تولید نفت از ۵ میدان مشترک با عراق آغاز می‌شود

برنامه جدید افزایش تولید نفت در سال ۹۵    یک مقام مسؤول با تشریح برنامه جدید افزایش تولید نفت ایران در سال ۹۵، گفت: امسال ۵ طرح جدید افزایش تولید نفت از میادین مشترک با عراق آغاز می‌شود. عبدالرضا حاجی‌حسین‌نژاد درباره طرح‌های جدید افزایش ظرفیت تولید نفت خام ایران در سال‌جاری، گفت: تا پایان سال […]

برنامه جدید افزایش تولید نفت در سال ۹۵

 

 یک مقام مسؤول با تشریح برنامه جدید افزایش تولید نفت ایران در سال ۹۵، گفت: امسال ۵ طرح جدید افزایش تولید نفت از میادین مشترک با عراق آغاز می‌شود.

عبدالرضا حاجی‌حسین‌نژاد درباره طرح‌های جدید افزایش ظرفیت تولید نفت خام ایران در سال‌جاری، گفت: تا پایان سال جاری طرح‌های افزایش ظرفیت تولید نفت از میادین مشترک آزادگان شمالی، آزادگان جنوبی، آذر، یادآوران و یاران شمالی که همگی با عراق مشترک بوده آغاز می‌شود.

به گزارش مهر، ‌مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران با اعلام این‌که براساس برنامه زمان‌بندی امسال برای نخستین‌بار تولید نفت از میدان مشترک آذر آغاز خواهد شد، تصریح کرد: در شرایط فعلی مقداری از برنامه توسعه این میدان عقب هستیم اما تا نیمه دوم امسال تولید روزانه ۳۰ هزار بشکه نفت سبک از میدان آذر آغاز می‌شود.

این مقام مسؤول با تأکید بر این‌که همچنین سال ۱۳۹۶ طرح تولید ۶۰ هزار بشکه‌ای نفت از میدان آذر تکمیل و در مدار بهره‌برداری قرار می‌گیرد، اظهار داشت: تاکنون ۷ حلقه چاه در این میدان مشترک حفاری شده که تا پایان ماه جاری ۳ تا ۴ حلقه چاه دیگر تکمیل خواهد شد.

وی همچنین در خصوص آخرین وضعیت توسعه میدان آزادگان شمالی هم توضیح داد: هدف از توسعه فاز اول این میدان تولید روزانه ۷۵ هزار بشکه نفت خام بوده که تاکنون این افزایش تولید محقق و عملیاتی شده است.

این مقام مسؤول همچنین تأکید کرد: امسال تولید ۷۵ تا ۸۰ هزار بشکه‌ای نفت خام از میدان مشترک یادآوران عملیاتی و اجرایی خواهد شد.

حسین نژاد با بیان این‌که هم اکنون آخرین مراحل آماده‌سازی خطوط لوله و تلمبه‌خانه اهواز در حال انجام است، تبیین کرد: پیش‌بینی می‌شود این تلمبه‌خانه تا شهریور ماه سال جاری به‌طور کامل آماده بهره‌برداری شود و زمینه افزایش تولید و انتقال نفت دو میدان یادآوران و آزادگان شمالی هم فراهم خواهد شد.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران همچنین در باره توسعه آزادگان جنوبی با اشاره به افزایش ۷ هزار و ۵۰۰ بشکه‌ای تولید نفت از این میدان مشترک با عراق، گفت: در مجموع امسال با حفاری چاه‌های جدید و افزایشی ۶۰ هزار بشکه‌ای، تولید نفت از این میدان به ۱۱۰ هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد.

 

این مقام مسؤول در پایان از افزایش تولید میدان نفتی یاران شمالی هم در سال‌جاری خبر داد و خاطرنشان کرد: طرح افزایش ۳۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت از این میدان در منطقه غرب کارون در سال جاری در دستور کار قرار گرفته است.