذیری در بازارهای صادراتی.

 

وی با اشاره به نیاز قیمت‌گذاری صحیح و اصولی بر مواد معدنی گفت: همان‌طور که فروش و صادرات مواد معدنی زیر قیمت بازار اشتباه است، قیمت‌گذاری غیرمتعارف و بالاتر از استاندارد نیز برای بازار مناسب نبوده چرا که قیمت‌های پایین‌تر از شاخص بازار باعث ضرر و زیان تولیدکننده و معدن‌دار می‌شود و قیمت‌های بالاتر یا باعث عقب‌نشینی تاجر و بازرگان برای خرید و صادرات می‌شود یا سوددهی او را در معرض خطر قرار می‌دهد.